Nord-coreenii au venit cu suporteri falsi la Mondial: actori chinezi platiti sa sustina echipa lui Kim Jong-Hun

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 17 iunie 2010, 11:27 Sport | Fotbal

Actori chinezi in galeria nord-coreeana
Foto: Reuters
Coreea de Nord a fost sustinuta de aproximativ 100 de suporteri in meciul pe care asiaticii l-au disputat marti impotriva Braziliei, dar ceea ce parea un grup de fani nord-coreeni entuziasmati de a putea fi prezenti la Mondialul din Africa de Sud s-a dovedit a fi un grup de actori chinezi platiti sa faca spectacol in tribune.

Cum pretul unui bilet de avion pana in Africa de Sud este de 100 de ori mai mare decat venitul mediu al unui nord-coreean si foarte putini pot primi viza pentru a calatori, comunistii au decis sa angajeze un grup de actori si cantareti chinezi pentru a sustine nationala de fotbal nord-coreeana.

Potrivit corespondentului ESPN, Martin Tyler, suporterii sunt chinezi "alesi pe spranceana", pentru a se da drept nord-coreeni, in dorinta dictatorului Kim Jong-il ca lumea sa perceapa tara sa ca fiind una ce permite cetatenilor sa calatoreasca pentru a vedea Cupa Mondiala si care sunt dispusi sa se intoarca voluntar in tara lor.

Pe langa chinezii platiti, in tribune au fost insa si cativa nord-coreeni care, potrivit AFP, lucreaza in Africa in domeniul constructiilor.


Citeste mai multe despre   



















7742 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    ceausu (Joi, 17 iunie 2010, 12:05)

    ceausu [anonim]

    Si la noi ar fi sost la fel daca ar mai fi fost comunistii la putere. Zeci de ani de zile ne-am urcat pe munti cu TV-urile alb-negru in spate si cu antenele de tip sutien ca sa vedem campionatul mondial de la rusi, bugari sau sarbi din cauza unui regim dement care voia sa taie orice contact intre populatie si restul lumii.
    Regim de rahat bine te-ai carat de la noi...desi is multi nostalgici care se gandesc doar la tineretea lor, pe care nu o poti inlocui cu nimic , asta e adevarat, si nu se gandesc la regimul in sine care era unul idiot. Eu l-am trait si ma bucur ca a krapat acum 20 de ani...orice ar urma de acum inainte.
    • -15 (23 voturi)    
      mda... (Joi, 17 iunie 2010, 12:19)

      me [anonim] i-a raspuns lui ceausu

      ca democratia de acum e muuuuuuuuuuuult mai buna...
      nu mai fura unu fura 100...
      nu a fost comunismu bun. dar nici ce e acu in romania nu e mult mai breaz...
      • +12 (14 voturi)    
        daca ... (Joi, 17 iunie 2010, 12:33)

        asda [anonim] i-a raspuns lui me

        daca tu nu esti capabil nici macar acum, cand vezi de ce e capabil sistemul comunist din coreea de nord, sa realizezi cat de OK este romania, chiar daca tembeliziunile iti arata numai foamete si furaciune, inseamna ca ai o problema cu aprecierea dimensiunilor fenomenelor
      • +10 (12 voturi)    
        patetic (Joi, 17 iunie 2010, 12:34)

        jo [anonim] i-a raspuns lui me

        nu e asa ca desi au trecut 20 si ceva de ani, voi tot nu va mai plictisiti sa va plangeti de mila ?
      • +12 (14 voturi)    
        De ce nu pleci in Coreea de Nord? (Joi, 17 iunie 2010, 12:39)

        geo26 [anonim] i-a raspuns lui me

        cred ca iti poti lua cetatenie in Coreea de Nord, te asteapta cu nostaligie clipe de neuitat...nu spune nimeni ca acum e mai bine, dar macar esti liber sa -ti alegi viitorul, sa calatoresti unde vrei si cu cine vrei...viata inseamna libertate, nu neaparat bani cu sacii...
        • -9 (9 voturi)    
          Asa cu dute (Joi, 17 iunie 2010, 12:52)

          IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui geo26

          Se cam repeta, nu poate nimeni sa spune ceva, ca gata .. dute acolo!
          Si ca ideea, iluzia de libertate nu este libertate.

          Dar oricum, in privinta libertatii suntem mult deasupra coreenilor , doar jugul nostru a ramas si tot comunistii ni l-au pus, doar ca avem mai multa "libertate" si am devenit mai prosti. Exemple sunt destule.
      • +3 (3 voturi)    
        Democratia... (Joi, 17 iunie 2010, 18:02)

        silviu01 [utilizator] i-a raspuns lui me

        Daca eram tot in comunism oare iti puteai exprima acum opinia?
  • +14 (14 voturi)    
    MADE IN CHINA (Joi, 17 iunie 2010, 12:59)

    lucian [anonim]

    daca pana si suporterii sunt MADE IN CHINA e clar... pe mana chinezilor o sa murim
    • +1 (1 vot)    
      made in china reloaded (Vineri, 18 iunie 2010, 2:01)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui lucian

      o sa facem si copii made in china ca e mana de lucru mai ieftina :)
      • 0 (0 voturi)    
        Mâna nu e relevantă... (Vineri, 18 iunie 2010, 19:42)

        Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        ... când e vorba de făcut copii :D
    • 0 (0 voturi)    
      tare (Vineri, 18 iunie 2010, 10:04)

      Zugravelu [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      hai ca asta e tare :))),numai ca din pacate e adevarat ,vom urma noul vis chinezesc :))
  • -2 (2 voturi)    
    DEZINFORMARE (Joi, 17 iunie 2010, 13:09)

    Saruman [utilizator]

    Domnilor jurnalisti, ar trebui sa va fie rusine fiindca postati astfel de minciuni.

    Cautati si pe Reuters si luati-va stirile complete. ACEIA ERAU CHINEZI insa nu erau platiti de Coreea de Nord. Nu erau actori.

    Coreea de Nord a avut posibilitatea sa ia 1000 bilete rezervate pentru proprii suporteri, fiindca prea putini in acea tara isi permit sa cumpere biletele, acestea au fost oferite de catre nord coreeni chinezilor, care le-au pus la vaznare si au fost cumparate de etnici coreeni din china (in china traiesc peste 1mil de refugiati nord coreeni) sau chinezi.
    • +3 (3 voturi)    
      cine minte? (Joi, 17 iunie 2010, 14:06)

      geo26 [anonim] i-a raspuns lui Saruman

      afirmatia ta pare la fel de credibila ca si cea a jurnalistilor...atunci cine minte?...daca faci o afirmatie trebuie sa ai si dovezi...altfel....
  • +2 (2 voturi)    
    Adevarul ? (Joi, 17 iunie 2010, 14:24)

    Cristi [anonim]

    Eu cred ca erau de fapt romani nostalgici ai vremurilor de mult apuse....
  • +1 (1 vot)