Oltchim Rm. Valcea a avut de suferit pentru a obtine a doua victorie a Grupei C din Liga Campionilor la handbal feminin. Valcencele s-au impus cu 26-22 in fata campioanei Frantei, Toulon, si aU facut un pas mare spre calificarea in faza urmatoare a competitiei.

Oltchim, in Liga CampionilorFoto: Agerpres

In celalat meci al Grupei, Larvik le-a invins pe danezele de la Randers HK cu 38 la 20. Urmatorul meci al Olchimului va avea loc in 14 noiembrie, valcencele urmand a primi pe teren propriu vizita celor de la Randers HK.

Grupa C:

1. Larvik 8 puncte

2. Oltchim Rm. Valcea 4p

3. Toulon 2p

4. Randers HK 2p

Desfasurarea meciului:

Minutul 10 (1-5): Gazdele deschid scorul dupa doua minute de joc, insa Oltchimul trece la conducere dupa reusitele lui Galca si Ozel (2-1). Valcencele stau bine in aparare si Stanca inscrie pentru a doua oara in acest meci dupa un contra-atac initiat de Ungureanu. Bara-gol pentru Valeria Bese si dupa sapte minute, Oltchim s-a distantat la trei puncte (4-1). Ozel inscrie inca o data (5-1), iar antrenorul lui Toulon cere tine-out.

Marcatoare Oltchim: Galca Stanca 2, Ozel 2, Bese 1

Minutul 20 (7-7): Vizitiu arunca de pe picioare si Oltchim se desprinde la cinci goluri (6-1). Dupa zece minute de "seceta", frantuzoaicele inscriu al doilea lor gol (6-2). Ardean-Elisei rateaza o lovitura de la 7 metri, iar Toulon inscrie pe contra-atac: 6-3. Ozel puncteaza inca o data pentru valcence, dar frantuzoaicele restabilesc imediat diferenta de trei goluri: 7-4. Faza frumoasa de atac a Oltchimului, dar Stanca arunca in bara. Vizitiu faulteaza si este eliminata pentru doua minute. In inferioritate numerica, Oltchimul primeste un gol: 7-5. Frantuzoaicele inscriu un gol din pirueta (7-6), iar Ozel este eliminata. Valcencele scot o eliminare si o lovitura de la 7 metri, dar Maier rateaza. Toulon egaleaza cu o lovitura de la 10 metri si egaleaza la 7.

Marcatoare Oltchim: Vizitiu 1, Ozel 1

Minutul 30 (13-13): Toulon preia conducerea pentrua doua oara in acest meci, iar Kovacs cere time-out. Oltchimul inscrie in cele din urma din 7 metri, prin Ardean-Elisei (8-8). Valcencele sunt salvate de bara, iar pe contra-atac, Stanca inscrie si obtine o eliminare de 2 minute la Toulon (9-8 pentru Oltchim). Oltchim este surprinsa in defensiva, iar frantuzoaicele egaleaza din nou: 9-9. Meirosu inscrie primul sau gol din aceasta partida (10-9). Toulon intoarce meciul in favoarea sa (13-11). Ada Nechita puncteaza si ea pentru Oltchim, Ungureanu apara si Bese egaleaza pe contra-atac: 13-13.

Marcatoare Oltchim: Ardean-Elisei 1, Stanca 1, Meirosu 1, Vizitiu 1, Nechita 1

Minutul 40 (16-20): Doua reusite consecutive ale Cristinei Neagu pun pe Oltchim in avantaj: 15-13. Ardean-Elisei inscrie din 7 metri, si Oltchim joaca pentru 2 minute cu un om in plus. Reusitele lui Nechita si Ardean-Elisei (7 metri) desprind Otchimul la trei goluri: 18-15. Ardean-Elisei inscrie de pe extrema (19-15). Toulon in scrie prin romanca Tuvene, din sapte metri, iar Oltchim primeste o eliminare de 2 minute. O noua lovitura de la 7 metri transformata de Ardean-Elisei: 20-16

Marcatoare Oltchim: Neagu 2, Ardean-Elisei 3, Nechita 1

Minutul 50 (20-20): Doua goluri consecutive ale frantuzoaicelor, iar Patricia Vizitiu primeste eliminare (18-20 pentru romance). Toulon se apropie la un gol dupa o greseala in defensiva Oltchimului. Norocul nu este de partea valcencelor: executia lui Ardean-Elisei loveste bara. Toulon egaleaza la 20.

Marcatoare Oltchim: -

Minutul 60 (22-26): Ungureanu apara in fata lui Mwasesa, iar pe faza de atac, Vizitiu inscrie, dupa mai bine de zece minute fara gol pentru Oltchim. Neagu inscrie un gol superb (22-20), insa valcencele iau un gol foarte usor pe contra-atac. Vizitiu si Neagu desprind Oltchimul la trei goluri (24-21), iar antrenorul lui Toulon cere time-out. Bara o salveaza pe Oltchim la aruncarea lui Mwasesa, insa Ionela Stanca rateaza si ea. Cu doua minute inainte de final, Kovac cere time-out. Oltchim e mai concentrata pe final si inscrie prin Stanca si Neagu .

Marcatoare Oltchim: Vizitiu 2, Neagu 3, Stanca 1