MP Bahrain Debut excelent pentru Ferrari in noul sezon/ Schumacher, locul 6

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2010, 13:31 Sport | Motor

Fernando Alonso (Ferrari - F1)
Foto: Reuters
Fernando Alonso a debutat cum nu se poate mai bine pentru Ferrari, incepand noul sezon cu o victorie in Marele Premiu din Bahrain. Noul sezon se arata promitator pentru Scuderia italiana, Felipe Massa reusind sa urce pe treapta a doua a podiumului. Hamilton a terminat pe locul al treilea, in timp ce marele perdant este Sebastian Vettel, care a pierdut pozitia de lider dupa 35 de tururi, din cauza unor probleme la sistemul de evacuare. Dupa o pauza de trei ani, Schumacher a obtinut locul al saselea.

Cu aceasta victorie, Fernando Alonso a devenit al patrulea pilot al Scuderiei italiene care debuteaza cu o victorie, dupa Mario Andretti (1971), Nigel Mansell (1989) si Kimi Raikkonen (2007).

Plecat din pole position, germanul Sebastian Vettel a "tasnit" la linia de start si dupa doua tururi conducea cu 2 secunde avans fata de locul al doilea. Coechipierul sau, australianul Mark Webber a avut probleme cu monopostul sau in debutul cursei, invaluind circuitul intr-un nor de fum. Pilotul de la Red Bull a reusit insa sa continue cursa, clasandu-se in cele din urma pe locul al optulea.

Desi a condus cursa 35 de tururi, Vettel a intampinat probleme mecanice, ceea ce i-a permis lui Fernando Alonso sa treaca la conducerea cursei. Dupa cateva tururi, germanul de la Red Bull a cazut pana pe patru, fiind depasit de Massa si Hamilton.

Septuplul campion de F1, Michael Schumacher a obtinut 8 puncte din prima sa cursa oficiala dupa 2006, clasandu-se pe locul al saselea, la o secunda in fata campionului mondial en-titre, Jenson Button.

Din cele trei noi echipe aliniate la start in sezonul 2010, Lotus a fost cea care a reusit sa ramana in cursa, celelalte doua (HRT si Virgin) fiind nevoite sa abandoneze.


Clasament MP Bahrain:

1. Fernando Alonso (Ferrari) 25 puncte
2. Felipe Massa (Ferrari) +16.0 sec - 18 puncte
3. Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) +23.1 sec - 15 puncte
4. Sebastian Vettel (RBR-Renault) +38.7 sec - 12 puncte
5. Nico Rosberg (MercedesGP) +40.2 sec - 10 puncte
6. Michael Schumacher (MercedesGP) +44.1 sec - 8 puncte
7. Jenson Button (McLaren-Mercedes) +45.2 sec - 6 puncte
8. Mark Webber (RBR-Renault) +46.3 sec - 4 puncte
9. Vitantonio Liuzzi (Force India-Mercedes) +53.0 sec - 2 puncte
10. Rubens Barrichello (Williams-Cosworth) +62.4 sec - 1 puncte

11. Robert Kubica (Renault) +69.0 sec    
12. Adrian Sutil (Force India-Mercedes) +82.9 sec   
13. Jaime Alguersuari (STR-Ferrari) +92.6 sec   
14. Nico Hulkenberg (Williams-Cosworth) +1 tur    
15. Heikki Kovalainen (Lotus-Cosworth) +2 tur
16. Sebastien Buemi (STR-Ferrari) +3 tururi    
17. Jarno Trulli (Lotus-Cosworth) +3 tururi    

Abandonuri:
Pedro de la Rosa (BMW Sauber-Ferrari) +21 tururi
Bruno Senna (HRT-Cosworth) +32 tururi    
Timo Glock (Virgin-Cosworth) +33 tururi
Vitaly Petrov (Renault) +36 tururi
Kamui Kobayashi (BMW Sauber-Ferrari) +38 tururi
Lucas di Grassi (Virgin-Cosworth) +47 tururi
Karun Chandhok (HRT-Cosworth) +48 tururi


Citeste mai multe despre   






















8311 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    HD (Duminică, 14 martie 2010, 14:35)

    Hollow [anonim]

    Hehehe, ce bine se vede pe TVR HD... Macar transmisiunile sportive, ca in rest, nimic nu au.
    Apropo, cine are RCS si un screen mai nou, dati-i un search in digital, ca baietii au inceput sa emita de vreo 2 luni si gasiti TVRHD-ul acolo.


