Handbal masculin

Finala romaneasca in Cupa Challange: UCM Resita - Bucovina Suceava

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2009, 11:44 Sport | Teamball

Mai e nevoie de o singura victorie
Foto: AGERPRES
UCM Resita s-a calificat pentru a treia oara consecutiv in finala Cupei Challange la handbal masculin dupa ce a trecut de turcii de la Besiktas JK Istanbul, scor 32-21. Cum in partida tur scorul fusese egal, 26-26, elevii lui Aihan Omer s-au calificat in utimul act al competitiei, acolo unde vor da piept cu CSU Bucovina Suceava, intr-o finala 100% romaneasca.

Au evoluat urmatoarele echipe:

UCM Resita: Nenad Damjanovic, Cristian Ionescu - portari, Bojan Butulija (doua goluri), Florin Ciubotaru (2), Florin Cuciula, Marian Filip (1), Gheorghe Irimescu, Mihut Pancu (3), Dusan Pasic (3), Eremia Paraianu (3), Sebastian Parvan (1), Mihai Rohozneanu (4), Ioan Stan (10), Ilie Vaidasigan (3). Antrenor: Aihan Omer.

Besiktas: Ibrahim Demir, Yilmaz Ozgur - portari, Gokhan Aksu, Ercan Asikoglu (3), Oguzhan Buyuk (2), Utku Erguder (2), Bulent Erkol (3), Safet Halilagic, Vadim Lisita (6), Valeri Parskov (1), Vladimir Zelic (4), Dmitri Fedorov. Antrenor: Bilal Eyuboglu.

CSU Bucovina Suceava a invins pe Bern Muri cu 34-26 (15-16), dupa ce invinsese si in partida tur cu 35-31.

Primul meci din finala romaneasca se va disputa la Resita (pe 23 sau 24 mai), in timp ce returul se va disputa o saptamana mai tarziu, la Suceava.


Citeste mai multe despre   





















1084 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    penibil... (Duminică, 3 mai 2009, 14:19)

    nbb [anonim]

    ...sa anuntati aceasta performanta remarcabila (obtinuta dupa un meci entuziasmant) la aproape 24 de ore diferenta, ca o stire seaca, fara nici un comentariu. Peste 15 minute incepe meciu retur de la Berna dintre CSU Suceava si BSV Bern Muri, care ar putea duce la o finala 100% romaneasca anul acesta in Challenge Cup, poate pe marti-miercuri anuntati si rezultatul.
    Desigur, mult mai putin interesant decat Elena Udrea pe cal...
    Jenant!
    • +2 (2 voturi)    
      INFO (Duminică, 3 mai 2009, 18:11)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui nbb

      S-a calificat si CSU Suceava, avem finala la noi :)
      SCOR FINAL 26 – 34.
  • +2 (2 voturi)    
    UCM Resita (Duminică, 3 mai 2009, 14:57)

    florina [anonim]

    Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    Cupa la Suceava! (Duminică, 3 mai 2009, 19:34)

    afterhours [anonim]

    Va asteptam la Suceava cu tot cu Omer, sunt sigura ca veti avea o surpriza de proportii!

    Ne vedem la finala!!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Duminică, 3 mai 2009, 19:53)

    FLORIN [anonim]

    Asta da stire
  • 0 (0 voturi)    
    tare (Duminică, 3 mai 2009, 22:30)

    Bogdan [anonim]

    stirea asta merita mai multa mediatizare decat mitica corleone si nasu de la federatie
  • +1 (1 vot)    
    bravos (Duminică, 3 mai 2009, 23:23)

    mateo [anonim]

    sunteti tari ce mai...vorbeam de cei din suceava....ca intr-un an sa ajungeti pan` acolo...bravos si resitei...dar tot suceava va castiga...hai bucovina
  • 0 (0 voturi)    
    si (Duminică, 3 mai 2009, 23:27)

    mateo [anonim]

    altceva....se scrie challenge cup...
  • +1 (1 vot)    
    stire de locul 'nspe !!!???? (Luni, 4 mai 2009, 10:54)

    vasilescu [anonim]

    nu ma intereseaza handbalul dar cred ca asta e o stire mult mai importanta pt noi decit ca printesa X a nascut un baiat sau ca ziarul Y din america se inchide. si chiar mai importanta decit ce mai face base. aveti o scala a valorii tipic jurnalistica - scandalurile, balacarelile si isteriile mai importante decit realizarile obtinute prin munca si perseverenta.
    multe felicitari hotnews, contribuiti si voi la otv-izarea tarii !!!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Luni, 4 mai 2009, 12:02)

    handbal [anonim]

    Felicitari ambelor echipe!Speram la o finala pe masura!
  • 0 (0 voturi)    
    Buuuun! (Luni, 4 mai 2009, 21:16)

    cinevatus [utilizator]

    Concordez cu ceilalti.. intradevar merita mai mult o astfel de stire! Ceva cu siguranta mai positiv dupa atatea dezamagiri!

    Mai putin antagonism de data asta din partea mea.. tot noi castigam nu? ;)

    Dar totusi: Hai Bucovina!!!

    Bravo ambelor echipe!..