Ilie Nastase: "Aduceti-i aminte Serenei ce spunea tatal ei despre Irina Sparlea, ca poate a uitat"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 25 aprilie 2017, 16:02 Sport | Tenis

Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Ilie Nastase a declarat, marti, pentru News.ro, ca nu a facut nicio remarca rasista la adresa Serenei Williams. Afirmatia "ciocolata cu lapte" despre copilul nenascut al liderului WTA nu poate fi considerata rasista, a precizat Nastase. "Daca spuneam ca o sa iasa un negru urat, ala era rasism", a adaugat el.

Nastase a amintit de un incident avut de Irina Spirlea cu sora Serenei, Venus Williams, in semifinalele US Open din 1997. La una dintre pauze, cele doua jucatoare s-au ciocnit, niciuna nedorind sa-i faca loc celeilalte sa treaca spre scaunul de odihna. Dupa acel meci, tatal surorilor Williams a declarat despre jucatoarea romana ca este "un curcan alb si urat".

"Aduceti-i dumneavoastra aminte Serenei ce spunea tatal ei despre Irina Spirlea, ca poate a uitat. Eu ce sa-i spun? A iesit prea mult din context, e o nebunie ce se intampla acum. Eu nu mai pot si nu mai rezist in treburile astea, e nebunie curata. Mai au sa-mi spuna ca nu am voie sa mai traiesc. Eu nu am facut nicio remarca rasista, nu stiu care este remarca rasista. Asta e rasism? Ca am spus ca poate iesi ciocolata cu lapte? Pai daca spuneam ca o sa iasa un negru urat? Ala e rasism. Cum a spus tatal ei despre Irina Spirlea ca e un curcan alb urat. Eu am spus ciocolata, pentru ca barbatul ei este blond. Eu am facut o gluma, daca aceasta gluma este considerata o remarca rasiala, mi se pare ca e iesita prea mult din context. Suntem nebuni, pe cuvant de onoare. Si nu ei, strainii, noi, romanii. Dar cand ei ne fac tigani pe unde mergem? Mie mi-a placut de Mutu, ce declaratie a facut Mutu, ca era facut tigan cand juca la Chelsea si la Fiorentina", a declarat Nastase pentru News.ro.

Capitanul-nejucator al echipei Romaniei a precizat ca, la intalnirea cu Marea Britanie, a aparat drepturile jucatoarelor tricolore. "Noi ce facem, ne facem rau unii la altii? Eu ce am facut acolo? Am aparat drepturile unor fete care jucau acolo, am venit benevol. Sa ma suspende din viata sportiva... Pai eu am 71 de ani, ce sport mai fac eu acum? Eu am vrut doar sa promovez tenisul. Sunt nebuni? Cati ar accepta, fosti numarul 1, sa stea acolo, pe un scaun cate trei ore la fiecare meci si sa sufere? Cine ar mai veni benevol? Ce legatura are ce am spus eu despre Serena cu meciul cu Anglia, ca nu inteleg?"

Ilie Nastase acuza delegatia britanica de faptul ca a cautat sa sicaneze gazdele inca de la sosirea la Mamaia, plangandu-se de conditiile gasite.

"Ei, englezii, au venit sa aiba un motiv, ca daca pierd, sa aiba un motiv, eu asta cred. Ca din prima zi nu le-au convenit mingile, terenul, alea, alea. Apoi seara au comandat un meniu si apoi au zis ca nu le place mancarea facuta de bucatareasa, au schimbat meniul, au trimis mancarea inapoi. Numai sicane din astea, mici prostii", a afirmat Nastase.

Intrebat daca s-a gandit sa renunte la functia de capitan-nejucator al echipei Romaniei, Ilie Nastase a raspuns: "Domnule, nu intelegeti ca nu e o functie oficiala? Ca am fost benevol. M-a propus Tiriac si m-au rugat fetele. Nu sunt platit, nu am nimic. Eu am facut-o pentru fete, nimeni nu intelege treaba asta. Eu am alte lucruri de facut domnule, am copii, am nevasta, am afaceri. Va jur ca am venit ca m-au rugat fetele."

