Meciul Simonei Halep cu Samantha Stosur, amanat inca o data - Nu se va juca nicio partida in cursul zilei de luni

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2016, 11:16 Sport | Tenis

Ploaie la Roland Garros
Foto: rolandgarros.com
Ploaia este marele inamic al organizatorilor de la Roland Garros, din cauza conditiilor meteo toate partidele de luni de la Paris fiind anulate. Intrerupta la scorul de 5-3, partida dintre Simona Halep (cap de serie numarul sase) si Samantha Stosur (24 WTA) se va incheia in cel mai fericit caz in cursul zilei de marti...

Toti spectatorii care si-au achizionat biletele pentru meciurile care ar fi trebuit sa se dispute luni isi vor primi banii inapoi. Conform AFP, este pentru prima data in ultimii 16 ani cand intr-o zi de la Roland Garros nu se joaca niciun meci (n.r. pe 30 mai 2000).

Organizatorii de la Roland Garros au anuntat, pe Twitter, ca nu se va mai juca niciun meci in cursul zilei de luni...

Aici poti citi desfasurarea de duminica a partidei dintre Halep si Stosur.

Simona si Samantha s-au intalnit de sapte ori de-a lungul timpului, scorul fiind 4-3 pentru Halep.

Vremea la Paris - captura webcams.travel










Citeste mai multe despre   






















20075 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    Ploua si imi inchipui ce incordate sunt Simona (Luni, 30 mai 2016, 12:15)

    Susufler0 [utilizator]

    si cu Sam Stosur !

    In primele ghemuri de dupa reluarea partidei mingea o sa fie mai grea, terenul, asisderea (chiar daca a fost acoperit), temperatura mai mica, racoare deci. Conditii nu prea bune.

    Din cauza asta cred ca Simona ar trebui sa joace ghemul 9 ( serveste Stosur), ca si cum ar fi ultimul ghem al finalei.

    PS. Fac si eu consideratii de "halepist" in devenire, de !

    PPS. Sper sa nu se supere "Prietenii Simonei" pe mine !
    • -3 (7 voturi)    
      Susu dear, (Luni, 30 mai 2016, 14:06)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      te mănâncă rău observ :)
      • +2 (10 voturi)    
        Srah, ce placere ! (Luni, 30 mai 2016, 14:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

        Chiar mi se facuse dor de tine. Ce mai faci ?

        Imi pare bine c-ai revenit si sper sa se opreasca ploaia si sa inceapa meciul pt ca tu, deobicei, ii porti noroc Simonei.
        • +1 (1 vot)    
          de unde stii? ghicesti in cafea ? (Luni, 30 mai 2016, 23:39)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          https://www.youtube.com/watch?v=_BUMpYSVIcg
          • +1 (1 vot)    
            Da, dar nu imi iese cand e vorba de fenomene (Marţi, 31 mai 2016, 0:16)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            meteorologice, 6 din 49 si fete. In rest, e ok !
    • -1 (5 voturi)    
      Aşijderea (Luni, 30 mai 2016, 14:40)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sper să nu te superi: eşti un hater fără cauză!
      • +1 (5 voturi)    
        Iti dau replica aia "celebra" din filmele (Luni, 30 mai 2016, 15:35)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

        americane" : Traim intr-o tara libera, deci esti liber sa spui ce vrei ! De ce m-as supara, deci ?

        PS. Aaa, ba nu... o mica nemultumire tot am : In general haterul fara cauza ...nu e hater.

        PPS In rest, esti un tip funny, AlisCuPar !
        • 0 (0 voturi)    
          Haterul fără (Luni, 30 mai 2016, 22:49)

          AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          cauză e haterul adevărat! Eşti un hater!
          • 0 (0 voturi)    
            Urmareste-ma pe forumuri, AlisCuPar ! (Marţi, 31 mai 2016, 0:22)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

            Nu te pripi !
    • 0 (4 voturi)    
      O sa fie de fortza (Luni, 30 mai 2016, 15:39)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cine are mana mai tare, FH...o sa castige.
      • 0 (2 voturi)    
        Pana una alta vad ca au fost amanate (Luni, 30 mai 2016, 16:09)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        toate partidele pana maine, asa ca s-ar putea ca datele problemei sa se schimbe si totul sa revina la normal, adica terenul si mingiile sa fie mai putin grele.

