Cupa Ligii Frantei Marseille - Bordeaux 3-1/ Primul trofeu dupa 17 ani

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2010, 12:46 Sport | Fotbal

Marseille castiga trofeul Cupei Ligii
Olympique Marseille a pus capat "secetei" de 17 ani in care nu a castigat niciun trofeu si a reusit, sambata seara, sa-si treaca in palmares prima Cupa a Ligii Frantei, invingand in finala pe Girondins Bordeaux, cu scorul de 3-1.

Ultima victorie intr-o finala a lui Olympique data din 1993, atunci cand se impunea cu 1-0 in fata italienilor de la AC Milan, in finala Ligii Campionilor de pe Olimpiastadion.

Inainte de duelul din sfertul de finala al Ligii Campionilor, Girondins nu a aratat cea mai buna forma a sa, ocaziile la poarta celor de la Marseille fiind rare. Dupa o ora de joc, tabela de marcaj era neschimbata, 0-0, dar Marseille nu a avut nevoie decat de 16 minute pentru "a pune mana" pe trofeu.

Souleymane Diawara si Mathieu Valbuena au inscris in doar sase minute ('61 si '67), iar dupa alte zece minute de joc, Mathieu Chalme a trimis balonul in proprie poarta, dupa o lovitura libera executata de Valbuena. Ludovic Sane a inscris golul de onoare al celor de la Bordeaux in minutul 85.

In campionatul intern, Bordeaux este lider cu 56 de puncte, dar Marseille este la doar trei puncte distanta, pe locul al cincilea.

402 vizualizari

Cupa campionilor (Duminică, 28 martie 2010, 14:30)

neaga1900 [utilizator]

,castigata in fata lui Ac Milan , le a fost retrasa dupa scandalul "Tapie", care s- a dovedit, ca a platit adversari pentru a se lasa batuti.Mai intai asa au castigat campionatul in Franta si apoi a continuat cu mita si in CCE(actual UCL), cu arbitri...
  • -1 (1 vot)
    aia e OM? (Duminică, 28 martie 2010, 17:25)

clujean [anonim]

nu vad decat 2-3 francezi acolo, restul sunt arabi si negri!
      nici cu CFR nu imi e rusine.... (Duminică, 28 martie 2010, 21:00)

cosmin [anonim] i-a raspuns lui clujean

nici la voi nu joaca mai mult de 3 romani niciodata in primul '11' ;)
    :)) (Duminică, 28 martie 2010, 20:10)

Yo [anonim]

va roade invidia.
  • 0 (2 voturi)
    Om (Duminică, 28 martie 2010, 20:23)

Papin [anonim]

Fals neaga cupa si campionatul nu le-au fost retrase... Iar spre deosebire de altii om chiar a platit. Vezi retrogradarea. A si tapie a platit parnaie...fata de altii in alte campionate care au furat de 10 ori mai mult si Acum subt eroi.