Totusi, el crede ca nu va mai putea fi capitanul Romaniei, deoarece va fi suspendat. Nastase le-a multumit romanilor care l-au sustinut in acest zile: "Pai daca acum ma suspenda din viata sportiva, ma interzice, imi face investigatii, ma duce la Tribunalul de la Nurnberg, de la Haga... Mi se pare ceva incredibil. Si sunt foarte putini romani care ma apara, dar eu le multumesc celor putini care o fac."

La conferinta de presa de vineri, dinaintea partidei Romania - Marea Britanie din Fed Cup, in timp ce Simona Halep raspundea in engleza unor intrebari referitoare la faptul ca Serena Williams este insarcinata, Ilie Nastase s-a adresat in limba romana unui membru al echipei: "Sa vedem ce culoare are. Ciocolata cu lapte?".

Dupa ce presa britanica a scris despre aceasta afirmatie, Federatia Internationala de Tenis (ITF) a deschis o investigatie.
Sambata, in prima zi a intalnirii, Ilie Nastase a avut un conflict cu arbitrii si cu Johanna Konta si cu capitanul-nejucator Anne Keothavong. El a fost scos de pe arena de oficialii partidei, iar Federatia Internationala de Tenis (ITF) i-a ridicat acreditarea. El nu a mai fost capitanul echipei Romaniei la meciurile de duminica.

Federatia Internationala de Tenis a anuntat, duminica, pe contul oficial de Twitter, ca Ilie Nastase a fost suspendat provizoriu ca urmare a comportamentului pe care l-a avut la intalnirea de Fed Cup Romania - Marea Britanie, astfel ca nu va avea acces la competitiile ITF si nu va primi acreditare.

Luni, jucatoarea americana de tenis Serena Williams, locul 1 mondial, s-a declarat dezamagita de comentariile rasiste facute de Ilie Nastase despre ea si despre copilul ei nenascut.

"Ma dezamageste sa aflu ca traim intr-o societate in care oameni ca Ilie Nastase pot face astfel de comentarii rasiste la adresa mea si a copilului meu nenascut si comentarii sexiste impotriva colegelor mele. Am spus-o o data si o voi spune din nou, lumea a ajuns atat de departe, dar totusi mai are mult de parcurs. Da, am depasit atat de multe bariere, dar sunt inca multe inainte. Aceasta sau oricare alta nu ma va opri in a pune iubire, lumina si pozitivitate in tot ceea ce fac. Voi continua sa iau atitudine si sa ma ridic pentru ceea ce este drept. Multumesc cu umilinta ITF pentru atentia pe care o acorda tuturor faptelor din acest caz. Ei vor avea sprijinul meu total", a postat, luni, Serena Williams, pe contul ei de Instagram, potrivit BBC.

In mesajul ei, Williams a inclus cateva versuri din poezia "Totusi ma ridic" (Still I Rise) a luptatoarei americane pentru drepturile civile Maya Angelou: "Nu mi-e frica, spre deosebire de tine. Vezi, nu sunt o lasa. <Te deranjeaza impertinenta mea? De ce esti inconjurat de intuneric? Ma poti lovi cu cuvintele tale... poti incera sa ma ucizi cu ura ta, dar, la fel ca aerul, ma voi ridica.>"
Williams a anuntat, saptamana trecuta, ca este insarcinata in 20 de sapatamani. Ea este logodita si urmeaza sa se casatoreasca cu Alexis Ohanian, co-fondatorul retelei de socializare Reddit.


Citeste mai multe despre   



















30270 vizualizari

  • +4 (54 voturi)    
    Nastase, lasa asta, tu spune le-ai facut "curve" (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:15)

    Susufler0 [utilizator]

    pe tenismenele enngleze si pe capitanul lor nejucator pt ca in chestiunea asta vad ca taci ca pestele ?

    Daca li te-ai adresat asa, in Romania se cheama ca ai fost ghiolban. In restul lumii civilizate, ca ai facut remarci sesiste.

    PS. Parca le-ai trimis niste buchete de trandafiri ? Le-ai platit tu sau Curînsac din banii federatiei ?
    • +5 (33 voturi)    
      problema e a ca Ilie Nastase reprezenta Romania (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:28)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      daca Ilie Nastase era nu avea o functie oficiala (primita de la PSD) era rusinos doar pt el dar acum rusinea se rasfrange si asupra Romaniei.

