Pilotul spaniol Alex Marquez (Honda), fratele mai mic al lui Marc Marquez, a castigat, duminica, titlul mondial la clasa Moto3, dupa ce a incheiat pe locul trei la Grand Prix-ul Valenciei, la care s-a impus australianul Jack Miller, informeaza Mediafax.

Miller (KTM) a fost virtual campion mai multe tururi, cand conducea cursa, iar Marquez nu se afla pe podium. Insa catalanul de 18 ani a reusit sa-si adjudece locul trei, ceea ce i-a permis sa castige titlul mondial.

Marc Marquez a reusit sa castige titlul la MotoGP, astfel ca este pentru prima oara când cei doi frati devin campioni mondiali la motociclism in acelasi an.

La fel ca in 2013, titlurile mondiale la cele trei clase au fost castigate de spanioli, dupa ce si Esteve Rabat s-a impus la Moto2.