    PS:
    Chiar nu-l omoara nimeni pe Miki Alexandrescu? De 15 ani ma face cu nervii pe banii mei...
    • 0 (0 voturi)    
      TVR neHD (Duminică, 14 martie 2010, 18:31)

      Axu [anonim] i-a raspuns lui Hollow

      semnalul produs de FOM (detinatorul de drepturi TV pentru Formula 1) nu e HD, din pacate. Doar ca pe TVR HD proportia imaginii este 16:9 si mai castiga ceva suprafata si detaliu fata de transmisia 4:3.
      Daca ar avea ceva minte, TVR-ul al lasa, naibii, cursa "curata" pe HD, fara comentariul inept cu care ne asasineaza de ani de zile.
    • 0 (0 voturi)    
      comentatori f1 (Marţi, 16 martie 2010, 8:59)

      kimi [anonim] i-a raspuns lui Hollow

      chiar dak miki abereaza la greu si cateodata pare depasit de evenimentele de pe circuit, totusi furnizeaza multe detalii interesante si zvonuri de la fatza locului. Sper deosebire de Victor care nu e in stare sa spuna decat grila de start, componenta echipelor si articole din istoria F1 citite de prin reviste.
  • +2 (2 voturi)    
    Cursa solicitanta (Duminică, 14 martie 2010, 15:59)

    Un privitor [anonim]

    ... pentru spectatori si tele-spectatori, care au facut eforturi sa n-adoarma. In rest team radio cat cuprinde: las-o mai moale ca tocesti cauciucurile, nu mai tura atat ca avem nevoie de motor si cursa viitoare, nu mai forta ca si-asa nu-l ajungi p-ala din fata ta... etc.
    Vai, dar ce schimbari de regulamente, ce schimbari de pneuri spectaculoase, ce abandonuri memorabile, ce struto-camile aerodinamice... ce mai, spectacol total. Daca s-ar da startul cursei lansat, probabil grila de start ar fi aceeasi cu grila de sosire. Noroc ca i s-a stricat melcul lui Vettel, c-am mai vazut si noi ,,depasiri".
    Propun sa se tina cursele pe bancurile de probe, undeva la standuri. La sfarsit ne anunta in presa care a castigat la aerdinamica, care la schimb de pneuri, care nu i-a crapat motorul. La piloti... sa se desfiinteze titlul, ca si-asa pilotii sunt partea aproape inutila in toata schema asta.
    Asta e F1 in 2010? E de-abia prima cursa, sa speram ca nu.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar asa! (Duminică, 14 martie 2010, 16:24)

    mercedes55 [anonim]

    Ce pile o avea Miki de nu se reuseste inlocuirea lui cu un comentator competent??! Vorbeste mult si prost,vorbeste si peste pasajele cu "team radio" transmise,pe care oricum nu e in stare sa le traduca. Ne-am saturat de tine Miki !
  • 0 (0 voturi)    
    Salutare! (Duminică, 14 martie 2010, 17:24)

    HAL9001 [anonim]

    Stie cineva de vreo petitie online pentru schimbarea lui Alexandrescu? Cred ca sunt multi in asentimentul meu ca nu merita sa se plimbe prin lume pe banii contribuabililor si sa nu fie in stare sa faca niste comentarii sportive decente. Oricum cred ca il tine cineva puternic acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      petitie (Luni, 15 martie 2010, 16:40)

      emil [anonim] i-a raspuns lui HAL9001

      incearca aici suntem multi care spunem ca baiatul nu are nicio treaba cu formula 1 (sau ma rog cu comentariile) de ani de zile:
      http://www.topgear.ro/petitie.html
  • +1 (1 vot)    
    F1 si TVR... (Duminică, 14 martie 2010, 18:22)

    Axu [anonim]