      Ilie Nastase NU e patriot, a facut Romania de rusine
      • -4 (28 voturi)    
        Sunt perfect de acord cu tine ! (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Tocmai de aceea este si mai ametitor faptul ca Nadia Comaneci, femeie, fosta mare sportiva i-a luat apararea golanului batran.
        • +7 (11 voturi)    
          In schimb, Simona ii dezaproba spusele (Marţi, 25 aprilie 2017, 20:08)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          si atitudinea (declaratie recenta ) !
        • -2 (12 voturi)    
          Exact asta ar trebui să-ți dea de gândit (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:19)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Nadia Comâneci e femeie și știe exact cât de jigodie poate fi o altă femeie.
          • +3 (3 voturi)    
            Stii ce imi da de gandit ? (Miercuri, 26 aprilie 2017, 11:24)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Ca cei care-i aproba comportamentul lui Nastase (atat cel de acum cat si pe cel din trecut) sunt, fie pesedisti, fie misogini, fie pro Brexit, fie au ajuns la andropauza precum idolul lor !

            PS. Btv, esti chiar "un" Harald ?
            • -1 (3 voturi)    
              Ad hominem & non sequitur (Miercuri, 26 aprilie 2017, 13:27)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Nu e prima dată când încerci să duci dezbaterea ad personam.

              Un pic mai multă stimă de sine nu ți-ar strica. Sincer.
              • +2 (2 voturi)    
                Este obligatoriu ca nickname-ul sa respecte genul? (Miercuri, 26 aprilie 2017, 15:22)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Avand in vedere o serie de comentarii foarte patrunzatoare scrise de tine de-a lungul timpului,(ultimul chiar pe forumul acesta) despre psihologia femeilor, am gandit cu voce tare sub forma unei intrebari retorice.

                Deci nu a fost vorba despre un atac ad hominem, departe de mine intentia asta.

                Cat priveste argumentul non sequitur cred ca esti prea "sever" ! ;)

                Ma asteptam pt cineva pt care nu conteaza locul nasterii, dar conteaza originea si parintii sa te pozitionezi de partea cealalta , nu a lui Nastase pt care conteaza din plin locul nasterii, originea si parintii.

                PS. Am stima de sine, nu duc lipsa ca altii, zau !

                PPS. Si nu ma incrancenez niciodata !

                PPPS O zi buna, Harald !
    • +6 (58 voturi)    
      sincer cu toate prostiile lui, are dreptate Ilie (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:36)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      uitasem de acel incident cu Irina si Venus.

      Una e ciocolata si alta e curcan, si urit pe deasupra .

      Unii gusta doar glumele pe care le vor ei iar cind jignesc considera ca e tot din gluma . Dar fraieri de romani n-au voie sa faca glume, ei trebuie doar sa incaseze. .

      Din ce am auzit si de la unii din FRF , englezoaicele au fost numai fitze si figuri la Mamaia

      Faza cu mancarea e doar una
      • 0 (24 voturi)    
        Hai ca esti tare la aia cu mancarea (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:23)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Inca ai impresia ca la romani mancarea e untul pamantului.
      • 0 (32 voturi)    
        mai lasa bautura (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:25)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Nastase reprezinta Romania, tatal lui Williams e doar un bou particular.
        • -1 (5 voturi)    
          ar vrea el, dar nu poate (Miercuri, 26 aprilie 2017, 9:29)

          seria3 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          ca ai cumparat tu toata bautura din magazin!
      • +4 (28 voturi)    
        Tatal SERENEI reprezenta SUA ca OFICIAL? (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:40)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Nastase le amesteca in interes propriu, tatal Serenei Williams nu reprezenta SUA ci pe fiica-sa.

        Nastase reprezenta Romania, el nu e antrenorul unei jucatoare ci un reprezentant oficial al federatiei
      • -1 (29 voturi)    
        Sa le faci "curve" pe sportivele adverse si pe (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        capitanul lor nejucator, nu mi se pare a fi tocmai o "gluma" !

