VIDEO Slovenia - SUA 2-2/ Remiza insufletita

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2010, 16:39 Sport | Fotbal

Fotogalerie Slovenia - SUA
Slovenia si SUA au remizat, scor 2-2, intr-un meci cu un ritm excelent si faze fantastice de poarta. Slovenii au fost la o singura repriza de calificarea in optimi, conducand cu 2-0 la pauza, dar elevii lui Bradley au revenit in partea secunda, prin Donovan si Bradley, amanand calificarea formatiei europene.

Click aici pentru rezumatul partidei Slovenia - SUA 2-2!

Aflata la o victorie de calificarea in optimi, Slovenia a preluat conducerea in partida cu SUA dupa 13 minute: Birsa trimite un sut puternic de la 22 de metri, lasandu-l pe Howard fara replica. Meciul continua cu faze periculoase la ambele porti, dar dupa o perioada a jocului in care SUA preluase carma partidei, slovenii inscriu pentru 2-0. Ljubijankic (min. 42) primeste o pasa excelenta de la Novankovic, patrunde in careu pe stanga si trimite balonul pe sub portarul Howard!

Repriza secunda incepe excelent pentru SUA! Cesar greseste si Donovan scapa singur la poarta slovenilor. Jucatorul lui L.A. Galaxy patrunde in unghi, dar reuseste sa salte mingea peste portarul advers si inscrie pentru 2-1. Slovenii se vad incoltiti si in partea a doua a meciului se multumesc sa se apere in fata atacurilor echipei lui Bradley.

Cu opt minute inainte de final, fiul selectionerului ii pedepseste pe sloveni. Altidore prelungeste cu capul balonul in careu, pana la Bradley, care impinge balonul in poarta. Peste alte patru minute, americanii inscriu din nou, prin Edu, dar arbitrul Koman Coulibaly (Mali) anuleaza golul pentru un fault in atac, in ciuda protestelor lui Donovan si compania.

Echipe de start:

Slovenia (antrenor Matjaz Kek): 1. S. Handanovic, 2. Brecko, 4. Suler, 13. Jokic, 5. Cesar, 8. Koren, 17. Kirm, 18. Radosavljevic, 10. Birsa, 9. Ljubijankic, 11. Novakovic

SUA (antrenor Bob Bradley): 1. Howard, 3. Bocanegra, 5. Onyewu, 6. Cherundolo, 15. Demerit,  4. Bradley, 8. Dempsey, 10. Donovan, 16. Torres, 17. Altidore, 20. Findley

5269 vizualizari

• -2 (6 voturi)
    enigma (Vineri, 18 iunie 2010, 17:51)

Arkan [utilizator]

Cum se face ca lotul Sloveniei e mai slab valoric(cica) decat cele Romaniei, dar cu toate astea, inving rusia la baraj, merg la mondiale si mai au putin pana in optimi?
    Sa fie oare il muce junior de vina? Neahhhh, el e mare antrenor, mare de tot. De vina sunt jurnalistii, suporterii stelisti si ARBITRII.
      Mda, altul care se pricepe la fotbal... (Vineri, 18 iunie 2010, 18:02)

cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui Arkan

Lotul Sloveniei e mai puternic valoric decat al Romaniei, pentru ca Slovenia s-a calificat la Mondiale in timp ce Romania sta acasa. Taria valorica a unei echipe se masoara in goluri si rezultate, nu in valoare ipotetica precum cea a lui Mutu care este exceptional, numai ca vezi tu, s-a cam drogat putin si nu a putut juca.

Daca ne uitam la valoarea jucatorilor la bursa transferurilor, jucatorii sloveni nu par la fel de buni ca cei spanioli ; insa intr-un meci direct, ar putea dovedi ca sunt mai buni, macar in acea zi.

