VIDEO Italia - Noua Zeelanda 1-1/ Se ingroasa gluma

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 20 iunie 2010, 16:04 Sport | Fotbal

Fotogalerie Italia vs Noua Zeelanda
Un lucru e clar: campioana Italia nu stie sa castige. Squadra Azzura a fost condusa dupa golul lui Smeltz (7'), iar pentru a egala pe tabela echipa lui Lippi a avut nevoie de o lovitura de la 11 metri (a marcat Iaquinta - minutul 29). Cu toate ca au atacat in mare parte, peninsularii nu au putut sa patrunda zidul apararii adverse, iar Noua Zeelanda a bifat cel mai important rezultat din istorie - remiza cu detinatoarea titlului mondial. 

Click aici pentru rezumatul meciului Italia - Noua Zeelanda!

Dezmagirea in Italia continua: suporterii au trait un nou meci slab al favoritilor la Cupa Mondiala, echipa lui Marcello Lippi incheind la egalitate cu modesta formatie a Noii Zeelande. Peninsularii au fost condusi inca din startul disputei (Smeltz a punctat in minutul 7 dupa o greseala a lui Fabio Cannaravo), iar infrangerea a fost evitata doar dupa un penalti (discutabil) acordat de Carlos Batres. Iaquinta a marcat in minutul 29, iar Italia a mai bifat o remiza pe taram sud-african.

Cu doua puncte dupa doua partide, campioana e mai aproape de eliminare decat de apararea trofeului cucerit cu patru ani in urma in Germania.

Echipe:

Italia: 12 Marchetti, 3 Criscito, 4 Chiellini, 5 Cannavaro, 6 De Rossi, 7 Pepe, 9 Iaquinta, 11 Gilardino, 15 Marchisio, 19 Zambrotta, 22 Montolivo. Antrenor: Marcello Lippi.

Noua Zeelanda: 1 Paston, 3 Lochhead, 4 Reid, 5 Vicelich, 6 Nelson (cpt), 7 Elliott, 9 Smeltz, 10 Killen, 11 Bertos, 14 Fallon, 19 Smith. Antrenor: Ricki Herbert.


Citeste mai multe despre   






















6263 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Bertos (Duminică, 20 iunie 2010, 16:40)

    alex [anonim]

    cel cu origini romane, Bertos, e titular. :)
  • +7 (11 voturi)    
    Presimt... (Duminică, 20 iunie 2010, 17:19)

    ASIMO [anonim]

    ... o finala grandioasa: Ghana - Noua Zeelanda

    Cred ca as rade si cu partea dorsala!!! "Greii" capionatului si-au luat-o pe rand in freza de la echipe de cartier si asta e bine!!?! Adica... rau nu e! Incepe sa devina amuzant campionatul asta!
    • +4 (8 voturi)    
      RE: Presimt (Duminică, 20 iunie 2010, 17:27)

      Burrikido [anonim] i-a raspuns lui ASIMO

      :)) Si eu sper sa fie la fel.
    • +2 (2 voturi)    
      Problema e ca lipseste spectacolul. (Duminică, 20 iunie 2010, 20:30)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ASIMO

      Golurile lipsesc, actiunile in viteza, tot ce face fotbalul frumos lipseste.
      Ca echipe ca Spania, Italia, Franta, Anglia nu joaca, putin imi pasa. Din moment ce nationala noastra nu e acolo, doar spectacolul ma mai atrage. Iar cum acesta lipseste....campionatul devine neinteresant, plictisitor.
    • 0 (4 voturi)    
      Posibil ... sa fie si alte posibilitati (Duminică, 20 iunie 2010, 21:58)

      x [anonim] i-a raspuns lui ASIMO

      Tinereilor!
      Ati uitat sau erati prea mici in 1982?
      In 1982, in Spania, Italia a facut 3 egaluri in grupa (1-1, toate).
      Cu un joc VICLEAN, cu ajutorul carnitinei (un produs alimentar semi-drog) si cu mult-mult noroc, a batut, ulterior, pe toti, inclusiv echipa de vis a Braziliei.
      Au invins pragmatismul si mamaligarul Paolo Rossi (stiti ce inseamna un mamaligar pe maidanele noastre de fotbal?) contra artistilor de vis ai Braziliei sau a ingimfatilor argentinieni (care si-au luat revansa in 1986).
      PS1. Cred ca nu am tinut cu Italia niciodata, deci nu pot fi acuzat de subiectivism.
      PS2. Ce va fi in final?
      O sa aflam repede.
      • 0 (0 voturi)    
        Eram deja batran in 82 (Luni, 21 iunie 2010, 10:23)

        ion batranu [anonim] i-a raspuns lui x

        Nu te supara, dar amesteci lucrurile din greu, date corecte cu tot felul de aberatii, gen semi-droguri, etc

