F1/ Jenson Button: Eu sunt cel mai bun pilot din istoria Formulei 1

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 5 iulie 2009, 16:34 Sport | Motor

"Modestul" Button
Foto: captura f1.com
Cele sase victorii ale lui Jenson Button din actualul sezon de Formula 1 i-au crescut stima de sine britanicului care se crede cel mai bun pilot din istoria Formulei 1. Intr-un interviu acordat publicatiei britanice GQ, pilotul de la Brawn GP a declarat ca e gelos de fiecare data cand altcineva castiga etapa in locul sau.

Intrebat de jurnalist cine crede ca este cel mai bun pilot din istoria Formulei 1, britanicul a replicat: "Eu sunt cel mai bun". Gelozia il cuprinde pe Button de fiecare data cand pierde o cursa: "Nu ma intereseaza cine castiga, atat timp cat acela nu sunt eu. Ma intereseaza doar ca eu sa castig si sunt gelos pe oricine obtine victoria in locul meu".

Button a vorbit si despre situatia campionului mondial din 2008, Lewis Hamilton: "Acum este intr-o situatie dificila si ii este foarte greu. Dar vom vedea din ce material este facut. Cred ca este puternic psihic si rapid si va iesi cu bine din asta".

Button a castigat sase (Australia, Malaezia, Bahrain, Spania, Monaco, Turcia) din cele opt etape ale Formulei 1 din sezonul 2009 si conduce in clasamentul general al pilotilor, cu 64 de puncte.


Citeste mai multe despre   





















1832 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ha, ha, ha !!! (Duminică, 5 iulie 2009, 16:41)

    MBB [anonim]

    Ha, ha, ha !!!

    Da' pana acum unde a fost daca a fost asa bun?
    Pilotii buni au obtinut rezultate notabile si cu masini slabe. Vezi Senna, Schumacher sau Vettel.
    • +2 (2 voturi)    
      Ha, ha, ha !!! (Duminică, 5 iulie 2009, 17:17)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui MBB

      Hai ca nu a intraziat mult cu afirmarea .... doar 9 anishori. ;)
  • +4 (4 voturi)    
    Probabil! (Duminică, 5 iulie 2009, 17:25)

    Radu [anonim]

    Probabil ca Button e cel mai bun pilot pana acum, in sezonul acesta,. Ca sa fie din istoria F1 mai are de muncit.
    Oricum, pentru mine campionatul de anul asta este aproape inexistent. Nu m-am mai uitat la nici o cursa. Mai citesc pe ici pe colo cate ceva ca de exemplu articolul acesta.
    Marele Circ m-a pierdut de fan dupa mizerile de prin regulament.
  • +2 (2 voturi)    
    cel mai bun (Duminică, 5 iulie 2009, 18:16)

    gigi [anonim]

    Nu poti demonstra ca esti cel mai bun atunci cand ai cea mai buna masina la dispozitie. Pilotii buni sunt cei care obtin rezultate cu masini mai slab cotate (vezi Schumacher). Asa s-ar putea ca si un debutant sa castige cu masina Brawn...
    De ce nu castiga cand era la McLaren sau pe unde a mai fost ?
  • +3 (3 voturi)    
    :( (Duminică, 5 iulie 2009, 18:34)

    lord vader [anonim]

    F1 nu mai e cea fost acum 3-4 ani sau mai mult. Si-a schimbat regulamentele in asa fel incat sa scoata in evidenta pilotii si masinile mai slabe.
    Button e unul dintre ei!
  • 0 (0 voturi)    
    Modestul Button (Duminică, 5 iulie 2009, 23:55)

    crisogonus [anonim]

    Istoria F 1 nu-l va retine pe Button. Poate doar unele statistici.
  • 0 (0 voturi)    
    Super penibil!!!!! (Luni, 6 iulie 2009, 0:41)

    Cosmin (77trix) [anonim]

    Cat de ridicol!!!!! Da, este cel mai bun in sezonul acesta (in urma unor jocuri de-ale lu' Ross Brawn - very smart boy), dar doar pe statistici!!!!! Sa ii dam aceeasi masina ca a lu' "modestu'asta si la Alunso, la Hamilton, la Kubica, si la Vettel . . . si inca la vreo doi, si sa vezi cum se uita de Jasson Button!! =)) El n-o sa fie niciodata cel mai bun din istoria F1. Cate exemple de alt piloti am putea sa-i dam . . . !!! Sa ne gandim ca Hamilton era sa fie campion dein primul an! Sau M. Schumacher (dupa care si Alonso) a inceput cu o echipa salabuta, in care s-a facut remarcat (dar repede), si de aia a meritat o echipa puternica! APROAPE PUTEM ZICE "M. SCHUMACHER = F1" . Ceea ce a facut el este aproape imposibil de egalat. Sa ne amintim de ex de anii 2002-2003-2004. Castiga cursa la o tura diferenta de coechipierul sau si la doua de restul pilotilor. Si acuma vine parvenitul asta sa ne spuna ca el e cel mai bun?!?!? Nici nu stii ce sa faci, sa razi, sau sa-i plangi de mila . . .
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred (Luni, 6 iulie 2009, 11:17)

    Mihai [anonim]

    Button este un tip glumet. Imi imaginez ca aseasta faza este OUT OF CONTEXT, deci scos dintr-un interviu, unde cel mai probabil el a glumit ca in acest moment este cel mai bun, unde are si dreptate atat timp cat a castigat cele mai multe curse. Si ca nu-l intereseaza cine castiga si asta il cred insa pe voi v-ar interesa daca ati fii pilot de F1? Jobul sau este sa conduca cea mai buna masina a anului (din pacate) catre victorie, si daca nu castiga sa vada de ce nu a castigat nu sa urmareasca cu sufletul la gura cine castiga ... Nici mie nu mi-a pasat la olimpiade, la bac, sau la facultate cine era pe primul loc. Ma interesa eu ce am facut, pe ce loc sunt. Si asta mai ales la olimpiade. Si cred ca este normal, si desii nu sunt fan Button consider ca aceste fraze sunt luate din context ca sa faca pe Button cineva parca ar fii urcat victoriile la cap.
    • 0 (0 voturi)    
      A fost o gluma, stimati comentatori (si autor) (Luni, 6 iulie 2009, 18:35)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      @Mihai: intuitia ta a functionat corect.

      @ceilalti: cititi interviul original ca sa va dati seama ca Button a glumit. si obisnuiti-va cu ideea ca nu tot ce zboara se maninca (adica nu tot ce apare in presa institutionalizata sau pe bloguri este adevarat / verificat / incadrat in contextul corect).

      Button e un tip modest (dupa ani intregi prin coada clasamentului, iti afli destul de precis lungul nasului). Ar fi fost prima oara in 2-300 de declaratii de presa cind s-ar fi umflat in pene aiurea... Mi-a dat de gandit si mi-a luat 12 secunde sa ma lamuresc...