Steaua, evacuata din Ghencea/ Gigi Becali va pleca cu nocturna, scaunele si gazonul arenei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2011, 11:28 Sport | Fotbal

Stadionul Ghencea
Foto: Hotnews
Ministerul Apararii Nationale a trimis o somatie prin care cere Stelei sa paraseasca arena din Bulevardul Ghencea, din cauza datoriilor mari acumulate. Astfel, ros-albastrii trebuie sa plateasca 997.705 de lei (chiria pentru perioada 1 iulie 2010 - 31 mai 2011) plus 258.148 de lei penalitati. O impacare intre cele doua parti devine utopica, iar Gigi Becali isi poate lua, inainte de plecare, bunurile pe care le detine la arena: nocturna, scaunele si gazonul.

Din decembrie 2010, Steaua nu si-a mai platit chiria si utilitatile, lucru anuntat de catre MApN. Clubul de fotbal datoreaza Armatei 997.705 lei (chiria restanta) la care se adauga 258.148 de lei reprezentand penalizati.

Patronul ros-albastrilor a anuntat ca echipa va juca pe National Arena, un meci pe noul stadion costand-o pe Steaua nu mai putin de 35.000 de euro (chirie impusa de catre Primaria Capitalei).

Steaua a avut in Ghencea o chirie de 21.600 de euro pe luna, suma considerata mult prea mare de catre Gigi Becali. Omul de afaceri isi poate lua (inainte de parasirea stadionului) nocturna, scaunele si gazonul, bunuri care sunt ale patronului ros-albastrilor.

"Nu am nicun fel de problema sa raman acolo, numai ca o sa cerem in septembrie judecatorului sa ne dea un termen de 4-5 luni sa ne luam bunurile de acolo si cu asta basta. Nocturna, terenul sintetic, lifturile, luminile, turnichetii. Stadionul va ramane chel, la fel ca si Kojak" - Gigi Becali (protv).

Stadionul Ghencea, istoric:

Stadionul Steaua a fost inaugurat pe 9 aprilie 1974, arena din Bulevardul Ghencea fiind renovata de-a lungul timpului de doua ori, in 1996 si 2006. Se afla in proprietatea M.Ap.N., iar cele mai importante performante ale ros-albastrilor se leaga de aceasta arena.

Steaua - OFK Belgrad 2-2 a fost prima partida disputata in Ghencea, iar Tataru a fost primul marcator din istoria arenei.

Steaua la primul meci: Coman - Satmareanu, Sames, Smarandache, Cristache - Dumitru, Iovanescu - Pantea, Iordanescu, Nastase, Ion. Rezerve: Haidu, Ionescu, Dumitru, Tataru, Raducanu.

Stadionul Steaua, partide memorabile de-a lungul timpului:

9.04.1974/ Steaua - OFK Belgrad 2-2, prima partida disputata vreodata pe Stadionul Ghencea
28.04.1974/ Steaua - FC Brasov 2-2, primul meci oficial disputat
23.03.1977/ Romania - Turcia 4-0/ Cupa Balcania, prima disputa a nationalei in Ghencea
3.10.1979/ Steaua - Young Boys 6-0, cea mai mare victorie a Stelei in cupele europene in Ghencea
16.04.1986/ Steaua - Anderlecht 3-0, ros-albastrii se califica in finala Cupei Campionilor
6.04.1988/ Steaua - Benfica 0-0, in semifinala Cupei Campionilor
7.12.1988/ Steaua - Corvinul 11-0, cea mai mare victorie a ros-albastrilor in campionat
15.03.1989/ Steaua - Goteborg 5-1, sferturile Cupei Campionilor
5.04.1989/ Steaua - Galatasaray 4-0, semifinala Cupa Campionilor
15.11.1989/ Romania - Danemarca 3-1, tricolorii se califica la CM Italia '90
1.08.1991/ Steaua - Dacia Unirea Braila 2-0, s-a inaugurat nocturna de pe Ghencea
13.09.1995/ Steaua - Glasgow Rangers 1-0, prima victorie in Champions League (formatul nou) pentru Steaua
4.04.1988/ Steaua - Dinamo 5-0, cea mai mare victorie impotriva eternului rival Dinamo
31.05.1998/ Grecia U21 - Spania U 21 0-1, Finala CE Under 21
25.02.2005/ Steaua - Valencia 2-0, ros-albastrii o elimina pe Valencia (4-3 dupa penaltiuri) si se califica in primavara europeana a Cupei UEFA
24.11.2009/ Urziceni - Sevilla 1-0, prima victorie pe "teren propriu" a unei echipe romanesti in Champions League dupa 13 ani.


