Adio Formula 1? Constructorii pregatesc o competitie alternativa

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 11:35 Sport | Motor

Modificari in Formula 1
Foto: AGERPRES
Scandalul imens dintre constructori si FIA pare sa aiba ca rezultat infiintarea unei noi competitii, o alternativa la Formula 1. Conform Gazzetta dello Sport, echipele importante din Marele Circ s-au gandit deja la o solutie: o alta competitie, in care echipele sa aiba cate trei monoposturi.
 
Ferrari, Toyota si Renault au anuntat zilele trecute ca vor renunta la a mai participa in Formula 1 daca regula privind limitarea bugetelor nu va fi retrasa. O intalnire intre cele doua parti implicate (constructori si FIA) va avea loc, vineri, la Londra. 

Conform Gazzetta dello Sport, constructorii din Formula 1 (Mercedes, Ferrari, Renault, Toyota si BMW) se gandesc deja la o competitie paralela Marelui Circ. Diferenta fata de actualul format ar fi aceea ca fiecare echipa va concura cu cate trei monoposturi. Marea surpriza ar putea veni din partea Ferrari, italienii pregatind introducerea in scena a lui Valentino Rossi, campionul en-titre de la MotoGP.


Citeste mai multe despre   





















3916 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    sincer... (Joi, 14 mai 2009, 12:25)

    AntonH [utilizator]

    sincer, sper sa se intimple. concurenta face bine economiei
    • +4 (4 voturi)    
      mde (Joi, 14 mai 2009, 13:03)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui AntonH

      ... dea Domnu...

      Nu de alta dar in ultimii ani F1 a devenit o mare mare labareala comunista.

      Nu stiu ce-au astia in cap dar vor sa faca in asa fel incat toate (dar toate) monoposturile sa fie identice, pilotii identici...

      Cel putin in zona constructorilor, s-a pierdut de mult competitia, spatiu de jonglare este infim. Asta a daunat competitiei, dauneaza inovatiei...

      Niste cazuti in cap "desteptii" de la F1!
  • +2 (2 voturi)    
    clar. e mana comentatorilor (Joi, 14 mai 2009, 16:29)

    padre [anonim]

    precis miki o tras sforile ca sa si ia salar dublu. sau se vor imparti victor la f1 clasica si miki la aia noua.
    parol moncher
  • 0 (2 voturi)    
    FIA se sinucide (Joi, 14 mai 2009, 21:05)

    deenoo [anonim]

    ceea ce propune FIA este sublim, dar impotriva oricarei logici.
    da, e minunat sa conteze numai talentul pilotului. sa fie o competitie a celor mai bune scoli de pilotaj.

    insa F1 este un eveniment de marketing. constructorii isi dezvolta marketing-ul masinilor de serie pe succesele din F1. cum sa mai vanda Ferrari masini cu 250.000 bucata cand o sa isi puna logo-ul pe acelasi monopost cu Red Bull Racing!?

    FIA, la fel ca orice comitet din lume, e sfarsitul oricarei idei bune.
  • +1 (1 vot)    
    hmm (Joi, 14 mai 2009, 21:34)

    petrol head [anonim]

    Valentino Rossi il iubesc pe tipu asta .. da tare mie frica ca nu o sa fie la fel de bun ca in moto gp
  • 0 (0 voturi)    
    nice (Vineri, 15 mai 2009, 10:10)

    nice [anonim]

    e singura solutie, sper sa se mearga pana la capat ...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa dam cu zarul (Vineri, 15 mai 2009, 11:08)

    Ariel [utilizator]

    Masinile, toate la fel, s-ar putea atribui pilotilor prin tragare la sorti. Dar unde s-ar ajunge? Poate inapoi in comunism! Sa nu se uite ce aport formidabil l-au adus cursele la perfectionarea masinilor de serie! Ar fi cea mai mare tampenie sa se renunte la acest laborator generator de idei.
  • 0 (0 voturi)    
    marketing pana la capat (Vineri, 15 mai 2009, 15:06)

    Mihai [anonim]

    Pana si anunturile de retragere ii folosesc lui Bernie in acest moment, sincer cand a fost ultima stire din F1 pe HotNews de exemplu pana la aceste "declaratii incendiare"? Toate o sa se reaseze in fagasul lor normal si se va ajunge la o solutie de compromis in ceea ce priveste bugetul dar mai dureaza putin, trebuie totusi exploatata aceasta situatie. Daca nu, o competitie noua ar mai improspata putin atmosfera, pacat de traditia si numele Formulei 1; iar Valentino Rossi se potriveste ca pilot F1 cum se potriveste Dan Alexandresu pe postul de comentator :) Sa fim seriosi...bravo lui pt Moto GP dar asta e cu totul alta clasa.