Bianca Andreescu a debutat cu victorie în trei seturi la turneul pe iarbă de la Berlin (WTA 500), sportiva care reprezintă Canada obținând astfel calificarea în optimi.

Aflată pe locul 69 în clasamentul WTA, Andreescu a trecut de Katerina Siniakova (Cehia/63 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-4. Meciul a durat două ore și 18 minute.

Bianca se va duela pentru un loc în sferturi cu Karolina Pliskova (favorită 4). Sportiva din Cehia a pierdut primul set al confruntării cu Kaia Kanepi (7-5 în tiebreak), dar a revenit spectaculos și le-a câștigat pe următoarele două (6-0, 6-0).

WTA Berlin, rezultatele înregistrate luni

Aliaksandra Sasnovich vs Anastasia Gasanova 6-2, 4-6, 6-3

Karolína Plísková (4) vs Kaia Kanepi (5)6-7, 6-0, 6-0

Bianca Andreescu vs Katerina Siniaková 6-4, 4-6, 6-4

Wang Xinyu vs Tamara Korpatsch 3-6, 6-3, 6-4

Darya Kasatkina (6) vs Anhelina Kalinina 5-7, 6-3, 6-1

Daria Saville vs Jil Teichmann (2)6-7, 7-5, 6-2.

Bett1open, competiție de categorie WTA 500, se dispută pe iarbă în perioada 13-19 iunie 2022. Are premii totale de $757.900, iar la start pe tabloul principal se află 32 de jucătoare. Campioana en-titre este Liudmila Samsonova, titlu cucerit anul trecut.