WTA Roma Irina Begu a pierdut in semifinale in fata Serenei Williams / In penultimul act la dublu, Begu si Niculescu au fost invinse de Hinghis/Mirza

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:01 Sport | Tenis

Irina Begu, la Roma
Foto: Facebook/ Internazionali BNL dItalia
Jucatoarea romana Irina Camelia Begu a pierdut in semifinalele turneului WTA de la Roma in fata liderului mondial Serena Williams, scor 4-6, 1-6. Ulterior perechea Irina Begu/Monica Niculescu a fost invinsa in semifinalele probei de dublu de favoritele 1, Martina Hingis si  Sania Mirza, scor 6-3,6-4.

Intalnirea Irinei cu Serena a durat mai putin de o ora si jumatate. Irina s-a tinut aproape in primul set, in care a reusit doua breakuri. In actul doi, desi a inceput cu un break, Begu a pierdut sase gameuri la rand.

Pentru prezenta in semifinale, Begu va primi 107.860 de euro si 350 de puncte WTA. In acest turneu, romanca le-a eliminat pe Victoria Azarenka (Belarus, locul 6 WTA) si Darya Kasatkina (Rusia, 33 WTA).

Begu (35 WTA) traverseaza una din cele mai bune perioada ale carierei, jucatoarea nascuta la Bucuresti fiind prezenta in premiera in semifinalele turneului "Premier 5" de la Roma.

Williams va disputa ultimul act impotriva jucatoarei Madison Keys (care a invins-o pe Garbine Muguruza 7-6, 6-4), prima finala afro-americana din istoria Internationalelor Italiei


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
7327 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:10)

    Riegel [utilizator]

    Felicitari pentru parcursul excelent de la Roma! Mult succes la dublu cu Santina!
  • +12 (14 voturi)    
    Felicitari ! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:24)

    Susufler0 [utilizator]

    Va fi pe locul locul 28 incepand de luni si cap de serie la RG.

    Intorcandu-ma la partida de azi, imi pare rau ca n-a reusit in setul 2 sa-si mentina jocul din primul set. Poate am fi avut set decisiv. Poate... Oricum, e in forma Irina, capata incredere in ea si ar trebui sa se gandeasca extrem de serios sa "sparga banca", cum se spune , la Paris peste 2 saptamani.
    • +8 (10 voturi)    
      clar (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:32)

      IonutCorabu [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      ca e in forma...speram la mai bine. Le-a batut pe 2-3 jucatoare din top saptamanile astea doua, astazi a jucat cu Serena si vedem ca Irina poate mai bine, speram ca se poate mai bine.
      Mult succes ambelor jucatoare, speram la o semifinala romaneasca la RG si un titlu castigat de o romanca ( nu pot sa nu-mi amintesc cat de aproape a fost Simona in finala cu nesimtita aia de sharapova care a avut nevoie sa mearga la baie la scorul de 4-4 in decisiv sa-si ia injectia)
      • +2 (8 voturi)    
        Da-o-n ma-sa pe Sharapova, reprezinta (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui IonutCorabu

        trecutul !
        Viitorul il poate reprezenta o semifinala sau macar un sfert de finala romanesc la RG. Irina ar trebui sa se mentina in forma de-acum si poate chiar sa mai creasca ceva iar Simona sa creasca si ea pt ca se poate intalni cu Serena inainte de o eventuala finala, din cauza locului mai slab pe care-l ocupa acum. In rest , Kerber da inapoi, nici Muguruzza nu e in forma Radvanska, idem. Asa, din fata calculatorului lucrurile se vad binisor !
        • +3 (9 voturi)    
          aș pune-o (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:55)

          PaulPastout [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

          și pe Serena la trecut. Nu trebuie luată în calcul. La anul e gata. Spunea că vrea să aibă un copil, gen... viață de familie. Bravo ei!
          Keys e forța care vine.
          Sharapova și ea e gata, chiar dacă îi suspendă suspendare, business-ul merge bine, trece în modelling.
          Kerber mi se pare o one hit wonder.
          Radwanska e totuși tare.
          Etc.
          E o perioadă bună pt outsideri.
          • +3 (7 voturi)    
            Corect ! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 23:47)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