        Chiar daca au facut "fitze si figuri", Nastase nu a spus ca le-a injurat pe teren pt acest motiv !! ;)

        PS. Stii ce, daca iti place asa tare de Nasty, de ce nu-l iei acasa la tine ?
        • +4 (14 voturi)    
          le-a facut pe dracu (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:03)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Esti constient ca nu s-a referit ad literam. E ca si cum spui fcking asshole si vine unu sa zica ca l-ai facut gaura curului.
          • +1 (3 voturi)    
            pai cum isi permite ca oficial al Romaniei (Miercuri, 26 aprilie 2017, 13:22)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            ...sa foloseasca expresii de genul?
            Daca nu este in stare as se comporte si sa vorbeasca civilizat, sa vina aici la comentat bai nene, ca-l ia Mazzetta in echipa! Nu sa reprezinte el ghiolbanul ditamai statul roman!
        • +1 (15 voturi)    
          constat (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:12)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ca sunt multi grobieni care dau cu "-" la observatii elementare, de bun simt.
          ce sa te mai miri ca dragnea face si desface in Romania???
          psd si-a cultivat electoratul de 27 ani si se vede din ce in ce mai pregnant.
          • -1 (7 voturi)    
            Si daca l-ai intreba pe Livache (Marţi, 25 aprilie 2017, 21:35)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            ti-ar spune ca inca e loc de mai bine !! :)))
          • +6 (6 voturi)    
            Sunt vreo cativa duri pe forumul asta (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:58)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            care nici macar nu mai stiu de unde a plecat discutia, care de fapt il detesta pe Nastase, dar nu mai pot da inapoi acum.

            PS. Tipic !
        • +4 (22 voturi)    
          Bitch înseamnă mai degrabă jigodie (Marţi, 25 aprilie 2017, 20:33)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          în sensul în care l-a folosit Năstase.

          Și poți să zici tu ce vrei, ele chiar erau jigodii la faza respectivă. Faptul că Ilie Năstase e bărbat și e român, adică mai rudimentar în comportament și exprimare, nu înseamnă că ele nu erau jigodii prin modul cum se comportau.
          • -2 (14 voturi)    
            Si Nastase le-a zis-o ! (Marţi, 25 aprilie 2017, 21:33)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Ar fi interesant sa trebuiasca sa plateasca amenda la ITF ! Nu de alta dar poate astfel, cu foarte mare intarziere, si-ar mai cizela "rudimentaritatea" comportamentului si a exprimarii.

            PS. Chiar nici nu ma intereseaza unde ai vazut tu jigodism in comportamentul englezoaicelor !
            • +1 (7 voturi)    
              nu plateste nimic (Miercuri, 26 aprilie 2017, 3:46)

              CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

              ca mai sunt si tribunale civile. Nu cred ca ITF-ul are chef de procese. Totusi o amenda de 250.000 dolari asa cum sugerau unii pe aici, doar pentru niste injuraturi este aberant. Si daca se intampla ca ITF sa dea o amanda, nu o poate da in nume personal, lui Nastase ci FRT asa ca Nastase tot nu va plati nimic. Dar faptul ca ITF a trimis la meciul asta arbitrul elvetian cu resedinta in Anglia si supervisor englez nu este cumva o mare magarie care confirma faptul ca englezii au vrut sa castige meciul asta cu orice pret? Nu ar fi prima data. In 2013 la Wimbledon Nadal si Federer au pierdut in turul 2 in fata unor jucatori din afara top 100 iar Djokovic a facut figuratie in finala ca sa il lase pe Murray sa castige primul lui Grand Slam iar pentru Anglia a fost primul Wimbledon dupa n-spe mii de ani. Acuma Nadal a mai pierdut la Wimbledon in primul tur dar Federer niciodata. Bine ca pana la urma Simona a reusit sa o umileasca pe plangacioasa
          • -1 (3 voturi)    
            bitch le-a facut? (Miercuri, 26 aprilie 2017, 12:14)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            si bitch inseaman curva?!?!? cine a invatat engleza asta cu bitch = curva? prima traducere e de catea.. a 2-a e de obscena, cruda, rautacioasa, abuziva (in legatura cu o femeie) etc... a-3-a e de dificila, neplacuta etc... a4-a e ca faci o langere, o reclamatie in legatura cu ceva, cineva etc.(bitching about...)
            si cred ca in ultimul context a folosit Ilie Nastase expresia(englezoaicle cautau tot felul de motive de sicana, in opinia lui Ilie Nastase si a mai multor comentatori sportivi) inclusiv celel legate de cazare, teren, mingii etc.... nu in cea tradusa de un traducator cu nivelul de engleza de la gradinita. Asa ca ziaristii si criticii lui Nastase ar trebui sa inteleaga ca omul criticat de ei chiar stie limba engleza!