        Italia in 82 era o echipa mare, venita cu o mare dorinta de revansa dupa locul 4 din 1978 in Argentina, cand au fost considerata echipa cu jocul cel mai frumos (cam cu aceiasi echipa si cu aceiasi antrenor), si cand a fost la un pas de finala (daca pierdeau meciul din grupe cu Argentia jucau finala, cine nu crede sa studieze clasamentul!)

        Auzi, mult noroc. Nene, Italia a avut cea mai dura serie de ultime 4 jocuri, nimeni nu a mai avut de atunci asa serie: a jucat in ultimele 4 jocuri cu ultimele 3 campioane mondiale (Argentina, Brazilia si Germania) si cu revelatia campionatului (Polonia, locul 3 in acel turneu). A marcat de 10 ori si a primit doar 4 goluri. Asta e noroc? I-a ajutat arbitru in vreun fel? Italia a meritat sa castige acel turneu, asta pentru ca a fost echipa cea mai omogena si mai valoroasa la momentul acelui turneu (nu poti castiga campionatul doar cu atacul fenomenal si cu o aparare in pioneze, vezi Brazilia in 82)

        Astazi situatia e mult, mult diferita. Italia e deja campioana mondiala. Si a venit cu aproape aceiasi echipa (batrana) si acelasi antrenor (blazat). Sunt obositi, fara chef si nu mai au nimic de demonstrat. Imi pare rau, dar istoria nu se va mai repeta. Italia nu ajunge in primele 4 din lume in acest campionat cum nu ajung eu pe luna in viata asta.
  • +5 (7 voturi)    
    banderola neagra (Duminică, 20 iunie 2010, 17:21)

    rori [anonim]

    buna, de ce italia joaca cu banderola neagra pe bratul drept?multumesc.
    • +4 (6 voturi)    
      A murit un fost jucator, la 66 de ani (Duminică, 20 iunie 2010, 17:40)

      cactus [anonim] i-a raspuns lui rori

      http://www.corriere.it/sport/10_giugno_20/roberto_rosato_morte_5c278452-7c5c-11df-bd5b-00144f02aabe.shtml
    • +2 (2 voturi)    
      Omagiu pentru Roberto Rosato (Duminică, 20 iunie 2010, 18:27)

      Africa de Sud 2010 Facebook [anonim] i-a raspuns lui rori

      Jucatorii Italiei la CM 2010 poarta astazi o banderola neagra in memoria fotbalistului Roberto Rosato, care a decedat astazi. Roberto Rosato a jucat in doua campionate mondiale -1966 si 1970) si a fost castigator a Campionatului UEFA cu nationala Italiei in 1968.

      Detalii la sursa:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Roberto_Rosato
  • +6 (6 voturi)    
    Daca nu (Duminică, 20 iunie 2010, 17:24)

    Rayo [utilizator]

    ma insel..in meciul cu Paraguay, golul sud-americanilor a fost marcat tot in urma unei erori personale apartinand lui Fabio C. ...
    Dar na, poate gresesc eu :S
    • +5 (15 voturi)    
      Completare (Duminică, 20 iunie 2010, 17:33)

      Rayo [utilizator] i-a raspuns lui Rayo

      Penalty mizerabil pentru italieni...n-a existat. Nici in liga a 6-a din Uganda nu se acorda asa ceva
      • -3 (13 voturi)    
        A fost 11m! (Duminică, 20 iunie 2010, 18:45)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui Rayo

        Mai, poate ne uitam la meciuri diferite, dar acolo a fost 11m, la reluare s-a vazut foarte clar cum aparatorul l-a tras de tricou pe italian.
        • +1 (11 voturi)    
          A fost (Duminică, 20 iunie 2010, 19:23)

          Rayo [utilizator] i-a raspuns lui Adi

          Daca aia a fost tragere de tricou pentru penalty atunci inseamna ca dumneata esti nascut cu cataracta
          • +1 (5 voturi)    
            E obisnuit cu campionatul nostru. (Duminică, 20 iunie 2010, 20:31)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Rayo

            Unde se fluiera orice atingere.
          • 0 (6 voturi)    
            Nu inteleg logica (Duminică, 20 iunie 2010, 20:50)

            a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Rayo

            In functie de gravitatea faultului se pot da sau nu cartonase, dar faultul ramane fault.

