Liga 1 CFR Cluj - Dinamo 1-0/ Campioana respira

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 7 noiembrie 2010, 19:44 Sport | Fotbal

CFR Cluj - Dinamo
Foto: cfr1907.ro
CFR Cluj a obtinut o victorie binemeritata in cea de-a XIV-a etapa a Ligii 1, invingand cu 1-0 pe Dinamo Bucuresti. Sasa Bjelanovic a marcat singurul gol al meciului si campioana CFR a revenit in lupta pentru titlu. Dinamo nu a reusit sa faca fata unui CFR pragmatic, incheiand meciul cu un om mai putin pe teren, dupa eliminarea lui N'Doye.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!


CFR Cluj a dominat meciul cu Dinamo, gazdele avand prima ocazie la poarta lui Dolha dupa doar patru minute, la lovitura de cap a capitanului Cadu. In decurs de patru minute, alb-rosii au avut trei ocazii importante, toate din afara careului clujean, la suturile celor doi Cristea si Niculae. In minutul 25, CFR a marcat dupa o actiune frumoasa de atac. De Zerbi a centrat de pe stanga, iar Sasa Bjelanovic a impins balonul in plasa, din cinci metri. 

Repriza a doua nu a adus nicio imbunatatire in jocul apatic al dinamovistilor, cu toate ca Andone i-a introdus in minutul 46 pe Alexe si Bordeianu. Nervii si-au facut simtita prezenta, iar jocul a fost fragmentat des din cauza faulturilor repetate. N'Doye a primit doua cartonase galbene si cu cinci minute inainte de final a fost eliminat. 

Ioan Andone, antrenor Dinamo: "Nu am fost bine oragnizati, nu am vazut nimic din ce am pregatit. E o victorie meritata a CFR-ului. Au fost inteligenti, au mai fost organizati ca noi. Am facut greseli, este al doilea meci cand jucam prost. Cunosc foarte bine echipa CFR-ului, le-am spus ca daca marcheaza, greu mai primesc gol. Au reintrat in lupta pentru cupele europene, noi nu ne putem gandi la titlu, cand suntem la 9 puncte de primul loc. E greu sa ne gandim mai ales ca jucam prost". (prosport.ro)

Sorin Cartu, antrenor CFR: "Una peste alta sunt multumit. Mergem mai departe. Telul nostru este sa acumulam cat mai multe puncte. La iarna vom trage linie si vom vedea unde ne situam fata de pozitiile fruntase. Acum ne gandim la Cupa Romaniei, vrem sa obtinem o victorie cu Bistrita. In rest, nu am ce comentarii sa mai fac".


Echipe de start:

CFR: Nuno Claro, Tony, Cadu (Rada '80), Piccolo, Edimar, Kone (Bud '62), Peralta, Costa, Culio, De Zerbi, Bjelanovic (Bastos '78)

Dinamo: Dolha, Rubio, Moti, Grigore, Diabate (Bordeianu '46), N'Doye, Munteanu, An. Cristea (Torje '70), Ad. Cristea, Ganea (Alexe '46), Niculae


Citeste mai multe despre   























6126 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    CFR (Duminică, 7 noiembrie 2010, 21:07)

    seebi [utilizator]

    bravo CFR !
  • +7 (9 voturi)    
    DOANE!! (Duminică, 7 noiembrie 2010, 22:06)

    tornado [utilizator]

    IN SFIRST! au jucat f bine elevi lui Cirtu BRAVO!C.F R!!
  • -5 (11 voturi)    
    Cum se explică... (Duminică, 7 noiembrie 2010, 22:54)

    Paganel [anonim]

    ... următorul citat: "campioana CFR a revenit in lupta pentru titlu."? CFR este la 13 puncte în urma Oţelului! Li se acordă cumva, bonus de 10 puncte la victorie??? Poate ne lămureşte autoarea articolului.
    • +1 (7 voturi)    
      Pentru ca matematic are sanse sa revina! (Duminică, 7 noiembrie 2010, 23:44)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Paganel

      Acum iti e clar, sau doar cand se scrie despre Steaua e bine?
      • +1 (1 vot)    
        Mulţumesc pentru minusuri... (Luni, 8 noiembrie 2010, 20:55)

        Paganel [anonim] i-a raspuns lui keyboard

        ... şi pentru extrem de "prietenoasele" aprecieri... După această logică a DUMNEAVOASTRĂ (nu ştiu să fi ciocnit valiza cu mine în gară la plecarea în armată, ca să "ne tragem de şireturi" la "per tu"!!!), şi Sportul studenţesc, prin ultima victorie, are şanse, tot atât de matematice, la titlu! Asta, cu condiţia ca liderul actual şi toate celelalte echipe să nu mai câştige mai deloc... În al doilea rând, nu sunt nici bucureştean (şi asta mă bucură!) şi cu atât mai puţin stelist! De fapt, ca să ştiţi mai bine adevărul despre gunoaiele şi mizeriile din perioada comunistă, nedeclarate nici azi de Steaua, Dinamo, Rapid, citiţi acest articol: http://www.jurnal.md/ro/news/istorie-comunistii-au-distrus-echipa-fc-carmen-pentru-steaua-195578/
  • -9 (9 voturi)    
    Stop rasism, suntem romani in tara noastra! (Duminică, 7 noiembrie 2010, 23:19)