            Definition of bitch
            1
            : the female of the dog or some other carnivorous mammals
            2
            a often offensive : a lewd or immoral woman
            b often offensive : a malicious, spiteful, or overbearing woman —sometimes used as a generalized term of abuse
            3
            : something that is extremely difficult, objectionable, or unpleasant
            4
            : complaint

            bitch
            verb \ˈbich\
            Definition of bitch for English Language Learners
            : to complain about something in a repeated and annoying way
          • +3 (3 voturi)    
            barbat si roman (Miercuri, 26 aprilie 2017, 13:24)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            = mai rudimentar in comportament si exprimare?

            ... what ?!?!
      • +5 (17 voturi)    
        eh... (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:05)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        S-a umplut lumea de panselute discriminate, suferinde corect politic de sindromul holier than thou. A inceput sa fie plin si pe aici.
      • +8 (12 voturi)    
        Nu contează dacă are dreptate, e un joc (Marţi, 25 aprilie 2017, 22:41)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        psihologic pe care un bărbat nu poate decât să-l piardă.

        Genul ăsta de faze trebuie gestionate de femei, pentru că un bărbat iese întotdeauna rău din ele.

        O femeie te poate oricând enerva la maximum cu fițele ei, dar dacă o înjuri tot tu ești ăla rău. Trebuie neapărat ca o altă femeie să o pună la punct, un bărbat n-are cum să câștige disputa.

        Pe de-o parte, la vârsta lui, Ilie Năstase ar fi trebuit să știe că o să iasă oricum șifonat din așa ceva. Dar pe de altă parte, forumul ăsta e plin de hipsteri-panseluțe pe care o să-i mănânce de vii femeile :)
        • +2 (2 voturi)    
          da..la varsta lui stie.. (Miercuri, 26 aprilie 2017, 12:16)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          ..dar tot varsat il face sa nu-i pese, sau nu-i mia permitae sa aiba rabdare etc.
      • +4 (10 voturi)    
        Poate Nastase a glumit, (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:35)

        MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        ...dar iat-o pe Serena vorbind serios...http://www.gsp.ro/sporturi/tenis/video-reactia-agresiva-a-serenei-suparata-ca-vinci-se-bucura-prea-zgomotos-yes-bitch-yes-458441.html
        • +4 (6 voturi)    
          eeeee (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:48)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MarinNecula

          coRECTii politic de pe aici o sa-ti spuna ca este ok ca o femeie sa o faca curva pe alta. Daca tot se reinventeaza limba engleza, ce mai conteaza lipsa gandirii obiective.
  • +1 (37 voturi)    
    da (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:24)

    I [utilizator]

    asta inseamna sa fii comunist: prima data il injuri si dupa aia tot tu te dai victima ca uite ca nu te intelege lumea.
    • +8 (18 voturi)    
      Moaning is British (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:08)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui I

      Grump Britain: This is why we are a nation of moaners.

      http://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/415315/british-nation-moaners-people-complain-more-than-70-times-week-each

      Englezii se vaită non-stop, ăsta e modul lor principal de a relaționa. Ilie Năstase s-ar fi cuvenit să știe lucruri din astea și să nu cadă în capcană.

