Oltchim Rm. Valcea - Buducnost Podgorica 31-22 / Calificare istorica in semifinalele Ligii Campionilor

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2009, 17:25 Sport | Teamball

Oltchim, in lupta pentru locul 1 in grupa
Victorie istorica pentru handbalul feminin din Romania! Oltchim Rm. Valcea este prima echipa care se califica in semifinalele Ligii Campionilor. Fetele antrenate de Radu Voina au castigat partida pe teren propriu cu Buducnost Podgorica, scor 31-22, iar Gyorul le-a dat o mana de ajutor invingand pe Krim (34-33). Hutupan a facut din nou un meci mare, anihiland-o pe Bulatovic. Oltchim va sustine ultimul meci in deplasare la Gyor in lupta pentru locul intai in grupa.

Mai citeste si: Steluta Luca: De cand am intrat in sala am simtit ca vom castiga
Cupa Cupelor / HC Otelul Galati invinsa de campioana Norvegiei

Oltchim a asaltat poarta adversarelor inca din primele minute si a condus cu 2 goluri (3-1). Buducnost reuseste egalarea dar nu dureaza prea mult pana cand atacurile lui Lecusanu, Meirosu, Elisei, Maier si Manea aduc din nou Oltchimul in avantaj. Apararea le blocheaza foarte bine pe muntenegrence, iar Hutupan o citeste ca pe Tatal nostru pe Bulatovic si nu o lasa sa marcheze. Oltchimul conduce la pauza la o diferenta de opt goluri (15-8).

Repriza secunda aduce disperare in tabara adversa si bucurie in tribune. Romancele continua sa bombardeze poarta muntenegrencelor si se distanteaza la 10 goluri (18-8). Buducnost inscrie abia dupa sapte minute de la inceputul partii a doua a intalnirii. Paradelei portarului Luminita Dinu Hutupan fac sa explodeze sala din Ramnicu Valcea. Muntenegrencele se predau pe final, iar Oltchim se califica pentru prima data in semifinalele Ligii Campionilor.

In cealalta grupa a Ligii Campionilor s-au calificat in semifinale Hypo Viena si Viborg HK.

Marcatoarele Oltchimului: Lecusanu 8 goluri; Maier 5 goluri, Meirosu 3 goluri, Borbas 2 goluri, Pidpalova 2 goluri, Avadanii 1 gol, Vadineanu 1 gol, Manea 1 gol, Luca 1 gol

2962 vizualizari

• +3 (3 voturi)
    semifinale!!! (Duminică, 15 martie 2009, 18:01)

wolf72 [anonim]

semifinale nu sferturi!!
    competitie (Duminică, 15 martie 2009, 18:27)

wasabi [anonim]

dragilor, poate vreti sa spuneti semifinale, si nu sferturi. daca sunt 2 grupe a cate 4 si se califica doar 2 din fiecare grupa urmeaza semifinale:)
    transmis la tv (Duminică, 15 martie 2009, 18:59)

catalin [anonim]

stie cineva daca este transmis pe undeva?
      transmisie tv (Duminică, 15 martie 2009, 19:42)

Duke [anonim] i-a raspuns lui catalin

pe sport.ro
    Semifinale (Duminică, 15 martie 2009, 20:02)

adi [anonim]

Gyor-Krim 34-33. Daca Oltchim castiga azi, se califica in semifinale.
    oltchim.. (Duminică, 15 martie 2009, 20:31)

egroeg [anonim]

a aratat ce inseamna sa fii o echipa,iar LUMINITA,AZI,A FOST JUMATATEA ECHIPEI CARE A CASTIGAT. LA MULTI ANI,LUMINITA!
    Felicitari! (Duminică, 15 martie 2009, 20:49)

The Wisest Fool [utilizator]

O echipa extraordinara!
    felicitari ! (Duminică, 15 martie 2009, 20:58)

sum egmond [anonim]

In actualul peisaj politico-sportiv sumbru , tern si de cele mai multe ori dezgustator emanat de personajele prezentate in publicistica romaneasca, asemenea reusite nu pot sa ma duca decat la gandul ca lupta nu este pierduta.
    Imi doresc ca spiritul de lupta , cinstea , valoarea , determinarea emante constant de aceasta echipa sa creeze un curent ce va prevala si ulterior elimina cangrena care a cuprins arealul politico-sportiv al Romaniei.
    Felicitari echipei , staff-ului tehnic si publicului valcean.
      calificare (Luni, 16 martie 2009, 9:00)

regateanu' [anonim] i-a raspuns lui sum egmond

dar la despartirea de Rimanici tot de fair play vorbim? Cum a putut lua Oltchimul 40 goluri de la o echipa neplatita de 6 luni? Cred ca se calificau si cu Rimanici.
    Felicitari (Luni, 16 martie 2009, 11:11)