        Evident ca un teren uscat le convine amandurora dar din considerente diferite, cred.

        Pt Simona, e mai bine ca mingea sa fie mai usoara, pt ca nu mai trebuie sa o loveasca cu o forta sporita,forta pe care, spre deosebire de Stosur, ea nu o are la indemana (ar trebui sa consume mult mai mult efort pt a o elibera), in timp ce pt Sam, care oricum se deplaseaza mai greu decat Simona, (aici a noastra e excelenta !), un teren greu ar fi un obstacol in plus in calea jocului ei.

        Una peste alta, oricum cu Samanta Stosur
        esti obligat sa joci in forta.

        PS. Apropo, ai observat ce brate muschiuloase are ? In circuit doar Serena o intrece la capitolul asta.
  • +1 (21 voturi)    
    o situatie oarecum hilara (Luni, 30 mai 2016, 12:28)

    instabil [utilizator]

    Oare cum e posibil ca un turneu cu premii de "nşpe" mii de dolari sa nu poata sa se desfasoare pe niste arene acoperite? Este adevarat faptul ca nici o jucatoare nu poate invoca terenul sau conditiile pentru ca si adversara ei a avut aceleasi teren si aceleasi conditii. Insa spectacolul are foarte mult de pierdut, niciuna dintre jucatoare neputanduse concentra la capacitate maxima din punct de vedere psihic.
    Dpmdv openul francez fara arene acoperite devine o rusine.
    • +2 (10 voturi)    
      hilara dar nu-i atit de simplu (Luni, 30 mai 2016, 12:45)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui instabil

      locuitorii din zona se cam opun, apoi costurile sint imense, spatiu liber nu exista si pt a acoperi una din arene PC sau SL vor sa o demoleze pe cealalta.....oricum in fiecare an e la fel insa anul acesta incepe fi fotbalul pe 5 iunie, alt balamuc

      problema e comuna la toate turneele out-door
      • -1 (13 voturi)    
        ma mir ca o natiune...fosta putere coloniala.... (Luni, 30 mai 2016, 13:38)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        ...deci cu j'demii de avantaje materiale......nu poate construi o arena de tenis acoperita.....kkciosi frantujii astea.
        • +1 (5 voturi)    
          nu va mai suparati pe francezi.... radeti (Luni, 30 mai 2016, 14:53)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          https://moshemordechai.wordpress.com/2011/09/11/nu-va-mai-suparati-pe-francezi/
      • +2 (6 voturi)    
        Efortul trebuie totusi facut ! (Luni, 30 mai 2016, 15:01)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Cu toate, inconvenientele, cu toate greutatile si neajunsurile, impotriva tuturor reticentelor si opunerilor de tot felul trebuie rezolvata situatia si am inteles ca sunt deja discutii pt ca anul viitor sa incepa lucrarile de acoperire a arenei principale Philippe Chatrier, urmand ca in timp sa fie acoperita si arena Suzanne Lenglen.

        PS Chiar asa, cum ar fi ca RG sa ajunga, din cauza vremii nefavorabile, sa concureze Campionatul European de fotbal ? E posibil oare ?
        • +1 (1 vot)    
          da , e posibil (Luni, 30 mai 2016, 23:16)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          daca va ploua in fiecare zi. Nu se poate juca pe ploaie.Mingea devine grea, nu se poate servi....etc
    • 0 (2 voturi)    
      hehe (Luni, 30 mai 2016, 14:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui instabil

      nshpe mii de dolari o fi premiul la turneele chalanger. Aici e vorba de nshpe mii de milioane... Cit despre arene... nush cit de eficient e sa acoperi niste arene pe care ai un grand slam pe an... Habar n-am ce activitati mai gazduiesc arenele alea, dar a acoperi 5 arene pentru 2 saptamini de activitate intensa pe an nu se prea justifica. Iar acolo nu se fac investitii aiurea doar de dragul investitiilor sa ca sa-si arate vrun becali local muschii.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Luni, 30 mai 2016, 15:15)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        La AO ploua mai putin si totusi au terenuri acoperite, de fapt la toate celelalte GS exista min. un teren acoperit. Proiect pentru acoperis exista, dar... nu doar la Bucuresti sunt probleme cu autorizatiile.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e o rusine (Luni, 30 mai 2016, 15:43)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui instabil

