Banatenii si-au recapatat numele, din sezonul viitor echipa se va numi Poli Timisoara 

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2011, 17:51 Sport | Fotbal

E oficial: Poli Timisoara nu va juca in Liga 1
Foto: Politimisoara.com
FC Timisoara a devenit, incepand de marti, Poli Timisoara, formatia banateana recuperandu-si numele dupa castigarea procesului cu italianul Claudio Zambon, informeaza Mediafax. Modificarea a fost efectuata la Registrul Comertului.

"Este o consecinta fireasca a demersului nostru juridic inceput acum mai bine de patru ani. E dreptul nostru castigat, e dreptul castigat de toti cei care au contribuit la cei 90 de ani de istorie ai acestui club. Muncim, incet-incet vom face in asa fel incat acest an aniversar sa fie unul de referinta, nu asa cum vor unii" - Marian Iancu, patronul Politehnicii Timisoara.

In aceste conditii, incepand cu sezonul viitor echipa va juca sub denumirea de Poli Timisoara. In data de 4 decembrie 2011, echipa de pe "Dan Paltinisanu" va implini 90 de ani de existenta.

Asteapta decizia TAS-ului

Echipa alb-violeta nu stie inca in ce esalon va evolua, Timisoara asteptand decizia TAS in legatura cu retrogradarea in Liga 2. "In acest moment nu ne concentram asupra transferurilor de jucatori, nici inspre, nici dinspre club, acum suntem mai atenti la problemele juridice. Asta nu inseamna ca nu vor fi transferuri, doar ca nu sunt principala prioritate. Stiu ca suntem in procedura de urgenta la TAS, dar mi-e si teama sa ma gandesc. Nu stiu ce va fi, asteptam si vedem ce se intampla", a completat Marian Iancu.

FC Timisoara nu a primit licenta care ii permitea sa evolueze in sezonul 2011-2012 al Ligii 1 la fotbal, decizia comisiilor de specialitate fiind aceea de retrogradare a formatiei. Banatenii au facut apel la TAS.


Citeste mai multe despre   



















2515 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Nedumerire: (Marţi, 28 iunie 2011, 18:19)

    Motanu [anonim]

    Ce se va intampla daca Timisoara va primi dreptul de a evolua in Liga 1 ?
    Cui ii va lua Poli locul ?
    Celor de la CS Mioveni sau unei dintre Sageata Navodari/Vointa Sibiu ?
    • 0 (0 voturi)    
      isi va lua propriul loc (Marţi, 28 iunie 2011, 20:47)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      caz in care, ultima clasata, sportul, must go !
      si nasul o va lua in ..dreapta.
    • 0 (0 voturi)    
      liga I cu 20 de echipe (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:31)

      un adi [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Vom avea liga I cu 20 de echipe
  • +3 (3 voturi)    
    Poli (Marţi, 28 iunie 2011, 18:32)

    www.turistexpert.ro [anonim]

    Poli Timisoara nu se stie in ce liga e. FC Timisoara este in liga a doua
  • +4 (6 voturi)    
    ma bucur ca si-au recapatat numele (Marţi, 28 iunie 2011, 18:42)

    panda [anonim]

    acum sa joace in liga a treia pana cand o ajunge caltabosu' la 90 de kile.
    • -3 (3 voturi)    
      te bucuri ..la ce ? (Marţi, 28 iunie 2011, 21:56)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui panda

      ca nu va juca in div. 1.....,tu de unde vii ? nu iesti Timisorean ?
  • +2 (2 voturi)    
    hm... (Marţi, 28 iunie 2011, 21:28)

    GRadu [anonim]

    S-au schimbat cumva datele problemei de cind FC Timisoara nu a primit licenta pentru cupele europene? A platit clubul brusc datoriile catre Benfica, jucatori, stat? A disparut divizarea facuta pentru a ascunde jegul sub pres?

    Daca da, atunci Poli (fosta FC) va juca in sezonul urmator in calificarile CL si in Liga I. Daca nu, liga a III-a ii asteapta pe buna dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    lamuriti-ma si pe mine va rog (Miercuri, 29 iunie 2011, 8:31)

    marius [anonim]

    daca nu i se da dreptate la TAS, in ce liga vor juca timisorenii? A doua sau a treia?
    multumesc!
    • -1 (1 vot)    
      Poli Timisoara va juca in Liga 2. (Miercuri, 29 iunie 2011, 9:44)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui marius

      Am aflat de pe site-ul ligii a doua in urma cu cateva zile, ca Poli, Bistrita si ''U'' Craiova, vor juca in seria 2, care astfel va deveni una de foc, deoarece acolo, mai sunt F.C.Bihor, UTA, Alro Slatina si F.C.Arges.
      • +1 (1 vot)    
        da, o liga 2 de foc... (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:05)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Motanu

        cu FC Arges care abia s-a mentinut sa nu retrogradeze in liga a 3-a...