            Tragere de tricou = fault. Fault in careu = penalti.
            • +1 (5 voturi)    
              aplica (Duminică, 20 iunie 2010, 21:28)

              Rayo [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

              logica lui Hermes sau a lui Ares (vezi Constantin Noica)
              :)
      • 0 (4 voturi)    
        Fair Play (Duminică, 20 iunie 2010, 19:36)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Rayo

        Ciudat e ca pomenesti penalty-ul cu pricina, dar nu zici nimic de golul marcat din ofsaid.
        Daca e sa privesti obiectiv, mai degraba a fost acoperit de regulament penalty-ul, decat golul marcat din ofsaid.
        • 0 (4 voturi)    
          Ia arunca (Duminică, 20 iunie 2010, 20:54)

          Rayo [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          dumneata un ochi la reluare sa vezi hentul lui Fabio C...
  • +2 (6 voturi)    
    mda... (Duminică, 20 iunie 2010, 18:11)

    liviu [anonim]

    italia egaleaza din 11m...
    ma intreb cate mondiale din alea 4 avea italia daca nu existau greseli de arbitraj?!?!
    • 0 (4 voturi)    
      cind o sa afli (Duminică, 20 iunie 2010, 18:59)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      cite mondiale are Argentina de exemplu.
  • +3 (9 voturi)    
    FIFAtent (Duminică, 20 iunie 2010, 18:40)

    Burrikido [anonim]

    Mi se pare mie sau "erorile de arbitraj" fac parte din strategia FIFA de a tine viu interesul pentru CM prin evitarea eliminarii numelor mari din fotbalul mondial? Poate sunt doar paranoic...
    • +2 (6 voturi)    
      te indoiesti? (Duminică, 20 iunie 2010, 18:56)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Burrikido

      nu a spus BLATter ca erorire de arbitraj fac parte din fotbal...
      pai o sa mai castige fifa miliarde din drepturi de televizare daca o sa avem o finala noua zeelanda - slovacia?!
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Duminică, 20 iunie 2010, 23:55)

      george [anonim] i-a raspuns lui Burrikido

      Brazilia a marcat al doilea gol care a dezechilibrat partida dupa doua henturi evidente iar arbitrul i-a aratat razand lui Fabiano ca a atins mingea cu mana
  • +2 (6 voturi)    
    huh?!? (Duminică, 20 iunie 2010, 19:04)

    helium [anonim]

    Italia e o echipa foarte slaba, au egalat in urma unui penalty de toata jena in stilul lor caracteristic de cersetori.

    Se observa o crestere a nivelului de joc la echipele slabe, dominatia echipelor mari a inceput sa scada, globalizarea a facut ca jucatorii sa poata activa in campionate puternice.

    Calitatile sunt native, conteaza foarte mult cine lucreaza cu tine sa ti le poate dezvolta.

    Totusi, Fifa are aceasi politica in defavoarea competitivitatii, de ce? E foarte usor de raspuns: banul!
  • +7 (7 voturi)    
    cacao (Duminică, 20 iunie 2010, 19:06)

    badea [anonim]

    Iata ca e mai bine cum este cu Romania. Suntem slabi si stam acasa. Astia, Franta, Anglia, Italia sunt mai buni ca noi dar s-au dus in Africa de sud ca sa mai cheltuiasca niste bani ca sa se faca de ras.
  • +5 (5 voturi)    
    E clar (Duminică, 20 iunie 2010, 19:11)

    ac [utilizator]

    Cistiga campionatul mondial la cit de prost joaca :D
  • -3 (7 voturi)    
    da, se ingroasa gluma... (Duminică, 20 iunie 2010, 19:21)

    gimini [utilizator]