Citeste mai multe despre   























5510 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    re (Marţi, 21 iunie 2011, 11:37)

    ion [anonim]

    Va pune ciobanul nocturna la stana, si scaunele si turnichetii :))
    • +1 (5 voturi)    
      Care-i spilu' d-le... (Marţi, 21 iunie 2011, 18:54)

      baiatu' [anonim] i-a raspuns lui ion

      Lume, voi nu v-ati prins care e treaba cu tot scandalul asta??? Boroi ala de fapt e suparat ca nu si-a primit destul "malai cadou" de la gigi. Simple as that!
      Cand se va duce gigi cu suficient "malai" la Boroi, toate or sa devina roz, va garantez! Restul e doar gargara pt. a avea stiri la tv.
      Ma gandesc situatia sta cam asa: Boroi vrea cam mult "malai"... iar gigi nu mai are bani indeajuns, doar nu-i mai merg afacerile cu imobiliarele si terenurile. Si de aici si datoriile la chirie si restu'
      Dar fiti pe pace, pana reincepe Liga 1 se va gasi un sponsor care sa puna o vb pt. gigi si sa "unga" pe unde trebuie... iar steaua tot in Ghencea o sa joace.
      Stiu ca par putin fantezist sau paranoic, dar... deschideti ochii oamenilor buni! Traim in Romania, ce naiba!

      PS: Rog redactia Hotnews sa publice comentariul.
  • 0 (12 voturi)    
    O veste buna (Marţi, 21 iunie 2011, 11:40)

    Marcu [anonim]

    O ocazie buna pentru adevaratii stelisti sa reinceapa constructia echipei de la zero. Nu trebuie sa bage bani multi sau sa faca mari performante, important este sa redea Steaua suporterilor, important este ca jucatorii si antrenorii sa joace si pentru placerea de a juca, nu doar pentru manele si branza de cioban.
    • +1 (3 voturi)    
      Eu sunt sceptic (Marţi, 21 iunie 2011, 16:58)

      gica [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Cu privire, atat la Steaua (din Ghencea), cat si la noua echipa formata de Gigi.
      Clubul din Ghencea practic ramane fara finantator, echipa si cu un stadion ca dupa razboi, dar cu suporteri pretentiosi.
      Echipa lu Gigi, are tot cei trebuie mai putin suporteri, galerie, fani, palmares.
      Ghiar sunt curios.

      cu respect
      gica
  • +12 (14 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 21 iunie 2011, 11:54)

    rakkone [utilizator]

    Eu nu inteleg cum de poate pleca cu scaune, nocturna si gazon cand el are o datorie de plata. De ce nu se opresc din echipamente in cuantumul stingerii datoriei? E ca si cum ai pleca de la o firma de leasing, dupa ce nu iti mai platesti ratele, cu bunul luat in leasing.
    • +3 (7 voturi)    
      cum d c? (Marţi, 21 iunie 2011, 13:55)

      me [anonim] i-a raspuns lui rakkone

      pentru ca suntem in romanica....
      ce sa mai zici asta e tara mafiotilor...
  • +6 (8 voturi)    
    Plecarea lui Becali( NU A ECHIPEI STEAUA ) (Marţi, 21 iunie 2011, 12:20)