      Mi s-a întâmplat odată să reacționez nepoliticos când o bătrână de peste 80 de ani se văita că iar plouă. ”Mare surpriză, suntem în Anglia și plouă”, am replicat cam agasat. ”Da, dar nu te obișnuiești niciodată!” a fost răspunsul ei :)

      Dacă ea, la peste 80 de ani, nu se obișnuise că în Anglia plouă, ce sens ar mai fi avut o dispută? :)
  • +9 (41 voturi)    
    CP (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:25)

    Tescovin [utilizator]

    Am avut și am prieteni, colegi unguri, evrei, țigani... Spunem împreună și ne amuzăm de glume cu unguri, evrei și țigani. Asta numesc eu normalitate.
    E drept, n-aș spune, să zicem, bancuri cu evrei unui evreu pe care nu-l cunosc - nu știu cum poate reacționa; dacă s-ar simți jignit, prefer să evit asta. Nu-mi place să fac oamenii să se simtă jigniți. Ăsta e eventual singurul reproș care i s-ar putea face lui Năstase pentru „ciocolata cu lapte” - nu a știut să-și țină clonțul într-un subiect sensibil (și slavă Domnului, ciocolățile sunt chiar sensibile la chestii de-astea !). Vorba aia, dacă tăcea, filozof rămânea.

    În ce privește înjurăturile (nu remarcile rasiste) pe care le-a adresat pe teren englezoaicelor nu are însă nicio scuză, nici măcar comportamentul de colonist grobian al britanicilor.
    • +4 (32 voturi)    
      Bravo ! (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:40)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      M-ai convins ca e un erou care lupta benevol pentu tara cu imperialistii asupritori, dl general Ilie Nastase. Sunt foarte curios sa vad cati bani a cheltuit statul roman in 2017 cu acest cocalar semidoct si expirat.
      • +3 (25 voturi)    
        Nu e niciun erou (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:24)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        E un grobian de joasă speță și un neam prost, asta știm demult. Dar nu „ciocolata cu lapte” este cel mai bun exemplu în acest sens, și mi se pare important să facem distincție între glumițe nepotrivite și rasism adevărat. Pentru că altfel cădem sub teroarea nivelatoare a corectitudinii politice.
      • +3 (13 voturi)    
        si... (Marţi, 25 aprilie 2017, 20:58)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        s-avem iertare, libidinos in etate...
  • +12 (32 voturi)    
    Un marlan absolut (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:31)

    Wanheda [utilizator]

    Arunca cu rahat si dupa aia spune, "hai bah, te-ai suparat? ai uitat ca si sor'ta s-a pishat pe mine anul trecut???".
  • -12 (48 voturi)    
    Respect Nastase (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:32)

    Snitzelvienez [utilizator]

    A spus lucruri adevarate.
    • +5 (23 voturi)    
      Da tot un nesimtit idiot ramane (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:21)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Tipic tiganesc.
      • -2 (10 voturi)    
        so? (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:06)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Una nu exclude alta.
    • +4 (8 voturi)    
      asta inseamna (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ca ai fi de acord ca, spre exemplu, exprimarea "du-te-n plm de retardat" sa-ti fie adresata de fiecare data cand cineva nu este de acord cu opiniile tale? interesant.
  • +10 (30 voturi)    
    Mai bine stateai acasa, decat sa ne promovezi asa! (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:36)

    Metec [utilizator]

    Nea Ilie, ne-ai facut de ras, in loc sa ne promovezi! Tie nu ti-o mai pasa, ca nu mai joci, dar fetele alea o s-o traga bine de pe urma comportamentului tau de comunist prost si inapoiat! Dar, asa le trebuie, daca te-au rugat sa le reprezinti...
  • +6 (22 voturi)    
    ciocolata (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:13)

    viorrell [utilizator]

    Daca culoarea pielii n-are nicio importanta de ce era amuzant sa faca referire la ea? Poate n-a avut intentii rasiste si s-a trezit vorbind, sa faca si el un spirit de gluma, dar "gluma" lui vine intr-un context in care glumele pe acest subiect au o incarcatura aparte... Daca am trai intr-o lume in care culoarea pielii nu are nicio semnificatie remarca lui putea trece drept una neutra (dar nu amuzanta, deci cam fara rost) dar in lumea noastra oamenii au folosit culoarea pielii drept criteriu de stabilire a valorii si inca mai sunt destui retardati care sa o faca.
  • +3 (17 voturi)    
    Tac'su (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:21)

    viorrell [utilizator]