            Bencic, Muguruzza care pareau ca or sa explodeze s-au mai domolit iar Radvanska, cea mai tehnica din circuit, cea mai "manace" cum se spune, incepe si ea sa se uzeze. Bine spus : intr-adevar a venit vremea outsiderilor si ar trebui profitat pt ca nu se stie cat tine.
  • +7 (15 voturi)    
    a pierdut (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:54)

    PaulPastout [anonim]

    dar ce mingi frumoase! ce lovituri! au fost schimburi de la egal la egal, rar vezi așa ceva când joacă Serena. Cât curaj la Irina Begu! Ce riscuri își ia!
    De când e cu Muratoglu Serena joacă urât. Nu mai rezistă într-un meci de tenis, loviturile ei au ceva de baseball, sunt menite în primul rând să scurteze schimburile și partida. E singura rețetă de succes la vârsta ei.
    În Irina e talent cu carul, și curaj cum rar se vede. Condiția fizică mai trebuie îmbunătățită.
    România are cel puțin două jucătoare mari.
    Felicitări Irina Begu! Felicitări antrenorilor!
    • +3 (11 voturi)    
      La lipsa de conditie fizica a contat (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      si faptul ca si la Madrid si aici la Roma ea a jucat si simplu si dublu. Cred ca ar trebui sa se hotarasca ce vrea sa faca.
      Cum bine spuneai, e foarte talentata. In plus joaca pe atac si daca vrea sa intre in top, (eu unul o vad acolo !), trebuie sa-si conserve fortele, jucand mai rar dublu. Mai trebuie sa mai lucreze si la moral si putem avea din nou doua jucatoare cum Romania a mai avut acum vreo 40 de ani. Pe Ruzici si pe Florenta Mihai, parca.
      A fost frumos. Poate la RG o sa fie si mai si !
      • +4 (12 voturi)    
        perfect (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:46)

        PaulPastout [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        de acord! Trebuie să se hotărască repede. Are o cerbicie în ea, formidabil! Cum a strigat când a trimis killshot-ul ăla în fileu! Mi se pare că e mai mult material de campioană în ea, decât la Halep.
        • -3 (13 voturi)    
          La Halep vointa e extraordinara ! (Duminică, 15 mai 2016, 0:07)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

          A stiut de foarte devreme unde vrea sa ajunga iar familia nu a precupetit nici un efort in acest sens, facand sacrificii pt a-i asigura sanse in plus fata de colegele ei de generatie. Nici ea nu a fost mai prejos pe taramul asta al sacrificiilor : in epoca in care toate femeile adauga la ceea ce li se pare ca natura s-a zgarcit sa le ofere, ea a renuntat cu buna stiinta si, blasfemie, ar spune unii, a facut operatie de micsorare a sanilor. Deci acolo unde talentul exista dar nu debordeaza Halepi au avut puterea sa compenseze. Din punctul asta de vedere, toata admiratia mea !
          As zice ca nu e imposibila o semifinala Halep - Begu la RG. Bineinteles, in momentul asta daca vrea si Serena !!!
          • 0 (8 voturi)    
            Serena e batrana... (Duminică, 15 mai 2016, 0:23)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Peste 2-3 ani putem vedea o astfel de finala, ca doar n-o juca Serena ca acum pana la 50 de ani...
          • -8 (12 voturi)    
            Atunci vad ca ea e Artemis (Duminică, 15 mai 2016, 5:26)

            Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            sora mea divina si-a taiat un san ca sa poate trage cu arcul inainte vreme
            mi-e rusine de acest popor fascist care da cu noroi in zei in mine si in ea si alti stramosi
            laudati voi pe Irina Begu care n-a castigat vreodata ceva si o criticati pe Simona Halep care a fost pe locul2 in lume si a castigat 12 finale din 20
            voi sunteti rai si eu renunt la voi azi pt tot deauna