Rafael Nadal (cap de serie numarul opt) a castigat o partida maraton cu Ivo Karlovic (locul 21 ATP), ibericul reusind sa se califice in turul trei al Masters-ului de la Shanghai. A fost 7-5, 6-7(4), 7-6(4) pentru Rafa, dupa un meci care a durat doua ore si 43 de minute.

In urma victorie de miercuri, scorul intalnirilor directe a devenit 5-0 pentru Nadal.

Primul set a fost unul putin ciudat pentru Ivo: a facut primul break-ul, a condus cu 5-3, dar l-a pierdut cu 7-5. La 5-4, Karlovic a servit pentru a inchide setul, dar Rafa a returnat senzational si a dus setul in prelungiri. Dupa 42 de minute joc, Nadal s-a impus cu 7-5 (a castigat patru game-uri la rand). Rafa avut 13 lovituri castigatoare si a facut 7 erori nefortate, alergand in total 411 metri (fata de cei 402 metri ai lui Ivo).

In setul al doilea, s-a mers cap la cap pana in tie-break, fiecare castigandu-si serviciul. La 4-4, Nadal a revenit de la 0-40, reusind sa isi castige serviciul cu multe emotii, la capatul unui game dificil. In tie-break, Karlovic a fost mai atent, a castigat multe puncte la fileu, iar serviciul nu i-a jucat feste. In aceste conditii, croatul s-a impus cu 7-4, dupa o ora si trei minute. A fost 17-15 la lovituri castigatoare pentru Ivo, iar raportul erorilor nefortate a fost tot in "favoarea" croatului: 19-5. Nadal a alergat 765 metri, iar Ivo 787 metri.

Setul al treilea nu a avut parte de break-uri, cei doi jucatori impingand firesc (dupa cum s-a jucat) meciul in tie-break. Nadal a fost mai inspirat la venirile lui Ivo la fileu, a deschis bine unghiurile si s-a impus cu 7-4, dupa doua ore si 43 de minute de la primul punct jucat.

Nadal a avut in total 39 de lovituri castigatoare, Ivo bifand nu mai putin de 52. Croatul a condus insa si la erori nefortate: 49-14. Rafa a avut un procentaj bun la punctele castigate cu primul serviciu (78%), insa Karlovic a stat si aici mai bine (80%).

Suprinzator, Ivo a alergat mai mult: 1776 metri, fata de cei 1696 ai lui Rafa. Ibericul a bifat 26 de forehand-uri castigatoare (Ivo 11) si 7 backhand-uri castigatoare.

In urmatorul meci, Nadal il va intalni pe Milos Raonic.