Echipele Norvegiei, detinatoarea titlului, si Frantei, vicecampioana olimpica, se vor infrunta, duminica, in finala Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, relateaza Agerpres.

Vineri, la Hamburg, in penultimul act, intr-o reeditare a finalei editiei trecute, Norvegia a invins clar Olanda, vicecampioana mondiala, cu scorul de 32-23 (17-10).

Scandinavele au inceput in tromba si au condus cu 8-1, diferenta care s-a mentinut si la pauza (17-10). Norvegia si-a pastrat cadenta si dupa pauza, obtinand o victorie facila.

Nora Mork a marcat 8 goluri pentru Norvegia, Stine Oftedal a contribuit cu 6, Veronica Kristiansen cu 5, Amanda Kurtovic (CSM Bucuresti) cu 4 etc.

Pentru Olanda, echipa antrenata de daneza Helle Thomsen (CSM Bucuresti), Laura van der Heijden a inscris 5 goluri, Lois Abbingh 4, Yvette Broch 4 etc.

In cealalta semifinala, disputata tot la Hamburg, Suedia a fost invinsa dramatic de Franta, cu scorul de 24-22 (11-12). Nordicele aveau 22-21 in min. 56, dar ''Les Bleues'' au marcat ultimele trei goluri ale partidei si au obtinut o victorie nesperata. In prima repriza, Franta a avut 10-6 pe tabela, dar Suedia a inscris de sase ori la rand, intorcand scorul (12-10), iar la pauza a avut avantaj de un gol, 12-11. Franta s-a desprins din nou dupa pauza, cu 19-15, dar Suedia a egalat, 19-19, a avut 22-21, dar a pierdut cu 22-24.

Cele doua jucatoare suedeze de la CSM Bucuresti, Isabelle Gullden si Nathalie Hagman, au marcat 2, respectiv 8 goluri. Jamina Roberts a reusit 5, iar Johanna Westberg 4. De partea cealalta, Alexandra Lacrabere a reusit 5 goluri, Blandine Dancette 4, Allison Pineau 4, Laurisa Landre 3, Grace Zaadi 3 etc. Portarul Amandine Leynaud a reusit nu mai putin de 14 parade, avand un procentaj de 40%.

In finala mica se vor infrunta Suedia si Olanda.