Presa internationala: Regina de la Indian Wells. Halep cucereste California

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2015, 5:20 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
Simona Halep, numarul 3 WTA, a castigat duminica seara turneul de la Indian Wells, cel mai important titlu din cariera sa, presa internationala notand ca romanca a aratat tenacitate si a fost spectaculoasa in finala cu Jelena Jankovici. "Halep a castigat cel mai important titlu la Indian Wells", a notat wtatennis.com, mentionand ca lucrurile nu aratau prea bine pentru romanca la inceputul finalei, dar constanteanca nu a renuntat si s-a impus in fata Jelenei Jankovici.
"Halep castiga cel mai important titlu din cariera", a notat si site-ul oficial al competitiei. "Are logica faptul ca Simona Halep a trebuit sa joace trei seturi pentru a castiga primul ei titlu BNP Paribas Open. Trecand peste o aparenta accidentare la picior, un serviciu defectuos si o fosta campioana, Halep a revenit dupa ce a pierdut primul set si a invins-o pe castigatoarea din 2010, Jelena Jankovici, scor 2-6, 7-5, 6-4, cu o evolutie curajoasa", se mentioneaza pe site-ul bnpparibasopen.com, potrivit Mediafax.

BBC.com scrie ca Simona Halep a invins-o pe Jelena Jankovici "intr-o finala captivanta", iar cotidianul L'Equipe a notat ca Halep "a stiut sa profite de fragilitatea" Jelenei Jankovici dupa ce a fost condusa de aceasta cu 6-2, 5-4 si a obtinut cel mai important titlu din cariera. Jurnalul a mentionat ca Jankovici s-a lasat coplesita de emotii, desi conducea si Simona Halep avea probleme la piciorul drept. "Romanca, departe de cel mai bun nivel al sau pe durata a trei sferturi din finala, s-a ambitionat, strigand din ce in ce mai tare, si castigand ghemurile. O tenacitate care o va duce luni pe primul loc in ierarhia ᅡRaceᅡ", precizeaza L'Equipe.

"Halep, spectaculoasa in fata lui Jankovici", a notat tvasports.ca. "Simona Halep a revenit dupa un prim set dificil si a invins-o pe Jelena Jankovici in finala turneului de la Indian Wells", adauga sursa citata.

"Halep, campioana la Indian Wells", a titrat Mundo Deportivo, iar jurnalul Sport a notat ca Simona Halep a castigat turneul de la Indian Wells impunandu-se intr-o finala "lunga si intensa" cu Jelena Jankovici.

"Revenire a lui Halep, Jankovici k.o.", a notat Gazzetta dello Sport, in timp ce site-ul tenniscircus.com a intitulat articolul referitor la performanta sportivei romane: "Halep cucereste California". "Jankovici a pierdut finala dupa ce a avut posibilitatea sa o termine lejer in doua seturi. Un lucru este cert: frumoasa Jelena nu va dormi in aceasta noapte", noteaza tenniscircus.com.

"Maraton castigat de Simona Halep", a scris olimpiazzurra.com, iar livetennis.it a mentionat ca finala a fost "plina de emotii". "Simona Halep ii succede Flaviei Pennetta, este regina Indian Wells", a notat si cotidianul La Repubblica, citat de Mediafax.

Simona Halep, locul 3 WTA, a castigat, duminica, al 11-lea titlu din cariera, dar cel mai important, dupa ce s-a impus, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-4, in finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, in fata sportivei sarbe Jelena Jankovici, locul 18 WTA.























67411 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Cine clipeste primul pierde (Luni, 23 martie 2015, 6:42)

    b2t [utilizator]

    In primul rand, felicitari Simona!

    De cand e cu Ionita, stil romanesc: inconstant, plin de emotii (in general negative), ezitant si cu rachete trantite de pamant. Unii pot zice ca asta e stilul ei, dar cred ca trebuie sa evolueze in aceasta privinta daca vrea sa fie number one si antrenorul nu o ajuta in acest punct de vedere - pe care niciunul din ei nu il considera important, se pare.

    Emotiile/nervii nu au ce cauta in top3 (vezi la baieti, care rar misca vreun muschi al fetei, vezi ce i s-a intamplat Jelenei in aceasta finala din cauza emotiilor, vezi ce pateste Berdych, un jucator bun, dar fragil mental). Cu Ionita, POATE o sa ajunga top1, si asta pentru o perioada scurta de timp. Cu un antrenor structurat si cerebral, SIGUR o sa ajunga top1 si o sa ramana acolo o perioada suficienta ca sa devina memorabila international (si bogata).

    Faptul ca a inceput sa castige in trei seturi ii face bine psihologic, pentru ca setul decisiv este o situatie care i se poate intampla si ca urmare trebuie sa fie pregatita. In aceasta finala, Halep s-a prins ca nu mai trebuie sa caute lovitura decisiva, ci sa joace puncte lungi, pana cedeaza psihologic adversarul, cauta el decisivul si greseste punctul, fortat sau nefortat. Atunci de-abia a preluat conducerea si a inceput sa domine pana a castigat. Ma intreb daca nu cumva e treaba antrenorului sa faca aceasta analiza a adversarului inainte de meci si sa aiba strategii pregatite dinainte, nu sa se prinda despre ce e vorba in mod amateuristic in timpul meciului, dupa un set si jumatate pierdute deja..

    Baga mare Halep, vrem sa te vedem si cu un Grand Slam asap!
    • +3 (11 voturi)    
      Ce vorbesti bah nene? (Luni, 23 martie 2015, 9:47)

      dandantheman [utilizator] i-a raspuns lui b2t

      De parca ai fi tenismanu' lu' peste. Bucura-te ca avem pe cineva in top 3, daca crezi ca poti mai bine, de ce nu te apuci tu sau trimite-ti odraslele si fa-le No.1, eventual si in WTA si in ATP.