    Felul in care se apara poate fi vazut ca o confirmare a intentiei lui rasiste. Ceva de genul "Tac'su a jignit una de-a noastra, deci care-i problema ca o jignesc si eu pe ea". Nu mai suntem in evul mediu, unde vorbele parintilor puteau justifica o pedeapsa asupra copiilor. Fiecare e responsabil de gesturile proprii. De altfel, sper sa nu se ia nimeni de copiii lui doar pe baza marlaniei de care da el dovada.
    • -3 (5 voturi)    
      ha ha (Miercuri, 26 aprilie 2017, 3:53)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui viorrell

      poate nu stii dar mai nou, in America, miscarea terorist-fascista BLM ( black life matter) a acuzat de rasism o retea de magazine pe motiv ca vand lapte care este alb si carea este un simbol al 'white supremacist' adica sustin superioritatea rasei albe. Cam asta e cu rasismul in America. Daca nastase ar fi spus ca purandelul Serenei va avea cacanie ai fi putut spune ca a fost o insiulta dar el a spus ca va avea culoare ciocolatie deci nu a fost nici o jignire
  • +3 (21 voturi)    
    taci (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:43)

    KayT [utilizator]

    Ai gresit, te-ai facut de cacao, ne-ai facut pe toti de cacao, si acum, daca nu iti poti cere scuze (asa cum ar fi normal), macar TACI! Devine din ce in ce mai penibil si mai greu de digerat circul asta...

    Cat despre "ciocolata cu lapte", putem sa dezbatem la infinit cat de rasista e remarca; dar cum sa zici ca e o gluma?! Pai ce gluma tampita e asta, ii vine cuiva sa rada la ea? Un comedian Nastase asta domle...
  • +2 (26 voturi)    
    ceva nu-nteleg (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:46)

    ampersand [utilizator]

    Ne razbunam pe Serena si pe copilul ei pentru ceea ce a spus tatal Serenei - nu stiu, mie-mi scapa ceea ce consider a fi esential: unde e/a fost vina Serenei? Vorbim de neaosul indemn "haideti pe ei, pe mama lor!" ?
  • -3 (27 voturi)    
    Un gunoi (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:01)

    Andradda [utilizator]

    Rromul Nastase a ajuns un rebut al societatii.
    • +1 (13 voturi)    
      "Rromul" ......Tocmai tu (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:53)

      Ion2050 [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      il acuzi de rasism.
  • +4 (4 voturi)    
    Free trip tonAfrica (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:21)

    Nahgfa [utilizator]

    Uitati ce e pe Youtube referitor la Africa:

    https://youtu.be/RU76XJNzf44
  • +8 (18 voturi)    
    Chestia cu rasismul (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:51)

    Ion2050 [anonim]

    este o exagerare.Era pus pe glumele lui. Cand Simona a fost pusa sa comenteze despre Serena Williams, a glumit incet, in romana cu un membru al echipei. A fost ceva confidential. O viitoare jurnalista, Ramona Toderas s-a gandit ca este momentul vietii sa dea lovitura, traducand pe Twitter. Au fost de fata multi jurnalisti dar ei s-au gandit ca nu e cazul de atmosfera impotriva echipei in ajunul meciului, fetele neavand nicio vina.
    Normal ca jurnalistii englezi abia asteptau o noua picanterie marca Nastase, deja tabloidele de dimineata erau pline cu tot felul de istorioare.
    De unde pana unde e rasism culoarea pielii la romani? Doar avem atatea vedete indragite la TV sau in sport. Poate in alte limbi o avea alta conotatie, dar Nastase, un excelent vorbitor de engleza a glumit in felul lui in romana intr-un cadru restrans.
    Pai daca ii spui Serenei ca e rasist, cum vrei sa reactioneze?
    Nu il apar insa de glumele cu conotatii sexuale adresate capitanei britanice.
    S-a facut vulnerabil in urma sesizarii ITF iar a doua zi nu a reusit sa-si tina firea in urma provocarilor initiate de echipa britanica.
    Ma indispune graba necugetata cu care romanca Toderas a dat lovitura de presa batandu-si joc pana la urma de munca fetelor din echipa Romaniei care nu aveau nicio vina. Am vazut cu totii la ce tertipuri a apelat Johanna Konta sa nu piarda meciul cu Sorana Carstea. Cand sa serveasca Sorana pentru 4-1 si sa intoarca meciul, Konta nu mai poate continua jocul spunand ba ca a fost injurata, ba ca a fost amenintata cu moartea din tribuna. Jurnalisti cunoscuti aflati in spatele ei (unde nu s-au vandut bilete) nu au auzit nimic. Dar trebuia sa se justifice arbitrului de ce nu poate. Daca ar fi fost adevarat am fi vazut (eram in peluza opusa, cea improvizata) actiuni ale fortelor de ordine, sa-l scoata afara pe criminal!
    • +5 (17 voturi)    
      se poate vedea si pe youtube (Marţi, 25 aprilie 2017, 22:16)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Ion2050