    Suporter STEAUA [anonim]

    A uitat sa precizeze, cu tupeul caracteristic , si cat va cere pasuire la tribunal in septembrie judecatorului, pentru plata datoriilor!Daca pentru nocturna,scaune si turnicheti vrea 4-5 luni , pentru datorii s-ar putea sa vrea 4-5 ani !Cei in drept sa aplice legea, sa aiba in vedere SECHESTRUL ASIGURATOR PE BUNURI,pentru stingerea datoriei!Se va evita astfel teapa pregatita de Dl. Becali!
    • +3 (3 voturi)    
      intr-o situatie normala (Marţi, 21 iunie 2011, 12:58)

      fvb [anonim] i-a raspuns lui Suporter STEAUA

      asa s-ar face, cum zici, cu sechestru asigurator pe bunuri.

      insa, tinand cont ca la noi prea putine lucruri sunt normale, nu se stie ce va fi pana la urma.

      cata lume se mai uita la fotbalul din campionatul nostru? dar la meciurile nationalei noastre? mai intereseaza pe cineva stiri despre sport la rubrica de sport de la stiri? sau mai degraba conteaza barfele despre becali si altii?
  • -1 (7 voturi)    
    Sa moara ! (Marţi, 21 iunie 2011, 13:02)

    Vasile [anonim]

    Sa moara Shtoia si Dinamo echipe facute de bolsevici pe tancurile rusesti. Sa moara !
    • -1 (3 voturi)    
      mda... (Marţi, 21 iunie 2011, 13:56)

      me [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      la un psiholog sau psihiatru ai fost in ultimu timp?
      • +2 (2 voturi)    
        echipa trebuia desfiintata (Marţi, 21 iunie 2011, 17:43)

        lf_iron [utilizator] i-a raspuns lui me

        in "89
        • -1 (1 vot)    
          o desfiintam si acum... (Miercuri, 22 iunie 2011, 15:12)

          me [anonim] i-a raspuns lui lf_iron

          cu o singura conditie... desfiintam si daramam tot ce a facut ceausescu si "bolsevicii"...
          un hint: vom avea 8 statii de metrou, 1/2 din cladirile din bucuresti nu vor mai fi... etc!

          trebuiau si nemtii sa distruga autostrazile pt ca le-a facut hittler?!
          istoria, buna,rea face parte dintr-un stat! nu poti sterge cu buretele tot ceea ce a fost inainte!
  • -2 (6 voturi)    
    :) (Marţi, 21 iunie 2011, 13:35)

    Analfabet [anonim]

    Corectati titlul: Gici pleaca!
    • +1 (9 voturi)    
      Foarte bine ! (Marţi, 21 iunie 2011, 11:44)

      Steaua, distrusa de un cioban [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      Sper ca MApN va investi cateva milioane si va reface stadionul la nivel de cupe europene, va gasi rapid o echipa pt acest stadion sau va relansa o noua Steaua.

      Becali sa se astepte la cateva zeci de plangeri penale, precum si la controale ANAF. Oprea, ministrul Apararii, nu e genul care uita sau care e timid..Banii vor fi recuperati de la cioban, nici o grija!

      Sorin Oprescu il va pune pe Becali sa plateasca mai scump pt Arena si in plus va profita pt a castiga si capital electoral..Oricum, ciobanul tot va incerca sa-l tzepuiasca pe chirurg.
      • +6 (12 voturi)    
        e o glumă ? (Marţi, 21 iunie 2011, 12:19)

        bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui Steaua, distrusa de un cioban

