Simona Halep (2 WTA), principala favorita, a abandonat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Washington, la scorul de 2-6, 6-3, 1-0 pentru rusoaica Ekaterina Makarova (58 WTA), cap de serie numarul sapte. Halep a controlat autoritar primul set, pe care si l-a adjudecat cu 6-2, insa in a doua mansa a scazut ritmul jocului, a comis multe greseli, iar Makarova s-a impus cu 6-3. Jucatoarea noastra a cerut interventia medicului in debutul setului decisiv, la 1-0 pentru rusoaica, iar ulterior a luat decizia de a se retrage din competitie.

Simona Halep, la WashingtonFoto: citiopentennis.com

WTA a anuntat ca starea de rau a romancei a fost provocata de caldura.

In semifinale, Makarova o va intalni pe invingatoarea meciului dintre germana Sabine Lisicki (locul 190 WTA) si frantuzoiaca Oceane Dodin (locul 55 WTA), cap de serie numarul 5.

Pentru parcursul de la Washington, Halep va fi recompensata cu 6.200 de dolari si 60 de puncte WTA.

Pentru Halep urmeaza Rogers Cup, turneu de categorie Premier 5, care va avea loc la Toronto, saptamana viitoare. Romanca este detinatoarea trofeului la competitia canadiana. A invins-o in finala pe americanca Madison Keys, scor 7-6(2), 6-3.

Cel mai probabil, abandonul Simonei a survenit din cauza caldurii sufocante de la Washington, la startul partidei inregistrandu-se 32 de grade.Simonei i s-a verificat tensiunea, iar apoi a luat decizia de a se retrage din competitie.

Desfasurarea livescore a partidei:

Setul III

Partida s-a incheiat dupa o ora si opt minute de joc.

Simona cere interventia medicilor, asa cum i-a recomandat Darren Cahill in pauza dintre seturi. Antrenorul australian i-a sugerat chiar sa abandoneze daca nu se simte bine, astfel ca jucatoarea noastra renunta in debutul setului decisiv, dupa ce Makarova reusise break-ul.

Setul decisiv incepe cu Simona Halep la serviciu. Jucatoarea noastra nu se regaseste, rusoaica incepe cu break acest set.

Setul II

Ekaterina Makarova valorifica prima sansa de set pe care o are pe propriul serviciu si impinge meciul in decisiv.6-3 pentru Makarova, dupa 30 de minute de joc

Simona salveaza doua mingi de break si isi adjudeca cel mai lung game al partidei: 5-3 pentru Makarova

Makarova isi consolideaza break-ul si se apropie la un singur game de castigarea setului secund.

Simona si-a pierdut concentrarea, greseste mult si ii da sansa rusoaicei sa realizeze un nou break.

Rusoaica revine in avantaj dupa un game castigat lejer pe propriul serviciu: 3-2 pentru Makarova.

Makarova da replica imediat.Rusoaica a condus cu 40-0 pe serviciul Simonei, jucatoarea noastra a salvat o minge de re-break, insa game-ul i-a revenit in cele din urma Ekaterinei.

Halep preia conducerea dupa un game perfect reusit pe serviciul rusoaicei. Un singur punct a cedat Simona in acest game.

Simona isi face serviciul la 15 si egaleaza situatia pe tabela: 1-1.

Rusoaica incepe bine setul secund, ajutata insa si de greselile Simonei: 1-0 pentru Makarova.

Setul doi incepe cu Makarova la serviciu.

Setul I

Jucatoarea noastra serveste bine si isi adjudeca primul set, scor 6-2, dupa 29 de minute de joc.

Simona joaca agresiv si se duce rapid la 40-0. Makarova reuseste sa salveze doua mingi de break, dar Halep o fructifica pe cea de-a treia si va servi pentru castigarea primului set.

Game modest facut de Simona, care comite si prima dubla greseala, iar Makarova face break-ul la a doua oportunitate: 4-2.

Makarova salveaza o minge de break si reuseste sa castige primul game din acest meci. Este 4-1 in favoarea Simonei Halep.

Simona Halep se distanteaza la 4-0 pe tabela, dupa un game solid pe propriul serviciu.

Halep confirma startul excelent de partida: inca un break pentru principala favorita a turneului de la Washington. Makarova comite multe greseli nefortate, iar Halep stie sa profite.

Simona pare foarte determinata, isi face serviciul fara emotii si conduce cu 2-0.

Jucatoarea noastra incepe foarte bine meciul si fructifica prima minge de break, dupa ce rusoaica a condus cu 40-15.

Partida a inceput cu Makarova la serviciu.

Meciul se joaca pe o caldura sufocanta, sunt 32 de grade la Washington.

Cele doua jucatoare se afla la incalzire.

Halep vs Makarova, intalniri directe: 3-2

2013, New Haven (sferturi): 6-1, 7-6(6) pentru Simona Halep

2015, Australian Open (sferturi): 6-4, 6-0 pentru Ekaterina Makarova

2015, Dubai (sferturi): 6-3, 1-6, 7-5 pentru Simona Halep

2016, Indian Wells (Turul III): 6-2, 6-4 pentru Simona Halep

2017, Washington (sferturi): 2-6, 6-3, 1-0 pentru Ekaterina Makarova.

Victorii/ infrangeri in cariera: 389 / 178 vs 405 / 277

Victorii/ infrangeri in 2017: 30/9 vs 14/15.

Traseul celor doua jucatoare la Washington:

Turul I: Simona Halep vs Sloane Stephens (SUA, 957 WTA), scor 7-6(3), 6-0, dupa o ora si 20 de minute

Turul II: Simona Halep vs Mariana Duque-Marino (Columbia, 115 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-2, dupa o ora si 41 de minute.

Turu I: Ekaterina Makarova vs Jamie Loeb (SUA, 156 WTA), scor 7-6 (4), 6-3, dupa o ora si 35 de minute

Turul II: Ekaterina Makarova vs Monica Puig (Puerto Rico, 67 WTA), scor 6-2, 6-4, dupa o ora si 18 minute.