​Revenită în circuit după o pauză de șapte luni, Bianca Andreescu părea să își regăsească ritmul la turneul de la Madrid. Sportiva din Canada a eliminat o favorită la Caja Magica (Danielle Collins), dar nu a mai făcut față în al doilea duel dificil și s-a oprit în optimile competiției de categorie WTA 1000.

Bianca AndreescuFoto: Dan O' Connor/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Andreescu, aflată în prezent pe locul 111 în clasamentul mondial, a fost învinsă în două seturi de Jessica Pegula (14 WTA, favorită 12), scor 7-5, 6-1. Meciul a durat o oră și 46 de minute.

Bianca a început mult mai bine partida și a condus cu 5-3 în primul set, dar a fost nevoită să ceară un timeout medical și nu a mai jucat la același nivel după ce s-a întors pe teren. Jessica a câștigat 10 din următoarele 11 gameuri și a obținut calificarea în sferturi.

Pegula se va duela pentru un loc în semifinale cu Sara Sorribes Tormo (47 WTA), după ce iberica a trecut de rusoaica Daria Kasatkina (23 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-3.

WTA Mutua Madrid Open are loc în perioada 28 aprilie - 7 mai pe zgura din complexul de la Caja Magica. Face parte din categoria WTA 1000, are premii totale în valoare de $6.575.560, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Simona Halep s-a impus la edițiile din 2016 și 2017.