      Si referitor la bogatie, cu aprox. 10mio USD, plus cel putin vreo altii 10-15 minim pe care ii va face daca ii da Dumnezeu sanatate sa nu se accidenteze in urmatorii ani, cred ca poate sa stea linistita. Crede-ma, la nivelul la care e acum, ultimul lucru care ii trece prin minte sunt banii.
    • +4 (4 voturi)    
      emotii, nervi, ceva? (Luni, 23 martie 2015, 12:05)

      Engel [utilizator] i-a raspuns lui b2t

      ai vazut meciul de aseara dintre Djoker si Fedex? Cand publicul total lipsit de respect si fair-play aclama erorile lui Nole, inclusiv nr. 1 ATP face doua duble erori consecutive cand era la un pas sa castige tie-break-ul din setul doi.
      Emotiile si nervii sunt ok, atata vreme cat stii sa-i gestionezi.
    • +2 (2 voturi)    
      Emotii, nervi (Luni, 23 martie 2015, 12:46)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui b2t

      Ar trebui sa o fi vazut pe Serena Williams la Turneul Campioanelor, la meciul din grupa cu Halep.
      Nu mi s-a parut ca Nr.1 mondial era foarte calma.
  • +12 (16 voturi)    
    Frumoasa Jelena (Luni, 23 martie 2015, 7:07)

    Furnicuta [utilizator]

    frumoasa Jelena nu va dormi in aceasta noapte
    Dacă asta e frumoasă...
    • +5 (9 voturi)    
      corect (Luni, 23 martie 2015, 9:28)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

      Credeam ca Navaro e de referinta, dar Jelena concureaza ptr prima pozitie. Nu stiu de unde vin... deep space.
    • +3 (9 voturi)    
      nici a noastră (Luni, 23 martie 2015, 9:33)

      deveselu [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

      Nu e de lăudat dar asta chiar e urațică
  • +12 (12 voturi)    
    Simona Halep (Luni, 23 martie 2015, 8:29)

    MosTeaca_ [utilizator]

    Felicitari ! D-soara Halep are in fata o cariera lunga, de cel putin 10 ani.
    Inca odata, felicitari, bravei romance !
  • -14 (16 voturi)    
    Ce blat ordinar ! (Luni, 23 martie 2015, 9:31)

    Andy Latimer [utilizator]

    Daaati-mi minusuri cate vreti, dar sa faci o gramada de greseli nefortate, sa joci static oferindu-i cadouri ca pe tava Halepei, sa nu poti sa faci breakuri la rand, victoria aceasta ridica muuulte semne deintrebare... Nu poti s-o domini clar pe Halep un set si 4\5 din setul doi si sa clachezi asa...Haaaideti ca nu ne-am nascut toti alaltaieri in tenis si sa nu ne dam seama ca e necurat ceva...
    In ziua cand o va bate pe Sharapova voi aplauda, dar nici sa fim dusi de nas in halul asta de blatisti...
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 23 martie 2015, 16:45)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Tu joci la pariuri? Sau esti blatist de cariera? Lasa te rog tenisul pentru sporturi mai simple! Nu te stresa asa tare ca poate fi periculos!
    • 0 (0 voturi)    
      Veșnica problemă a românilor. (Luni, 23 martie 2015, 20:59)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Dacă nu ne dă la cap vreun străin, atunci sigur trebuie s-o facă un român.
      Până când?
  • +12 (12 voturi)    
    Wow (Luni, 23 martie 2015, 10:05)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca nici revenirea Simonei nu e wow, atunci ce?
    • +2 (2 voturi)    
      Un meci tensionat f frumos (Luni, 23 martie 2015, 17:35)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Jucătoarele au fost aproape egale, normal pt o finală, a ieșit un joc extraordinar, cu mult suspence.
      Consider că a fost o rastunare de situație, spre bucuria noastră, care am susținut-o pe Simona.
      Acest joc nu se termină până la ultima minge și Simona e foarte dârză și e bine că are un caracter care nu cedează oricât de obosită ar fi.
      Bravo Simona!
      Cred că poți să te refaci în această săptămână, că Miami începe serios săptămâna viitoare.
  • +12 (14 voturi)    
    Simona Halep (Luni, 23 martie 2015, 10:21)

    TATAMISHU [utilizator]

    Felicitati ptr.SIMONA sa o tina tot asa pana la ROLAND GARROS si sa-l castige.BAFTA Profitand insa de ocazie,vreau sa-mi exprim nemultumirea ptr.netransmiterea acestei finale feminine de la INDIAN WELLS de catre o televiziune care poate fi urmarita de intreaga populatie din ROMANIA(TVR,PROTV,ANTENA 1,DIGI TV,...).
    Nici o televiziune comerciala nu a fost interesata sa preia transmisia de pe DOLCE,avand in vedere ca aceasata televiziune are un impact redus la populatie?
    As solicita ca la transmisiile sportive foarte importante sa se implice CNA-ul ptr.a obliga televiziunile,care au un impact mai redus la populatie si care au castigat dreptul de difuzare al acestor transmisii sportive sa dea dreptul televiziunilor cu impact mare la populatie sa poata transmite prin preluare si contra cost a evenimentelor sportive foarte importante ptr.ROMANIA.
    Va multumesc
  • +6 (8 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 23 martie 2015, 11:18)

    OmulNou [utilizator]

    Un rezultat impresionant. Ce mai e de zis? Toti carcotasii sa dispara!