​Barcelona isi pastreaza avansul de opt puncte in fruntea clasametului din Primera Division, dupa o victorie muncita in fata unei echipe ce lupta sa scape de retrogradare. Catalanii au invins sambata seara cu 2-0 pe Osasuna si au facut inca un pas spre al treilea titlu consecutiv din prima liga spaniola.

Messi, golgeter in Primera DivisionFoto: Reuters

Cu Messi, Xavi, Iniesta pe banca si cu Pique si Puyol in tribune, Barca nu a stralucit pe teren. Gazdele au preluat conducerea in minutul 24, Villa inscriind, dupa o centrare a lui Jeffren, primul sau gol din ultimele 12 meciuri.

Intrat in repriza secunda, Lionel Messi a inscris pentru 2-0, devenind primul jucator din Spania care marcheaza 50 de goluri intr-un singur sezon. Argentinianul l-a depasit astfel pe Ferenc Puskas, cel care a inscris 49 de goluri pentru Real Madrid in sezonul 1959/1960. Messi ocupa si primul loc in topul golgeterilor din Spania, cu 31 de reusite, cu doua mai multe decat Cristiano Ronaldo.

Cu aceasta victorie, Barcelona a ajuns la al 31-lea meci consecutiv fara infrangere in Primera Division, pastrandu-si avansul de opt punct fata de Real, cu cinci etape inainte de finalul sezonului. David Villa: "Victoria este foarte importanta. A fost foarte dificil, in special din cauza oboseliil psihicie si fizice, dar am mai obtinut trei puncte si ne mentinem avansul de opt puncte".

Primera Division, etapa a XXXIII-a:

Sambata:

Valencia - Real Madrid 3-6 (Soldado '60, Jonas '81, Alba '85/ Benzema '23, Higuain '31, '42, '53, Kaka '39, '62)

Barcelona - Osasuna 2-0 (Villa '24, Messi '88)

Athletic Bilbao - Real Sociedad 2-1 (Muniain '18, Toquero '28/ Martinez '30-autogol)