Liga 1 profita de esecul Elvetiei: Romania, doua echipe in Champions League si in sezonul 2012-2013

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 25 februarie 2011, 11:29 Sport | Fotbal

Champions League
Foto: Hotnews
Am avut cinci echipe in cupele europene, dar niciuna nu a prins primavara europeana. FC Basel si Young Boys Berna au parasit Europa League, iar Elvetia nu ne mai poate depasi in clasamentul coeficientilor. In aceste conditii, campionatul din Romania va ramane cel putin pe locul 15 (Scotia ne poate depasi), ceea ce inseamna ca si in sezonul 2012-2013 doua echipe din campionatul autohton vor evolua in tururile preliminarii ale Ligii Campionilor.

In stagiunea 2011-2012, Romania trimite o echipa direct in grupele Champions League (campioana), iar dupa ce Elvetia a ramas fara reprezentante in Europa League, Liga 1 va pastra doua formatii si pentru sezonul 2012-2013 (ce-i drept, ambele in turul doi preliminar).

Romania se afla pe locul 14 in acest moment, iar singura tara care ne mai poate depasi este Scotia. In aceste conditii, Liga 1 va ramane printre primele 15 campionate din Europa in ierarhia coeficientilor UEFA.

Liga 1 are un coeficient de 25.824, in timp ce elvetienii au doar 24.900.

Punctele aduse de echipele romanesti in acest an:

1 CFR Cluj 7 puncte
2 Steaua 6
3 Dinamo 3
4 FC Timisoara 1.5
5 Unirea Urziceni 1
6 FC Vaslui 0.5.

Europa League, sezonul 2012-2013:

Romania va avea trei echipe, toate urmand sa dispute partide in tururile preliminarii:

Locul 3 - Turul 3 Europa League
Locul 4 - Turul 2 Europa League
Castigatoarea Cupei Romaniei: play-off.

Clasament coeficienti UEFA:

1 Anglia 82.928
2 Spania 77.329
3 Germania 68.103
4 Italia 59.981
5 Franta 53.511
6 Portugalia 44.596
7 Rusia 43.541
8 Ucraina 42.550
9 Olanda 38.796
10 Turcia 35.050
11 Grecia 34.050
12 Danemarca 30.350
13 Belgia 27
14 Romania 25.824
15 Scotia 24.941
16 Elvetia 24.900.



Citeste mai multe despre   



















5099 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Degeaba... (Vineri, 25 februarie 2011, 11:40)

    Budd [anonim]

    ... daca nu se califica direct nu are nicio relevanta. Aia sunt bani garantati.Asa,cu calificare ...
  • +6 (6 voturi)    
    so? (Vineri, 25 februarie 2011, 11:46)

    sorin [anonim]

    stirea asta e buna pt patroni, ca ei saliveaza zi si noapte cu gandul la banii UCL. Noi spectatorii romani oricum n-avem ce echipe sa vedem in europa.
    Personal as prefera ca sa avem un loc amarat in precalificarile Europa League, dar macar sa avem echipe care joaca ceva.

    La fel si cu echipa nationala. Degeaba transpiram sa fim in urna 2-a valorica daca noi jucam de locul 5.
  • +3 (3 voturi)    
    champions league (Vineri, 25 februarie 2011, 12:18)

    bob [anonim]

    Da, stiti vorba aia:la barza chioara ii face Dumnezeu cuib:)
    Macar de ne-am prezenta la nivelul competitiei, dar mi-e teama ca vom fi eliminati fara drept de apel.
  • +1 (1 vot)    
    N-AI CU CINE, N-AI CU CINE D-LE !!!, (Vineri, 25 februarie 2011, 13:22)

    ogi [anonim]

    DEAGEABA "NE AJUTA " ALTII .Ca ai nostri tot varza sint
    • 0 (0 voturi)    
      scurt si la obiect ! (Vineri, 25 februarie 2011, 20:06)

      sebi [anonim] i-a raspuns lui ogi

      pai degeaba jucam daca nu putem sa ne ridicam la nivelul celorlalte echipe. jucam, ne facem de rusine, si atat.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu imi vine sa cred ! (Vineri, 25 februarie 2011, 13:30)

    Motanu [anonim]

    La finalul sezonului 2005-2006, terminasem in clasamentul coeficientilor pe LOCUL 5, iar acum 5 sezoane mai tarziu am ajuns pe LOCUL 14 !!!
    Asta inseamna ca in 5 ani am cazut nici mai mult, nici mai putin de 9 POZITII !!!
    • 0 (0 voturi)    
      3 echipe (Vineri, 25 februarie 2011, 14:35)

      Toni [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      acum 5 ani aveam in cupele europene 3 echipe, iar acum 5. Normal ca acum coeficicientul este acum mai mic... Poate in 2011-2012 Romania va avea rezultate mai bune in urma intaririlor de efectiv si investitiile din cluburile autohtone.
      • 0 (0 voturi)    
        Ceea ce nu intelegi tu... (Vineri, 25 februarie 2011, 17:32)

        Motanu [anonim] i-a raspuns lui Toni

        este ca cu cat ai echipe mai multe in cupele europene, cu atat ai sanse de a face mult mai multe puncte.
        Cand tu ai 3 echipe, iar urmatoarea in clasament ul coefricientilor are 5-6 echipe, ai sanse mici sa iti mentii pozitia pentru ca tara respectiva are mult mai multe echipe ce lupta pentru a aduna puncte, deci in concluzie, tara cu 3 echipe, joaca sub presiune ca sa zic asa, deoarece adversarul sau chiar daca pierde un meci, are inca 5 de jucat.
        Intelegi ce vreau sa subliniez ?
        • 0 (0 voturi)    
          pentru motanu (Vineri, 7 decembrie 2012, 21:54)

          criss [anonim] i-a raspuns lui Motanu

          ai 3 echipe si 20 de puncte coeficientul se imparte la trei ai cinci se imparte la cinci deci 20 impartit la trei e mai bine decat 20 impartit la cinci nu crezi
  • +1 (1 vot)    
    Nu va suparati de comentariu, dar... (Vineri, 25 februarie 2011, 22:57)

    tikitaka [utilizator]

    In 2012-2013 Romania va avea intr-adevar 2 echipe in Champions League, dar NU in turul 2 preliminar asa cum ati mentionat in articol, ci in turul 3 preliminar! Mai exact spus, cele doua echipe vor urma "rute" diferite, locul 1 urmand ruta "campioanelor", iar locul 2 ruta "necampioanelor". Prima ruta mentionata, cea a campioanelor, este indisputabil mai accesibila, campioana noastra avand practic doar adversari inferiori noua; pe cand la cealalta ruta situatia este complet inversa: acolo ne vom lupta doar cu adversari net superiori, avand astfel sanse minime de ascensiune.

    Sursa, cu o mica specificare, ca trebuie sa raportati lista din stanga la situatia pentru 2012-2013 in loc de 2011-2012, este aceasta: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/access2011.html