Numarul 41 WTA a inceput partida foarte slab fiind condusa de jucatoarea daneza cu 4-0 dupa numai cateva minute de joc. Cirstea a revenit insa incredibil si a castigat primul set la tie-break, 7-6. In aplauzele publicului, o mare parte format din romani, cele doua jucatoare au trait dramatic setul secund. Fiecare a pierdut pe propriul serviciu, ca mai apoi sa castige pe serviciul adversarei, pana la scorul de 5-5, cand Sorana a preluat conducerea.

Wozniacki a fost avertizata de arbitrul de scaun pentru ca s-a consultat din priviri cu antrenorul sau aflat in tribune, lucru interzis la turneele de Grand Slam. Desi W a cerut intreruperea meciului pentru a primi ingrijiri medicale, Cirstea a incheiat meciul intr-un stil de mare campioana pe serviciul danezei.

Aceasta este cea mai buna performanta a Soranei Cirstea in turneele de Grand Slam. In optimi, romanca o va intalni pe Jelena Jankovic.