    Cursa n-a fost cine stie ce. Dar comentariul e dezastruos de ani intregi, pe banii nostri.
    Bonifaciu este nedocumentat, lipsit total de talent, neatent la ce se intimpla in cursa si plin de ticuri verbale. Cind il aud cu "sarabanda intrarilor la boxe" imi vine sa sparg ecranul.
    Alexandrescu e deja antologic. Rolul unui comentator trimis la fata locului e sa dea informatie de la fata locului. Inafara de 2-3 mondenitati, nimic.
    Coordonare intre cei doi: zero.
    Valoare adaugata cursei, pe o scara de la 1 la 10: minus 10.
    In prima cursa a anului, cu tone de schimbari si noutati, cu 4 campioni mondiali la start, ei toaca juma' de ora cu spagile pe baza de Sechelariu.
    Responsabil direct de nesimtirea asta si obladuitorul (direct cointeresat al)spagilor este seful motorsportului de la TVR (mosul ala cu mustata de morsa, al carui nume l-am uitat de nervi).
    Sint cel putin 3 comentatori buni de motorsport in tara asta (si alti citiva decenti). Dar n-au loc de mafia din TVR.
    Trebuie sa facem ceva.
  • +1 (1 vot)    
    F1 2010 (Duminică, 14 martie 2010, 19:00)

    Schumy [anonim]

    Un inceput exceptional pentru Michael Schumacher care a reusit sa termine cursa si chiar in puncte.Tot respectul si admiratia.
  • 0 (0 voturi)    
    thumbs down (Duminică, 14 martie 2010, 21:57)

    antmihai.blogspot.com [anonim]

    @axu: perfect de acord cu tine. foarte funny si true mesajul tau. are spate miki asta, bonifaciu la fel, altfel nu ar tine nimeni doi incompetenti in asemenea post-uri.
  • +1 (1 vot)    
    Schumy (Duminică, 14 martie 2010, 22:50)

    Radu [anonim]

    Cel mai important eveniment e revenirea in cursa si in puncte a lui Schumy. E o garantie pt revenirea interesului pt F1. Bravo Schumy!!
  • -1 (1 vot)    
    aaaaaa (Luni, 15 martie 2010, 1:48)

    gabi [anonim]

    mai lasati-ne cu sumi asta,voi visati eritic cu el sau ce, vreme lui a trecut, acum la inceput a mers psre sfarsit va cadea ca o frunza uscata....
    hola alonso!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Schimbati comentatorii! (Luni, 15 martie 2010, 8:01)

    ardeleanul [anonim]

    Ajunge! Ajunge cu incompetenta acestor comentatori de la TVR 1 care, de ani de zile, in ciuda bunului simt, a evidentei, a cererilor publicului, ramana unde sunt. Chiar nu vad nimic sefii TVR 1? Ajunge!
  • 0 (0 voturi)    
    Nemuritorul (Luni, 15 martie 2010, 9:02)

    ion ionescu [anonim]

    Prezenta celor 2 bagatori de seama (mai e nevoie sa le dau numele?) in comentariul primei curse F1, e o dovada a faptului ca parintii si comentatorii Grand Prix_urilor de Formula 1 nu ni-i putem alege. TVR1 merge pe principiul "Cainii latra, ursul trece". Degeaba ne batem gura! Mi-a placut, insa, Bogdan Marinescu (mi-e si teama sa spun asta, parca vad ca n-o sa-l mai invite nimeni sa comenteze): se vede ca-i de meserie, isi aminteste tot felul de intamplari interesante din cursele anterioare, pe care le pune in legatura cu ceea ce comenteaza live, are simt de observatie acut si vede tot ce se intampla - nu confunda masinile/pilotii (oare el cum vede culorile castilor pilotilor, fara sa le incurce intre ele, asa cum face Miki?), isi pune mintea la contributie si da explicatii rezonabile pentru ceea ce se petrece, trece peste boicotul lui Miki care vorbeste peste el, nu-l lasa sa duca o idee pana la capat si-l tot impinge pe Dorulet in fata (bine, baiatul asta n-are nicio vina, bravo lui daca are rezultate).
    In rest, ii dau, cumva, dreptate "unui privitor", desi, mie-mi place ambianta, zgomotul motoarelor, masinile, imaginile luate cu ajutorul camerelor montate la bord. N-au fost depasiri spectaculoase, sper ca prima cursa a fost asa, de-o proba, sa-si testeze fiecare potentialul, de-acum inainte va incepe lupta. Nu pot sa cred ca Schumacher se va complace in postura de pilot de pluton. Si da, sunt Ferrarist si Schumacherist, voi vedea cum le impac pana la urma
  • 0 (0 voturi)    
    subscriu (Luni, 15 martie 2010, 9:22)

