​Clasamentul WTA: Simona Halep a urcat pe locul 4

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 8:51 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: usopen.org
Simona Halep se afla, incepand de luni, pe locul 4 in ierarhia WTA, cu o pozitie mai sus fata de saptamana trecuta, cu 5.097 de puncte acumulate. Lider se mentine Angelique Kerber, jucatoarea din Germania fiind urmata de Serena Williams si de Agnieskza Radwanska. 

Jucatoare din Romania in clasamentul WTA:

4 Simona Halep 5.097 puncte
28 Irina Camelia Begu 1.585
50 Monica Niculescu 1.160
83 Sorana Carstea 775
116 Patricia Maria Tig 536
118 Ana Bogdan 532
198 Andreea Mitu 263
252 Irina Bara 191
254 Cristina Dinu 188
255 Alexandra Dulgheru 175
293 Nicoleta Dascalu 156
338 Elena-Garbiela Ruse 120
348 Mihaela Buzarnescu 112
411 Jacqueline Cristian 86 etc.

Dublu:

18 Monica Niculescu 3.350 puncte
72 Raluca Olaru 1.145
74 Andreea Mitu 1.108
103 Irina Camelia Begu 706
123 Simona Halep 587 etc.

Clasamentul WTA, primele zece pozitii:

1. Angelique Kerber (Germania) 8.390 puncte
2. Serena Williams (SUA) 7.050
3. Agnieszka Radwanska (Polonia) 6.145
4. Simona Halep (Romania) 5.097
5. Karolina Pliskova (Cehia) 4.450
6. Garbine Muguruza (Spania) 4.366
7. Madison Keys (SUA) 3.687
8. Svetlana Kuznetsova (Rusia) 3.540
9. Johanna Konta (Marea Britanie) 3.455
10. Dominika Cibulkova (Slovacia) 3.445.

Road to Singapore:

1 Angelique Kerber 7.995 puncte/ calificata
2 Serena Williams 7.050/ calificata
3 Agniszka Radwanska 4.975/ calificata
4 Simona Halep 4.728/ calificata
5 Karolina Pliskova 4.100/ calificata
6 Garbine Muguruza 3.677
7 Madison Keys 3.527
8 Johanna Konta 3.455
9 Dominika Cibulkova 3.455
10 Carla Suarez Navarro 3.061 etc.

La Turneul Campioanelor, se califica primele opt clasate. Competitia va avea loc la Singapore, in perioada 23-30 octombrie 2016.

Clasamentul castigurilor:

1 Angelique Kerber $8,655,440
2 Serena Wiliams $7,675,030
3 Karolina Pliskova $3,406,468
4 Simona Halep $3,329,253
5 Agnieszka Radwanska $3,256,295
6 Garbine Muguruza $2,993,488
7 Victoria Azarenka $2,651,080
8 Johanna Konta $2,086,482
9 Madison Keys $1,998,422
10 Carla Suarez Navarro $1,895,167
...........................
34 Irina Camelia Begu $839,066
43 Monica Niculescu $737,667
99 Sorana Carstea $305,327 etc.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
7491 vizualizari
  • -13 (19 voturi)    
    Foarte nostim ! (Luni, 10 octombrie 2016, 8:59)

    gigiN [utilizator]

    Cu alte cuvinte,un 0-6,3-6 a dus-o pe locul 4-din nou,o infrangere cat o...victorie (stiu,stiu-Muguruza a pierdut multe puncte.....)
    • +5 (19 voturi)    
      Niste prosti astia de la WTA... (Luni, 10 octombrie 2016, 9:51)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Nu gasesc si ei un sistem de punctaj in care "machedoanca" sa fie pe locul 184, spre marea si unica bucurie a frustratilor...
  • -11 (19 voturi)    
    Zau daca... (Luni, 10 octombrie 2016, 9:53)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... mai pricep ceva. Fata asta, care intre timp mi-a devenit foarte antipatica, pierde lamentabil incepand cu optimile sau sferturile oricarui turneu la care participa si cu toate astea, tot in top 5 este. Mare noroc are ca aceasi degringolada a rezultatelor se regaseste si la restul jucatoarelor din top 20.
    • +14 (16 voturi)    
      pai si??? (Luni, 10 octombrie 2016, 10:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

      Faptul ca inafara de Serena (desi in ultima vrelme se intimpla si la ea) cam toate jucatoarele mai si cistiga, mai si peird, nu te duce cu gindul ca poate asha e si normal sa se intimple? Dupa logica ta, Kerber, care a pierdut cu un tur mai inainte, ar fi trebuit sa fie retrogradata pe locul 100?!?

      Asta si trebuie sa se intimple in sport, sa genereze rezultate imprevizibile. Nu inteleg de ce unii vor neaparat sa vada jucatoarele de top5 cistigind meci de meci...
    • +9 (15 voturi)    
      Vai, ce noroc pe Halep (Luni, 10 octombrie 2016, 11:46)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

      Pierde lamentabil din optimi sau sferturi, dar are noroc

      Hai sa le numaram, coane, unde a ajuns anul asta

      Sydney - semifinala

      Madrid - a castigat. Si era un un turneu mare, Premier Mandatory, de 1000 de puncte.

      Bucuresti - a castigat

      Canadian Open - a castigat. Si era un Premier 5, adica turneu de 900 de puncte. A trecut de Kerber in semifinala, actual numar 1

      Cincinnati Masters - a pierdut in semifinala, Premier 5 din nou

      Wuhan - semifinala

      In privinta grand slamurilor. La AO e iesit din primul tur, era bolnava si a tras 3 luni sa se puna pe picioare (de asta tot sezonul de primavara a fost compromis). La RG a iesit in turul 4. La Wimbledon a iesit in sferturi, invinsa de Kerber, la USA Open a iesit in sferturi, dupa un meci tare de 3 seturi cu Serena Willliams.

      Daca nici rezultatele astea nu sunt de top 5, inseamna ca nu stim despre ce vorbim. Halep e pe merit acolo, dar noi ne facem ca nu pricepem, ca suntem romani. Sa aiba Franta sau Canada asa rezultate la tenis feminin, ar fi publicul in al noualea cer. Noi vrem sa vedem doar esecurile. De aia suntem unde suntem, ca natie.
  • +2 (4 voturi)    
    Clasament (Luni, 10 octombrie 2016, 13:27)

    Arianrhod [utilizator]

    Nu inteleg obsesia cu clasamentul WTA. In tenis un singur lucru conteaza: sa castigi turnee si mai ales turnee de Grand Slam. Clasamentul e doar o consecinta.
    • 0 (4 voturi)    
      nu chiar (Luni, 10 octombrie 2016, 14:51)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Arianrhod

      Halep n-are nici un grand slam cistigat si totusi e de citiva ani in top 5 WTA. Si cistiga citeva milioane de euro pe an. Si in plus fiind in top 10 mai la toate turneele incepe din turul doi si intilneste adversare de top5 de prin sferturi-semifinale.
  • +1 (9 voturi)    
    Succes SIMO (Luni, 10 octombrie 2016, 14:48)

    Cheie primara [utilizator]

    Simona este cea mai buna sportiva din Romania de dupa revolutia din 89.
    Trebuie sa fie un model pentru toti sportivii romani. N-a cerut nimic de la stat, nu s-a lamentat.