    Texx [anonim]

    Nu sunt dinamovist, nu am nimic cu ungurii, dar nu pot sa accept ca, in vremurile noastre 1000 de oameni (romani sau nu), sa nu fie primiti pe stadionul de laCluj pt ca nu vorunii sau altii. Sper sa fi existat un motiv bine intemeiat in acest sens ori altfel paatronul de la Cluj sa se retraga, cu tot cu echipa, din Romania!
    • +5 (5 voturi)    
      Gresit (Duminică, 7 noiembrie 2010, 23:42)

      G [anonim] i-a raspuns lui Texx

      Gresit, nu au fost primiti in sectorul destinat geleriei lui Dinamo.
      Is tare curios cati dintre cei au fost respinsi au fost vreodata in galeria celor lui Dinamo in Stefan Cel Mare? Ce i-a oprit sa isi ia bilete in alte zone ale stadionului?
    • +4 (4 voturi)    
      deci (Duminică, 7 noiembrie 2010, 23:44)

      gg [anonim] i-a raspuns lui Texx

      au fost primiti pe stadion; nu au fost primiti in galeria Dinamo pt a nu face scandal, mai ales ca ; puteau incuraja echipa din tribune; de fapt ceea ce ii interesa se pare era scandalul.
    • +4 (6 voturi)    
      Stop violentei si prostiei! (Luni, 8 noiembrie 2010, 0:19)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Texx

      Rasism? Pentru ca n-au primit rebuturile alea care au batut un baiat in pizzerie pe Stefan cel Mare? De cand e Dinamo vreo rasa, ca sa fie rasisti clujenii pentru ca nu permit acestor rebuturi necivilizate si barbare sa le invadeze orasul civilizat? Sa se retraga patronul Clujului? Pai ala e mai roman si mai cult si civilizat decat toate sleahta de spargatori de seminte si gelati imbracati in roz care conduce echipa Dinamo si care v-a educat sa va comportati ca niste animale in si in afara stadioanelor din Romania! CFR CLUJ e un exemplu de civilizatie de la suporteri la conducerea clubului, un club european, nu o adunatura de militieni inculti si violenti!
      • -2 (4 voturi)    
        militieni ?? (Luni, 8 noiembrie 2010, 9:56)

        lazio [anonim] i-a raspuns lui keyboard

        voi vb de militieni cand sunteti condusi de cel mai mare militian din cluj aka muresan
        rusine !!!!!!!!!!!!!11
  • -5 (7 voturi)    
    uuuuuuuuuu (Duminică, 7 noiembrie 2010, 23:32)

    Clujean [anonim]

    Caz cras de discriminare.

    Sunt clujean, dinamovist (nu tin cu U Cluj ci doar simpatizez). De trei ani stau in galeria dinamovista la meciurile lui Dinamo la Cluj, iar in seara asta nu am fost lasat sa intru si la fel sute de oameni veniti din judetele limitrofe Clujului.
  • +3 (5 voturi)    
    victorie (Duminică, 7 noiembrie 2010, 23:49)

    m_mihai [anonim]

    CFR
    bravo cluj
  • -4 (4 voturi)    
    rusine !!!!!!!!!!!!! (Luni, 8 noiembrie 2010, 9:52)

    lazio [anonim]

    inca o data cooperativa a functionat !!!!! ofsaid clar la gol !!!! propun ca la bucuresti sa nu aiba accest in stadion decat suporterii CfR-ului din moldova , doar sunt campioana tarii !!!!!!!!!!!!!! o echipa cu suporterii peste tot in tara !!!!!!!!!!!!!! in cluj nu exista decat o singura echipa U ( suporteri , traditie ,,,,,)
    in rest toate bune , asteptam cu mare interes meciul cu CfR din ghencea
  • -1 (1 vot)    
    re (Luni, 8 noiembrie 2010, 10:23)

    laurentiu [anonim]

    legat de interzicerea accesului in stadion pt suporterii dinamovisti, important e sa se stie exact problema.
    nu au fost lasati sa intre in stadion in sectorul unde aveau bilete? sau ei aveau bilete in sectorul X si doreau sa intre in sectorul Y? pt ca in cazul al doilea e un lucru normal sa nu permita accesul in alt sector decat cel pt care exista bilet..

    la urziceni se mai practica anomalia de interzicere acces suporteri cu bilet daca nu aveau si buletin de Ialomita...cu biletul de intrare in mana nu se putea intra in stadion daca nu-ti aveai domiciliu in ialomita...
  • 0 (0 voturi)    
    Hai CFR ! (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:33)

    Marius [anonim]

    Bravo baieti ! Cat mai multe victorii in campionat.