Novak Djokovic s-a calificat marți în optimile de finală ale turneului Masters de la Madrid, după ce s-a impus pentru a 18-a oară în carieră în fața lui Gael Monfils (francezul rămâne fără victorie în fața sârbului).

Acceptat direct în turul al doilea, Nole a avut nevoie de o oră și 27 de minute pentru a obține calificarea, scor 6-3, 6-2.

În runda următoare, liderul ierarhiei ATP se va duela cu învingătorul partidei dintre Andy Murray (78 ATP) și Denis Shapovalov (16 ATP, favorit 14).

Novak Djokovic a câştigat turneul de la Madrid în 2011, 2016 și 2019.

Novak Djokovic și Gael Monfils, spectacol la ATP Madrid

Rafael Nadal, Carlos Alcaraz și Novak Djokovic, pe aceeași parte de tablou la ATP Madrid

Dacă favoriții își vor respecta statutul, atunci în sferturi am putea avea un super meci între Rafael Nadal (de cinci ori câștigător la Caja Magica) și Carlos Alcaraz, senzația momentului în tenisul masculin.

În semifinale, pe Rafa l-ar putea aștepta Novak Djokovic, principalul favorit la câștigarea trofeului de la Caja Magica.

Pe partea inferioară de tablou ne-am putea aștepta la o semifinală între Stefanos Tsitsipas (campion la Monte Carlo) și Alexander Zverev.