Simona Halep, dupa infrangerea cu Siniakova: "Nu am simtit jocul astazi, nu am de gand sa schimb antrenorul"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2017, 12:39 Sport | Tenis

Simona Halep, intr-o conferinta de presa
Foto: Captura wtatennis.com
​Simona Halep a parasit turneul de la Shenzhen in turul doi, fiind invinsa surprinzator de Katerina Siniakova (Cehia - 52 WTA). La conferinta de presa de dupa meci, numarul patru mondial a vorbit despre meciul de miercuri: "Nu am simtit jocul astazi, adverara a meritat sa castige. A lovit cu putere, a servit bine. Nu am de gand sa schimb antrenorul (n.r. pe Darren Cahill)".

Despre infrangere

"Cred ca ea (n.r. Siniakova) a jucat foarte bine, e o jucatoare puternica, nu am mai evoluat impotriva ei. A lovit cu putere, a servit bine si a meritat sa castige azi. Mie nu mi-a mers jocul, nu am simtit jocul, dar nu e o scuza asta. Ea a reusit sa fie mai puternica pe teren si de aceea a castigat. A fost cald, dar nu foarte tare si eram deja obisnuita cu caldura. Am fost putin obosita pentru ca este abia al doilea meci al anului si nu mi-am intrat inca in ritm. Vin dupa o pauza de doua luni si e normal sa am dificultati in a juca meciuri. Ma bucur de fiecare data cand vin la Shenzhen, sper sa o fac si la anul, dar cu alte rezultate" - Simona Halep, la conferinta de presa.

Despre colaborarea cu Darren Cahill

"Colaborez de doi ani cu el, este o relatie buna. Sper sa lucrez cu el mult timp si nu ma gandesc sa schimb antrenorul" - Simona Halep.

Despre ce urmeaza


"Urmeaza Melbourne, merg acolo sa ma antrenez. Mai intai imi iau cateva zile libere si apoi astept Australian Open", a conchis Halep.

Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, va avea loc in perioada 16-29 ianuarie 2017, la Melbourne Park.


Citeste mai multe despre   



















4325 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    sa vedem si partea plina a paharului (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:17)

    math_2 [utilizator]

    Probabil din cauza varstei, incepand cu 2017 nu mai am resurse sa urmaresc nici meciurile Simonei nici vuvuzelele mafiotilor pesede (care atentie, nu sunt numai Antena3 si RTV).
    • +1 (1 vot)    
      Spre exemplu,B1TV...... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 16:04)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      ...se apropie cu pasi mari,daca nu cumva i-a si ajuns pe ceilalti doi !! Numarul...cocinelor audiovizuale va creste exponential,ca pe vremea...impuscatului cu fularul!!
      • +1 (1 vot)    
        a venit vremea (Joi, 5 ianuarie 2017, 10:00)

        eGerula [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        .. sa ne vindem televizoarele.
  • 0 (4 voturi)    
    bravo, Simona! (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 14:51)

    zaboo [utilizator]

    tine-o tot asa!
  • +2 (4 voturi)    
    letter to Darren Cahill... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 16:04)

    mitocanu [utilizator]

    Dear coach Darren,

    If you keep coaching Halep you run the risk of losing your credit in the world of tenis. With all this awful result of Halep (defeat to Sinikova no.52 WTA) you may end up becoming a paria and none among the stars of WTA will ever hire you. It is obvious that your coachee is on a slippery slope and there is nothing to stop her from falling off. Please come to your senses and abandon the ship that has been sinking for a while. you still could save your prestige and reputation by going out now.
  • +1 (5 voturi)    
    Tennisul nu este o stiinta exacta! (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 16:47)

    Robin_W [utilizator]

    Omul nu este o masina pe care o pregatesti pentru o cursa unde trebuie sa dea totul, apoi o iei de la capat.
    Multi factori intervin intr-un meci de tennis pentru a decide invingatorul si este posibil ca Simona sa fi avut o zi proasta; si probabil ca nu va fi ultima! (pe anul acesta)
    Simona a pierdut la nr 52WTA
    Serena a pierdut la nr 72 WTA
    Acum cativa ani cand Nadal era #1 mondial pierdea la Grand Slam in dauna unui jucator #100; la fel a patit si Federer.
    Asta i-a facut mai putin iubiti de catre adevaratii suporteri? S-a terminat cariera lor imediat dupa acel moment? Sau au fost parasitit de antrenori? Bull$hit - totul continua!
    O sa spuneti ca la Simona nu este prima data!? Asa este, dar ea inca nu este #1 mondial, doar un aspirant.

    Cat despre antrenor... nu avem de unde sti ce i-a recomandat el Simonei sa joace si cat de mult i-au fost urmate sfaturile.
  • +3 (3 voturi)    
    din pacate tenisul mai este nr 1 pentru Simona (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 23:33)

    CornelPerju [anonim]

    Vine dupa o pauza de 2 luni in care a avut tot timpul sa se odihneasca, sa se pregateasca, sa faca ce vrea. Acum pierde in turul 2 in fata unei anonime si spune ca isi ia cateva zile de odihna dupa care va astepta Australian Open. E clar ca nu prea mai are chef de tenis. Tiriac a avut dreptate. Are tot ce ii trebuie ca sa fie cu adevarat o jucatoare de valoare dar ea in loc sa se antreneze se odihneste. Cu 2 ore de antrenament pe zi nu poti sa ai pretentii sa castigi un grand slam. Nu e neaparat deranjant ca a pierdut azi. Deranjant e ca a jucat foarte foarte prost. Fatuca aia a umulit-o cu servele ei puternice, cu forehandul ala criminal si cu dropshotul la fileu. Pacat. Branza buna in burduf de caine