Cat despre motivele pentru care nu suntem la Mondiale: nu meritam. Probabil ca jucatorii romani nu sunt motivati sa lupte pentru Romania, in primul rand. Probabil ca nici noi nu le-am strans pumnii destul. Poate ca nici Dumnezeu n-a vrut sa ni se urce la cap ca suntem valorosi. Oricum ar fi, prea ne-am invatat sa dam vina pe altii pentru tot ce nu merge bine.
      Poate asta!!!! (Vineri, 18 iunie 2010, 18:03)

stefan [anonim] i-a raspuns lui Arkan

Eu vad secretul in formarea unei echipe in adevaratul sens al cuvintului.
      In plus nu pleaca favoriti si nu au nimic de pierdut.
      Si "nevoia" jucatorilor de a pleca la cluburi titrate.
      In 94 Romania a facut furori in USA, jucatorii romani prinzind apoi niste contracte uluitoare. Putini au confirmat ulterior, dar asta e alta poveste.
      Antrenorii sunt si ei o cheie importanta.
      DIn pacate nu din toti parintii ies urmasi pe masura, nu din cei mai buni fotbalisti ies cei mai buni antrenori (exista exceptii, bineinteles).
      De urmarit insa USA. Incepe sa investeasca in fotbal. Daca vor face un campionat de gen NHL, NBA, NFL... putine cluburi europene vor face fata. Liga campionilor va deveni istorie.
      • +4 (4 voturi)
        pe mine la jucatorii americani (Vineri, 18 iunie 2010, 19:09)

zaboo [utilizator] i-a raspuns lui stefan

ma fascineaza moralul! nu se pierd si se bat pana in ultima clipa - spre deosebire de un Chivu care, inainte de un meci de calificare, ranjeste pe posturile tv si declara ca nu avem sanse...
        • +5 (5 voturi)
          Asta e (Vineri, 18 iunie 2010, 20:49)

un roman [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

Chestie de educatie.
          Majoritatea romanilor sunt crescuti si educati de niste perdanti si in consecinta devin niste perdanti care o viata intreaga se vor multumi cu putin, si ceea ce e si mai rau este ca isi vor educa copii in acelasi fel si asa mai departe...

cristi [anonim]

i-au furat pe americani ca-n rahova frate! arbitrul ala ori e cumparat ori e varza.
  • +6 (12 voturi)
    incredibil! (Vineri, 18 iunie 2010, 18:53)

a oprit meciul cu un minut inainte!
    pacat, sua meritau sa cistige. iar slovenii sint niste jalnici ghiolbani.
    • -8 (12 voturi)
      ba cristi, tu ai 12 ani cumva ??? (Vineri, 18 iunie 2010, 19:06)

Motanu [anonim] i-a raspuns lui cristi

cum poti ca sua care a jucat in prima repriza mai slab decat ultima clasata din liga 2, adica precum fortuna covaci, merita sa castige ??? Arbitrul a oprit meciul cu un minut inante de final de teama sa nu mai dea slovenii inca un gol !!!
      • 0 (2 voturi)
        baaa (Vineri, 18 iunie 2010, 19:16)

cristi [anonim] i-a raspuns lui Motanu

baaaa, haaaaa, maaaaa
        :)) (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 9:37)

Imperialistu [anonim] i-a raspuns lui Motanu

tu nu ai vazut golul perfect valabil anulat americanilor??? Ca sa nu iti mai spun ca in timp ce astia anulau un gol perfect valabil, nu vedeau cum slovenul l-a trantit pe Bradley la pamant. Mare echipa e Slovenia, ma, noroc cu Mali.
        raspuns (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 13:01)

Buba'ncur [anonim] i-a raspuns lui Motanu

Mai motane mai, esti prost de-a binelea, ca sa castigi un meci nu trebuie sa joci PERFECT 95 de minute, stiu n meciuri in care o echipa a fost condusa cu 2-0, 3-0 si chiar 4-0 si a castigat la final ( sa nu uitam de celebra Dinamo-Foresta 4-5 sau Middlesborough - Steaua 4-2). Nu simpatizez cu americanii dar trebuiau sa castige aseara
  • +7 (9 voturi)
    adevaratul comentariu (Vineri, 18 iunie 2010, 18:58)

Wheelwright [utilizator]

'86 Donovan executa o lovitura libera, balonul ajunge la Birsa care impinge balonul in poarta, dar golul este anulat pentru un fault in atac imaginat si inexistent.

Scorul corect trebuia sa fie 3-2 pentru USA, dar l-as stricat un arbitru de doi bani din supercampionatul din Mali..
    • 0 (4 voturi)
      Tu degeaba te-ai uitat la meci (Vineri, 18 iunie 2010, 19:39)

OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

In 90 de minute nu te-ai prins nici macar ca Donovan si Birsa au jucat in echipe diferite.