Roland Garros/ Sorana Cirstea, calificare de exceptie in optimile de finala

de Lucretia Andriev, Andra Popa     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2009, 22:25 Sport | Tenis

Cirstea, eliminata in turul doi
Numarul 41 WTA a inceput partida foarte slab fiind condusa de jucatoarea daneza cu 4-0 dupa numai cateva  minute de joc. Cirstea a revenit insa incredibil si a castigat primul set la tie-break, 7-6. In aplauzele publicului, o mare parte format din romani, cele doua jucatoare au trait dramatic setul secund. Fiecare a pierdut pe propriul serviciu, ca mai apoi sa castige pe serviciul adversarei, pana la scorul de 5-5, cand Sorana a preluat conducerea.

Wozniacki a fost avertizata de arbitrul de scaun pentru ca s-a consultat din priviri cu antrenorul sau aflat in tribune, lucru interzis la turneele de Grand Slam. Desi W a cerut intreruperea meciului pentru a primi ingrijiri medicale, Cirstea a incheiat meciul intr-un stil de mare campioana pe serviciul danezei.

Aceasta este cea mai buna performanta a Soranei Cirstea in turneele de Grand Slam. In optimi, romanca o va intalni pe Jelena Jankovic.

1770 vizualizari

Felicitari Sorana! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 22:46)

tenis [anonim]

Felicitari Sorana si mult succes in optimi contra Jelenei Jankovic! Totul este posibil!
    Un meci frumos jucat impotriva celei mai bune prietene a Soranei din circuitul WTA!
    Speram sa citim cat mai multe stiri ce anunata victoria ta in turneele de tenis!
      Felicitari! (Duminică, 31 mai 2009, 0:04)

anonim [anonim] i-a raspuns lui tenis

Felicitari si la mai mare!
    Bravooooooooooooo (Sâmbătă, 30 mai 2009, 23:02)

Prana [anonim]

Bravo Sorana.
    Multa multa multa bafta in continuare.
    Congrats Sorana! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 23:09)

ant. mihai (antmihai.blogspot.com) [anonim]

ma bucur pentru rezultatele jucato/arelor/ilor romani la slam-ul francez.
    sorana a facut un meci foarte bun, de revenire in ambele seturi, cu o jucatoare in forma si mai bine clasata.
    victor, de asemenea a produs surpriza cu nr. 7 mondial zilele trecute.

sa speram ca vor face fata si in continuare, cu jankovic si gonzalez, respectiv, jucatori de top.

mult succes!
    curaj in continuare!!! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 23:37)

Felicitari!!! [anonim]

Hai Soranaaa!!!
    Atat! (Duminică, 31 mai 2009, 0:02)

dvribe [anonim]

Mandru ca-s roman!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      mda... (Duminică, 31 mai 2009, 0:32)

MariusCojo [utilizator] i-a raspuns lui dvribe

si knd pierde (ppot pune acia toate sporturile)...blastemi n stanga si dreapta si urli in sus si in jos cu ce ai gresit k sa te nasti roman... k la greu nu sti sa mai susti numai la bine. HAi SORANA!!! HAI ROMANIA!! si felicitari pt meci.. tzine-o tot asa
    Felicitari (Duminică, 31 mai 2009, 7:59)