    touretul [utilizator]

    la chestia cu comentatorii. ceva de groaza. am schimbat de cateva ori canalul ca sa nu sparg televizorul ascultandu-l pe Miki Alexandrescu turuind despre tot felul de prostii in timp ce evenimente majore se petreceau pe pista. Ex: Alonso l-a depasit pe Massa in primele doua viraje ale cursei, si Miki si-a dat seama de asta dupa 20 de ture. copilul ala invitat a fot singurul care a spus ceva inteligent. afara cu mazetele astea si la capalit in panta cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    miki (Luni, 15 martie 2010, 11:24)

    Sandokan [anonim]

    Acu cativa ani, cand mai urmaream formula 1, dadeam pe un canal german, nu mai stiu care, numai sa nu-i mai aud comentariul. Cel mai prost comentator posibil.
    • 0 (0 voturi)    
      RTL se numeste canalul :) (Luni, 15 martie 2010, 12:04)

      CataLiN [anonim] i-a raspuns lui Sandokan

      RTL ! :) e in germana, dar oricum e mai bine
    • 0 (0 voturi)    
      e vorba de RTL (Luni, 15 martie 2010, 12:15)

      none [anonim] i-a raspuns lui Sandokan

      RTL, pe care il recomand in continuare... singurele momente cand dau pe tvr sunt cele cand RTL baga publicitate
  • 0 (0 voturi)    
    Miki e de kk (Luni, 15 martie 2010, 12:06)

    anonim [anonim]

    Un circuit anost, o cursa anosta din pacate. Asteptam mai mult spectacol, dar nu a fost sa fie.
    Poate pe un circuit mai bine desenat sa vedem si altceva.
    Comentariile celor de la TVR sunt groaznice
  • 0 (0 voturi)    
    Asteptari, in fiecare an. (Luni, 15 martie 2010, 15:53)

    Kibby [anonim]

    Am asteptat atita campionatul…;(, iarasi e plictisitor. Orice reguli ar schimba FIA pare ca tot asa ramine. Eu ramin la ideea (fixa) ca reducerea apasarii aerodinamice e de vina...;)
    Super comentariile despre dubleta de aur Miki/Viki, la citeva am ris cu lacrimi. E incredibil, se schimba guverne, ministri, sefi la TVR dar nu…nu si 2 comentatori timpiti de la sport! @Axu - moshu cu mustata de morsa, ceva Grozea il cheama. Anyway, sint inamovibili acesti domni, n-avem vreo sansa. Excellent Bogdan Marinescu, si nu doar prin comparatie cu cei 2.
    Urmaresc cursa pe net (cooldigit) ca nu am cablu. E ok, dar mai cedeaza streamul. A propos stie cineva alte linkuri unde poti vedea ca lumea? Orice limba afara de chineza.

    Pacat pt Vettel, merita victoria. Sper ca masina Red Bull sa se tina intr-o bucata pe mai departe iar McLaren sa-si revina. Si-asa e cam plictisitor, daca Alonso scapa in fata va fi chiar enervant. Si Mercedes, ii astept si pe ei in fata. Fie chiar si Rosberg in fata lui Schumi.
    Bine Rosberg, aveam "emotii" pt el, slab Button vs Hamilton iar Massa vs Alonso... hmm, a fost frumosa depasirea recunosc, sper sa nu-si piarda increderea piticu.
    • 0 (0 voturi)    
      online f1 :) (Marţi, 16 martie 2010, 10:06)

      CataLiN [anonim] i-a raspuns lui Kibby

      www.livetv.ru/en
      singura problema e ca streamurile apar cu 30 de minute inainte de cursa, dar e ok...n`ar trebui sa ai probleme...e posibil sa fii nevoit sa instalezi sopcast sau alt programel.
      salut.