      Istoric, nu prea au avut probleme cu ploaia. Si apoi, daca acoperi...devine joc indoor, alta temperatura, fara soare, fara vant, alta presiune, alta greutate la mingi etc. Sunt discutii pt acoperire la cateva am auzit...dar totusi, pt situatii grele ca cea actuala.
  • -3 (11 voturi)    
    Hawk-Eye (Luni, 30 mai 2016, 12:52)

    EugenEugen1 [anonim]

    As mai adauga un neajuns: nu exista Hawk-Eye. Din cauza asta apar frecvente contestatii.
    • +7 (13 voturi)    
      Zgura (Luni, 30 mai 2016, 14:29)

      Asmodeu [anonim] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Hawkeye-ul pe zgura e cam la fel de util ca un congelator in Antarctica.
      • -3 (11 voturi)    
        de ce nu? (Luni, 30 mai 2016, 15:17)

        Barthales [utilizator] i-a raspuns lui Asmodeu

        Comparatia e deplasata. De ce sa nu fie util? O fi mai util sa coboare arbitrul din scaun ca sa vada urma pe zgura?
        • +2 (4 voturi)    
          Evident ca e de preferat hawk-eye-ul ! (Luni, 30 mai 2016, 15:52)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          Prezinta si un avantaj psihologic. Pe el te poti supara mai putin decat pe arbitru si atunci iti vezi mai repede de joc.
      • +2 (4 voturi)    
        nu chiar (Luni, 30 mai 2016, 15:52)

        stefansb [utilizator] i-a raspuns lui Asmodeu

        de mute ori exista dispute, jucatorii se cearta cu arbitrii, fie pt ca vad diferit urma (arbitrul sustine ceva, jucatorul altceva) fie pt ca nu se pun de acord care e urma. la hawk-eye nu exista comentarii. nici n-ai cu icne sa te certi :))
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Luni, 30 mai 2016, 17:21)

          Asmodeu [anonim] i-a raspuns lui stefansb

          La urmele de pe zgura nu exista comentarii, eventual. Pana si un jucator amator isi da seama dupa urma unde a fost mingea.
          In schimb, Hawk-eye are o precizie care difera de 0. Au fost cazuri in care arbitrul si jucatorii au fost de acord ca mingea e afara, dar Hawk-eye o arata unauntru.
          Trebuie inteles ca Hawk-eye nu prezinta o poza, ci o aproximatie a pozitiei mingii luand in considerare viteza, unghiul si alti parametrii. Ori asta inseamna, dupa cum va poate spune oricine a facut calcul numeric, ca avem de-a face cu niste marje de eroare care pot fi neneglijabile uneori (+-3.6 mm in medie, maxim +-10 mm imi spune Wikipedia). Insa uneori pot fi chiar mai mari.
          Ca sa nu spuneti ca vorbesc aiurea: https://www.youtube.com/watch?v=en3sGkFEkJ8
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru toti habarnistii (Luni, 30 mai 2016, 17:24)

      EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Doua linkuri utile
      http://www.thenational.ae/sport/tennis/irked-victoria-azarenka-calls-for-review-system-at-french-open-after-disputed-call-with-serena-williams
      http://www.telegraph.co.uk/sport/tennis/frenchopen/10093566/French-Open-2013-Maria-Sharapova-slams-Roland-Garros-for-not-having-Hawk-Eye-after-suffering-bad-line-call.html
      .. si mai puteti gasi pe internet.
  • +1 (1 vot)    
    Play cancelled for today , (Luni, 30 mai 2016, 15:00)

    mnicku [utilizator]

    ....