      Nastase a fost foarte Ok pana in momentul in care arbitrul a interrupt meciul absolut inutil. Zgomote in tribuna sunt la toate meciurile de tenis. Cu doar cateva zile in urma, Kirgios s-a luat in gura cu spectatorii care il injurau, nu s-a mai putut concetra si a pierdut meciul cu Federer intr-un moment foarte favorabil lui. E clar ca arbitrul a fost un porc ordinar care a vrut sa creeze scandal.Arbitrii de tenis nu sunt niste ingeri, mai ales pe zgura unde nu este hawka. Sorana a mai fost furata porceste de arbitrii, 6 decizii aberante intr-un singur set pe care Sorana le-a contestat si s-a vazut clar furaciunea pe fata. La un meci a lui Robeta Vinci, arbitrul de scaun a strigat out la o minge care a fost in teren jumatate de metru. Supervisorul la meciul asta a fost un englez. Asta e furaciune pe fata. Cum sa nu se enerveze Nastase. Cuvantul pe care Nastase la folosit la adresa lui jonta si a antrenoarei nu inseamna curva ci jigodie. Whore inseamna curva dar nastase nu a folosit cuvantul asta. Apoi, acuzatiile de rasism sunt absolut ridicule. Doar niste cretini spalati la creier pot sa spuna asta. In America niste negri imputiti au acuzat unele magazine alimentare ca promoveaza superioritatea rasei albe pe motiv ca vindeau lapte.
  • +3 (19 voturi)    
    haha (Marţi, 25 aprilie 2017, 20:23)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Te uiti la comentarii si observi ca romanii s-au nascut sa fie sclavi si sa fie mandri de asta :)) Bravo Nastase!
    • +1 (9 voturi)    
      Si cand te gandesti ca "tiganca imputita" (Marţi, 25 aprilie 2017, 21:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      era rostita chiar intr-un spatiu privat !!

      PS. Ei,ei,ei, ce repede gasim scuze la altii !

      PPS. Bine ca aici am gasit pana la urma relativ repede vinovata care "si-a batut joc de munca fetelor".
    • +2 (10 voturi)    
      nastase vs Serena, in comportament (Marţi, 25 aprilie 2017, 22:22)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Serena despre Sorana, când Sorana
      "dădea apă la șoareci"

      https://youtu.be/M-8U317DUVU?t=7m35s
      • -2 (2 voturi)    
        ???? (Miercuri, 26 aprilie 2017, 11:56)

        DECENEU2000 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        https://www.youtube.com/watch?v=fJplGI1MIVQ
  • +1 (3 voturi)    
    nu sunt... (Miercuri, 26 aprilie 2017, 10:27)

    liviu_ [utilizator]

    sub nici o forma de acord cu declaratiile lui nastare. si este normal sa plateasca pentru ele...
    dar aici are dreptate, de ce el a fost sanctionat si celelalte acte de rasism (vezi handbal saptamana trecuta practic) trec neobservate?!

    corect ar fi fost sa fie el sanctionat, dar si toti cei ceilalti! d c nu s-a proceat asa?!
  • -1 (1 vot)    
    ! (Miercuri, 26 aprilie 2017, 10:52)

    jaoju [utilizator]

    jaba... englejii e lorzi