Simona Halep a revenit pe locul 3 in clasamentul WTA

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2014, 9:57 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Jucatoarea de tenis Simona Halep, finalista saptamana trecuta la Turneul Campioanelor, a revenit pe locul 3 in clasamentul WTA, ea avand in prezent 6.292 de puncte. Halep, care a pierdut finala Turneului Campioanelor in fata americancei Serena Williams, coborase saptamana trecuta pe pozitia a patra, dupa ce a lipsit de la Kremlin Cup, informeaza wtatennis.com citat de Mediafax.

Irina-Camelia Begu se mentine pe locul 42, cu 1.201 puncte, Monica Niculescu se afla in continuare pe pozitia 47, cu 1.110 puncte, iar Sorana Cirstea a coborat de pe 94 pe 95, cu 606 puncte. 

In top 200 se mai afla Alexandra Dulgheru - urcare de pe locul 107 pe 103, cu 542 puncte si Andreea Mitu - urcare de pe 133 pe 126, cu 462 puncte. La dublu, Monica Niculescu se mentine pe locul 38, cu 1.940 de puncte, Raluca Olaru este pe locul 54, cu 1.398 de puncte, iar Irina-Camelia Begu se afla pe pozitia 55, cu 1.

375 de puncte. Pe primul loc in clasamentul mondial de simplu se afla americanca Serena Williams, cu 8.485 de puncte, urmata de Maria Sarapova (Rusia, 7.050 de puncte) si de Simona Halep. Pe locul 4 se afla sportiva ceha Petra Kvitova - 5.966 puncte, iar pe 5 Ana Ivanovici (Serbia, 4.820 puncte) Pozitiile 6-10 in clasamentul WTA sunt ocupate de Agnieszka Radwanska (Polonia, 4.810 puncte), Eugenie Bouchard (Canada, 4.

715 puncte), Caroline Wozniacki (Danemarca, 4.625 puncte), Na Li (China, 3.970 puncte) si Angelique Kerber (Germania, 3.480 puncte).




















7736 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    "a revenit pe locul 3 în clasamentul WTA".. (Luni, 27 octombrie 2014, 10:09)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...dar a ramas pe locul 1 in sufletul si trairile noastre de anul acesta...
  • -2 (4 voturi)    
    Ceva e in neregula (Luni, 27 octombrie 2014, 10:28)

    EuInsumi [utilizator]

    Pe site-ul WTA e inca pe 4 si a mai pierdut din puncte!
  • 0 (0 voturi)    
    www.wtatennis.com/singles-rankings (Luni, 27 octombrie 2014, 10:58)

    ploiesteanu [utilizator]

    e pe 3. Oricum a pierdut punctele de la moscova si sofia, dar a căștigat punctele de la singapore.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu stiam (Luni, 27 octombrie 2014, 11:36)

      EuInsumi [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      de ce am luat minus. asta zice altceva..
      http://www.wtatennis.com/rankings
      • 0 (0 voturi)    
        simplu (Luni, 27 octombrie 2014, 12:55)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

        nu e actualizat
        • 0 (0 voturi)    
          confuz (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:27)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

          Nu stiu care din clasamente e cel actualizat. Tind sa cred ca dupa Singapore e pe 3. Pareri?
  • 0 (2 voturi)    
    Pacat (Luni, 27 octombrie 2014, 11:47)

    alex [anonim]

    Da, Simona a fost grozava.
    Pacat ca a pierdut finala.
    Mi se pare tare ciudat totusi.
    E prea mare diferenta la stilul de joc la nici 2 zile intre
    finala si meciul precedent.
    Sa fie oboseala ? Poate
    Sa fie vreun pariu la mijloc ? Hmmmm...
    A uitat stilul ei de joc pe care a consacrat-o ?
    Imi pare rau... dar Simona in finala a jucat de parca
    ar fi vrut sa piarda meciul.
    Mare pacat ...
    Astfel de momente sunt tot mai rare pentru sportivii
    romani.
    • +1 (1 vot)    
      A renunțat prea ușor la luptă. (Luni, 27 octombrie 2014, 12:20)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Simona să ia exemplu de la Serena care, chiar in meciul din grupe cu ea, deși a fost total ieșită din mână a luptat până la sfărșitul jocului.
    • -1 (1 vot)    
      da (Luni, 27 octombrie 2014, 12:28)

      ov [anonim] i-a raspuns lui alex

      Nu a fost oboseala, psihic a fost praf, i-a fost teama, s-a omorat degeaba cu Ana Ivanovici daca a pierdut primul set pe al 2 lea trebuia sa-l joace pentru antrenament, nu avea rost sa se oboseasca tinand cont ca a 2 a zi avea semifinala, si astfel o trimitea acasa si pe femeia cyborg.
      • -1 (1 vot)    
        ufff (Luni, 27 octombrie 2014, 13:48)

        Maus [anonim] i-a raspuns lui ov

        Se vede ca unii s-au nascut si traiesc cu interesele din fotbal si nu cu fair-play-ul din alte sporturi! Usor mai este sa comentam de pe margine in loc sa incercam sa ne punem in locul ei si poate sa incercam un sentiment de mandrie!
    • +1 (3 voturi)    
      aha (Luni, 27 octombrie 2014, 15:53)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui alex

      deci ai remarcat si tu lucrul asta. Din pacate mare majoriate sunt spalati la creier si nu au observat chestia asta. Secretul macelului din grupe a fost ca Simona a alergat-o pe Serena si nu a lasat-o sa isi faca jocul. In finala a facut exact pe dos, i-a servit mingi pe mijlocul terenului ca sa o lase pe Serena sa domine, Simona a deranjat mafia din lumea tenisului si nu a fost lasata sa o bata pe Serena si a doua oara. Asta este adevarul. Simona datorita 'fair-play-ului' de care a dat doada a pierdut 1 milion de dolari. Sponsorii sunt cei care sunt la pupitrul de comanda si care decid uneori chiar si cine sa castige un meci. Sa nu fim naivi. In ultimii 4 ani au fost o gramada de 'incidente' curioase . Jucatorilor de top li se permite orice fel de incalcare de regulament fara sa fie pedepsiti, sunt lasati sa se dopeze cat vor numai sa joace bine. Vezi cazul Azarenka care era sa crape pe terenul de tenis din cauza supradozei.