Rafael Nadal a fost aproape sa piarda primul set in confruntarea din turul trei cu portughezul Frederico Gil la capatul unei evolutii deloc imbucuratoare a liderului mondial. "Niciun adversar nu este usor de invins, mai ales cand nu joci cel mai bun tenis. Asta mi s-a intamplat mie impotriva lui Gil. Nu am jucat foarte bine. Au fost cateva ocazii sa pierd primul set. Nu m-am simtit foarte bine pe teren. E clar ca nu poti juca in fiecare zi la cel mai inalt nivel", si-a analizat Nadal jocul in partida contra portughezului.

In aceeasi situatie s-a regasit si scotianul Murray, care a avut o evolutie oscilanta in fata chilianului Nicolas Massu - 6-4 6-4. Massu a preluat conducerea in primul set cu 3-0, apoi scotianul a castigat sase din urmatoarele sapte gameuri al setului. In setul secund, Murray a condus cu 5-0, apoi a clacat inca o data si chilianul a facut rapid 5-4, nemaiavand puterea sa lupte pana la capat. "Pai, inceputul si finalul meciului nu prea au fost bune pentru mine, dar jocul meu in partea de mijloc a fost multumitor. Mi-am pierdut concentrarea la un moment dat si trebuie sa am grija sa nu mi se mai intample asa ceva in viitor", a explicat Murray.

V Troicki - [LL] B Phau 64 63

Campioana en-titre de la Miami, Serena Williams, a avut parte de un adevarat test contra chinezoaicei Zheng, pe care l-a trecut, dar in trei seturi. "Nu cred ca am jucat bine", a recunoscut Serena la finalul partidei. "Cred insa ca Zheng a jucat cel mai bun tenis al ei. Am inceput extraordinar meciul (Serena a condus cu 5-0 in primul set, apoi chinezoaica a egalat), dar apoi concentrarea mea a scazut. Urmatorul lucru pe care mi-l amintesc este ca m-am trezit ca scorul era 5-5 in primul set, iar asta nu trebuia sa se intample niciodata. Sunt foarte fericita ca am reusit sa ma calific mai departe". Lidera mondiala a bifat astfel a 50-a victorie in linie la turneurile de Masters - Sony Ericsson si o va intalni in sferturi pe Na Li.

Tot in optimi, Elena Dementieva - favorita numarul 5 a fost eliminata de Caroline Wozniacki, iar un alt rezultat surprinzator este victoria australiencei Stosur in fata lui Amelie Mauresmo (6-4 6-4).