        Cum adică sa facă MApN??? Din taxele şi impozitele contribuabililor ? Găsiţi-vă sponsori privaţi dacă vreţi să aveţi unde să urlaţi! 60 de ani am tot contribuit pentru mofturile voastre...Apropo, echipa familiei Ceauşescu trebuie rasă de pe faţa pămantului, dacă mai există vreun pic de respect pentru istorie, patrie şi alte "desuetudini"...
        • +1 (1 vot)    
          care contribuabili ?? (Marţi, 21 iunie 2011, 16:30)

          lazio [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

          dar sa platim pensii de zeci de miloane unor fosile de genarali ti se pare corect ??
          ti se pare ca in romania exista respect pt ceva anume ??
          cat despre steaua , in caz ca nu stiai chiar are un sponsor privat in persoana lui guie migi , asa ca poti sta linistit , ai contribut 60 de ani la ce ?? ai cumva 80 de ani ??
          ma rog
          asa e cand esti frustrat
    • +2 (2 voturi)    
      pff (Marţi, 21 iunie 2011, 15:01)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      Pana la urma li s-a indeplinit dorinta, cea pe care o strigau si o scriau pe toate gardurile: "Becali pleaca din Ghencea".
      Ma intreb care e urmatorul pas/urmatoarea strigare!?!
  • +2 (4 voturi)    
    Steaua fără Ghencea nu e Steaua (Marţi, 21 iunie 2011, 16:20)

    sorin [anonim]

    Acest Berbecali nu-şi dă seama că Steaua, dacă pleacă din Ghencea, nu va mai fi Steaua, ci o echipă anonimă, care în scurt timp îşi va pierde identitatea. Eu, ca stelist de aproape 30 de ani, nu voi merge să văd meciurile Stelei la Piteşti sau pe oricare alt stadion, în afară de Ghencea. Toată istoria Stelei e acolo, nu în altă parte...Pentru istoria şi atmosfera din Ghencea, Steaua trebuie să ramână acolo...
  • +1 (3 voturi)    
    Steaua fără Ghencea nu e Steaua (Marţi, 21 iunie 2011, 16:20)

    sorin [anonim]

    Acest Berbecali nu-şi dă seama că Steaua, dacă pleacă din Ghencea, nu va mai fi Steaua, ci o echipă anonimă, care în scurt timp îşi va pierde identitatea. Eu, ca stelist de aproape 30 de ani, nu voi merge să văd meciurile Stelei la Piteşti sau pe oricare alt stadion, în afară de Ghencea. Toată istoria Stelei e acolo, nu în altă parte...Pentru istoria şi atmosfera din Ghencea, Steaua trebuie să ramână acolo...
  • -1 (1 vot)    
    din pacate ! (Marţi, 21 iunie 2011, 16:38)

    VPM! [anonim]

    steaua tot in ghencea va juca , aici vorbim de bani nu de principii , armata va ramane fara 20.000 euro pe luna , pana la urma domnul boroi o va da la pace cu ciobanul si gata.
    in loc de 20 vor fi 15.000 si toate vor fi bune si fumoase.
    Romania te iubesc !!!
  • +1 (1 vot)    
    Cum au luat licenta? (Marţi, 21 iunie 2011, 18:29)

    dan [anonim]

    Craiova a fost trimisa in liga a 3-a pentru:
    - nu au stadion si nici un contract de inchiriere; ca steaua
    - au facut diviziune; ca si steaua. echipa care a castigat CCE sa desfiintat anul asta
    - au datorii; ca si steaua
  • +1 (1 vot)    
    ciobanul asta (Marţi, 21 iunie 2011, 19:29)

    ploiesteanu [anonim]

    cand a luat stadionul, i l-au dat fara scaune si gazon? E tampit acest Becali ? Sa nu uite ca terenurile armatei l-au facut pe el miliardar.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred (Miercuri, 22 iunie 2011, 15:00)

    Stepanida [utilizator]

    ca municipalitatea si Sorin Oprescu vor sa aiba de a face cu Becali!Cine ii garanteaza lui Sorin Oprescu ca patronul stelist va fi corect in relatia cu municipalitatea,avand in vedere restantele fata de MApN?