Cosmin Cernat: TVR nu a vandut drepturile pentru CM de handbal masculin

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:39 Sport | Teamball

TVR ii raspunde lui Cristian Gatu, presedintele FRH, dupa ce acesta a precizat ca postul public de televiziune a vandut drepturile de la CM de handbal masculin catre DolceSport. "Aceasta competitie a fost achizitionata in urma cu cateva luni de catre DolceSport de la un furnizor strain", a declarat pentru HotNews.ro Cosmin Cernat.


"TVR nu a vandut niciun meci de la Campionatul Mondial din Suedia, pentru ca aceasta competitie a fost achizitionata in urma cu cateva luni de catre DolceSport de la un furnizor strain, asa cum se explica si in articolul de azi (nr. miercuri) din Gazeta Sporturilor.

Imi place sa cred ca prietenul Cristian Gatu, pe care il cunosc de aproape doua decenii, nu a declarat asa ceva, iar daca a facut-o cu siguranta a fost doar o eroare, mai ales ca domnia sa nu se pricepe la achizitiile de drepturi tv" - Cosmin Cernat, reprezentant TVR.

Cristian Gatu a declarat, in cursul zilei miercuri, ca "este deranjant ca postul public de televiziune nu vrea sa dea astfel de meciuri, fie ca este vorba de meciuri de handbal sau box, asa cum a fost cazul lui Lucian Bute".


Citeste mai multe despre   






















1879 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Care e finalitatea? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:53)

    sg [anonim]

    De ce se bat in declaratii? Nu asta e important.
    Cine ar fi trebuit sa fie atent cu difuzarea evenimentului de cate TVR? Ala a gresit, nu Gatu, care vrea sustinere din partea postului public.
    Daca ar fi nationala de fotbal, cum s-ar mai fi pus problema? Tot banul decide?
  • +3 (3 voturi)    
    bre nea cernat,lasa-l pe GATU ! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 18:25)

    toma [anonim]

    pentru mine ii deranjant ca o televiziune obscura v-a "luat fata" si eu nu vad mondialul de handbal !
    RUSINE cernat !
    RUSINE tvr !
    • -1 (1 vot)    
      Dolce (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 18:45)

      gabriel4west [utilizator] i-a raspuns lui toma

      TVR poate sa cumpere de la DOLCE, care e problema ?

      iar DOLCE nu este o televiziune obscura, este o televiziune tanara, in plina ascensiune.
      • 0 (2 voturi)    
        Este obscura... (Joi, 13 ianuarie 2011, 0:14)

        CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui gabriel4west

        La fel ca Digi/GSP, care conditioneaza vizionarea canalului de un anumit operator.
  • 0 (2 voturi)    
    TVR? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 19:20)

    MOSUL [anonim]

    toate competitiile importante la nivel european su mondial ar trebui traansmise de tvr .
    de ce platim taxa tv si radio?
    ca sa-si bata joc de noi?
  • +1 (3 voturi)    
    Greseala si vinovatia (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:48)

    judex [anonim]

    1) Este popsibil ca Gatu sa fi fost gresit informat cand a acuzat TVR ca a vandut drepturie de transmitere a evolutiei nationalei de handbal a tarii la CM. A atrage insa atentia la momentul oportun, in lipsa actiunii TVR ,este chiar si asa, binevenita.
    2) Ar fi o gafa de neiertat pentru TVR de a nu folosi valul de simpatie pentru handbal, pentru Stanga, si pentru echipa nationala, rezultat in urma recentei evolutii a nationalei de fete la campionatul european, care ne-a oferit unul dintre prea rarele prilejuri de mandrie nationala din ultimii ani. Spun doar "ar fi", pentru eu inca sper ca TVR va da posibilitatea romanilor sa-si urmareasca una dintre nationalele de care nu trebuie sa se rusineze. In plus, sunt convins ca audienta va fi una record, cu minime sanse ca investitia sa nu fie amortizata pe termen scurt. In acelasi timp, sunt convins ca nemultumirea pe care ar crea-o TVR prin abandonarea acestei competitii ii va atrage de indata antipatia abonatilor.
    In concluzie, Gatu are de doua ori dreptate: fie pentru ca a aatras atentia la momentul potrivit pentru corijarea greselii TVR, fie pentru ca evidentiaza faptul ca TVR nu-si indeplineste functia principala pentru care a fost creata, aceea de a prezenta evenimentele de interes national.
    Bravo, Gatu !
    • 0 (0 voturi)    
      bravo Dolce (Joi, 13 ianuarie 2011, 12:59)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui judex

      O miscare inteligenta, avand in vedere ca au cumparat drepturile inaintea CM de handbal feminin... Mai mult, astept sa le ia Liga1 celor de la Digi. Dolce Sport e cu cateva clase peste.
  • -1 (1 vot)    
    ii doare-n basca (Joi, 13 ianuarie 2011, 9:49)

    hatru [utilizator]

    Chiar daca ar avea audienta zero, banii tot ni-i iau. Cu japca. Oare de ce nu ma mir?
  • 0 (0 voturi)    
    tvr (Joi, 13 ianuarie 2011, 17:39)

    maria [anonim]

    mi se pare o mare nesimtire ca nu putem vedea hanbal nici macar cand e vorba de echipa nationala.bine ca sponsorizam cu totii aceasta televiziune care nu e in stare sa cumpere ce trebuie.adica nu era deloc important acest campionat dar alte prostii pe care le cumpara...pacat eu chiar vroiam sa vad acest campionat dar aici e rds-rcs asa ca pa....multumesc televiziunea NATIONALA.