Simona Halep, dupa ce a abandonat la Citi Open: Ma durea capul si imi era putin rau, astfel ca era mai bine sa ma opresc

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 august 2017, 16:49 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: citiopentennis.com
Jucatoarea de tenis Simona Halep a declarat, dupa ce a abandonat in sferturile de finala ale turneului Citi Open de la Washington, ca nu a continuat meciul cu Ekaterina Makarova deoarece o durea capul si ii era putin rau, transmite News.ro.

"Ma durea capul si imi era putin rau, astfel ca era mai bine sa ma opresc", a spus Halep, potrivit The Washington Post.

Makarova s-a declarat si ea afectata de caldura excesiva de la ora meciului cu Simona Halep. "A fost foarte cald si am inceput foarte greu. Cand am intrat pe teren am simtit ca soarele mi-a luat toata energia. Simona este o jucatoare mare si numarul doi in lume, astfel ca este intotdeauna greu sa joci impotriva ei. Am incercat sa ma misc cat mai rapid posibil. Am trecut in faza urmatoare, dar imi pare rau ca nu am jucat pana la capat", a afirmat sportiva.

Simona Halep locul 2 WTA si cap de serie numarul 1, a abandonat, vineri, la scorul de 6-2, 3-6, 0-1, dupa 68 de minute, meciul cu rusoaica Ekaterina Makarova, locul 58 WTA si cap de serie numarul 7, din sferturile de finala ale Citi Open, tuneu de categorie WTA International.

Halep a acuzat la acest meci caldura excesiva (32 de grade Celsius) si, dupa ce a fost intrecuta cu 6-3 in setul secund, a abandonat partida la scorul de 0-1 in decisiv.

Pentru Halep urmeaza Rogers Cup, turneu de categorie Premier 5, care va avea loc la Toronto, saptamana viitoare. Romanca este detinatoarea trofeului la competitia canadiana.


Citeste mai multe despre   






















3362 vizualizari

  • -14 (34 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 5 august 2017, 16:55)

    randon [utilizator]

    nimic nou.
    • +15 (31 voturi)    
      cum sa nu. (Sâmbătă, 5 august 2017, 17:11)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui randon

      vezi ca mai e o stire despre fotbalistul de la Mioveni care a lesinat din cauza caldurii. In conditiile in care la Washington temperatura masurata la sol pe teren era in jur de 60 de grade , nu 40 si ceva ca in cazul meciului de fotbal. Plus, la tenis nu poti sa astepti sa joace restul echipei pentru tine, ori joci, ori nu.
  • -4 (26 voturi)    
    Halepoaico, de ce nu ai lesinat pe teren (Sâmbătă, 5 august 2017, 16:58)

    Susufler0 [utilizator]

    ca sa nu te creada Zaboo si sa-ti spuna ca joci teatru ?

    PS. Nu te-ai prins ca orice faci nu e bine ?
    • -3 (5 voturi)    
      pai lesinase de ura (Duminică, 6 august 2017, 14:19)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      cand a facut-o aia muci in finala la RG unde o vazuserati toti mare campioana... asa ca trebuia altceva... nou... asa: ca pentru fraieru' roman, pentru care orice infrangere e o victorie
    • -2 (4 voturi)    
      btw nu te-ai prins ca orice zici (Duminică, 6 august 2017, 15:30)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      esti pe langa? ca halepu' confirma prin rezultate si atitudine TOT ce zicem NOI, "haterii"??
  • -6 (14 voturi)    
    Omul din Rio - confirma - umiditatea-i di vina (Sâmbătă, 5 august 2017, 18:49)

    Plagarus [utilizator]

    Un cercetator brazilian a anuntat ca a descoperit VIRUSUL ZIKA in glandele salivare ale tantarului obisnuit (Culex),motiv pt. care nu se vor mai organiza Olimpiade in Brazilia,pana in anul 2100.
    • -1 (11 voturi)    
      folosesti o traducere gresita; (Sâmbătă, 5 august 2017, 20:29)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      nu un virus a fost descoperit ci plaga prostiei, marca @ plagarus.
      • +3 (5 voturi)    
        Ciuvic victor,pasol inapoi la A3 /RTV...... (Duminică, 6 august 2017, 6:41)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Ai uitat unde esti si de unde ai derapat ?
        • +1 (3 voturi)    
          Acest personaj nu are leac- (Duminică, 6 august 2017, 10:44)

          gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          .....- este obsedat,prost crescut si cu idei putine,dar fixe!
          • +1 (3 voturi)    
            Gigele te-ai urticat stupid ! (Duminică, 6 august 2017, 12:53)

            Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

            Fiecare dintre noi se ghideaza in viata dupa niste principii, si are niste idei – mai mult sau
            mai putin fixe – la care tine foarte mult.
            Comportamentul democratic trebuie învăţat din
            familie şi din şcoală,asa ca salt inainte spre gimnaziu.
            • +1 (1 vot)    
              Atunci inseamna ca va.... (Joi, 10 august 2017, 21:04)

              gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

              ..potriviti si deci va meritati reciproc !! Balacariti-va in continuare.
  • 0 (2 voturi)    
    Renunta a mai juca cand e cald afara... (Duminică, 6 august 2017, 23:20)

    dedytel [utilizator]

    Daca nu putea suporta caldura trebuia sa ceara pauza de vestiar si facea un dus, ceva... Si cred ca daca se puneau amandoua jucatoarele de acord ca sa nu joace in asemenea conditii organizatorii amanau meciul cu cateva ore cum se face in cazul ploii (ploaie sau caldura excesiva e un factor de risc destul de egal pentru joc).
    Sau daca stau bine si ma gandesc de unde provine fiecare jucatoare (Makarova - Moscova si Halep - Constanta) in lunile de vara clima este cam la fel ca la Washington cu singura remarca la Halep ca putea sa renunte sigur la echipamentul ala negru - sa fim seriosi chiar daca scrie in contract ca trebuie sa porti ce iti da sponsorul, dar mai ai un filtru de gandire logica - daca nu tu macar cei din stafful tau (sa porti negru la 35 de grade e sin/ucidere curata, asta fara sa joci tenis sau sa ai orice alta activitate ).
    Si eu cred ca joaca la pariuri , nu numaidecat in China sau alte tari din Asia.
    Sa o luam logic la French Open:
    1) Daca ar fi castigat ar fi luat cca. 2 mil. de Euro
    2) Daca a jucat la pariuri si a pariat 1 mil de Euro a castigat cel putin 3 mil. Asta asa la un calcul simplu.