Petrolul Ploiești și UTA au terminat luni la egalitate, scor 1-1, ultima partidă a etapei cu numărul cinci din play-out-ul SuperLigii.

Suporterii echipei Petrolul PloiestiFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Petrolul Ploiești – UTA 1-1, în play-out-ul SupreLigii

Pe stadionul Ilie Oană, Petrolul a deschis scorul după doar 11 minute, când Gicu Grozav l-a învins pe Iacob cu un șut din afara careului la colțul scurt.

Cel mai frumos gol al partidei s-a înscris în minutul 55, dar nu a fost validat. Omondi a trimis mingea în vinclu de la distanță, dar reușita a fost anulată de VAR pentru un henț anterior la Kevin Lukassen.

În final, UTA a egalat în minutul 83 prin Claudiu Micovschi, care a reluat în poartă din apropiere o centrare a lui Tiberiu Căpușă.

Rezultatul îi menține pe arădeni pe locul al treilea din play-out cu 28 de puncte, în timp ce ploieștenii sunt pe cinci, cu două puncte mai puțin.

Click pe numele jucătorilor pentru a vedea golurile.