    La cum au jucat in prima repriza macaronarii meritau victoria, dar pentru repriza a doua nu au nici o scuza! Probabil si-au inchipuit ca amatorii aia or sa lesine de frica si vor desface picioarele dupa pauza si cand si-au dat seama ca nu e asa, au intrat in criza de timp si au atacat total haotic. Vai de capul lor... Pana acum singura echipa care pare demna de titlul mondial e Argentina lui Maradona. Vamos Argentina! Vamos Diego!
  • +10 (10 voturi)    
    foarte tare (Duminică, 20 iunie 2010, 19:25)

    dan [anonim]

    dupa 20 si ceva de ani TVR ul inca mai foloseste intr-un comentariu la un meci de fotbal pleonasmul " egalitate perfecta" este incredibil. chiar nu le spune nimeni ca este o eroare gramaticala?!!??!!! in alti ani iti venea sa spargi tv ca pierdea romania, acum o faci din cauza unor inculti. tvr=comunism forever.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai perfecta dreptate !!! (Duminică, 20 iunie 2010, 19:57)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Este evident ca TVR-ul coboara in jos si fara un management performant, niciodata nu va avansa inainte !!!

      Dainuesc permanent aceleasi expresii ca inainte de 89.
    • +5 (5 voturi)    
      :))) (Duminică, 20 iunie 2010, 19:58)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui dan

      Păi, pentru ei există şi egalităţi imperfecte, precum cea de azi :))
  • -5 (7 voturi)    
    ALO ! DE MAFIA CASELOR DE PARIURI (Duminică, 20 iunie 2010, 19:32)

    Andy Latimer [utilizator]

    Ati auzit ? Trucheaza ''baietii'' meciurile la greu...Si ne iau chiar de prosti ! Chiar credeti ca se joaca pe bune ? Inteleg ca Spania, Franta si Germania o iau pe cocoasa(Elvetia ,Mexic,respectiv Serbia sunt chiar echipe) insa cu Algeria si Noua Zeelanda MAFIOTII AU INTRECUT MASURA ! Singura solutie : SA ZANGANE CATUSELE LA FIFA BLATISTULUI DE blatter si -oricine are posibilitatea-RUPEREA PICIOARELOR Lui CAMORANESI, ROONEY si compania ! Nu le ajunge malaiul din contracte, isi iau comisionul de la MAFIA BWIN,BET CHINA,THAILANDA ori Singapore ! MAI BINE NE UITAM LA SNOOKER !
    • 0 (6 voturi)    
      Cat pierdusi monser ? (Duminică, 20 iunie 2010, 20:18)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      La munca maestre lasa pariurile ca nu asa scoatem economia din shantz cu pariuri la cupa mondiala...
      • +1 (5 voturi)    
        HAI... (Duminică, 20 iunie 2010, 23:17)

        Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        Ovidush-Jmecherush de doi bani : vinde tovarase gogosi si perle pe la pesedeu :astia erau cu sloganurile :"LA MUNCA ba intelectualilor ! Las' ca scoate din shantz economia crin antonescu si patriciu,poate le faci ceva de la buric in jos ! Ura si la gara ! Pa ovidush !
  • +2 (2 voturi)    
    Asta da surpriza... (Duminică, 20 iunie 2010, 21:53)

    Motanu [anonim]

    Detinatoarea Titlului Mondial nu e in stare sa invinga pe noua zeelanda ??? Cam rusinos macaronarilor !!!
  • +1 (1 vot)    
    Pentru Ovidiu (Luni, 21 iunie 2010, 10:07)

    Ark [utilizator]

    Bine ca TVR nu coboara in sus...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e nicio surpriza (Luni, 21 iunie 2010, 10:29)

    ion pescaru [anonim]

    Banc:
    Cineva merge la un restaurant si comanda peste.
    Vine pestele, oribil la gust.
    - Ospatar, am mancat aici saptamana trecuta un peste care era execelent. Asta e mizerabil.
    - Ma mir foarte tare, domnule. Ca e acelasi peste!

    Acum 4 ani Italia era o echipa excelenta. Acum e exact aceiasi echipa, dar e mizerabila. Au venit cu aceiasi jucatori si acelasi antrenor. Nu e nicio surpiza.