Dinamo a incheiat cu o remiza turul de campionat, cainii bifand doar un 1-1 pe propriul teren impotriva Vasluiului antrenat de Marius Lacatus. Oaspetii au deschis scorul prin Wesley (minutul 49), dar N'Doye a egalat dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 58. Moldovenii au plecat neinvinsi din Stefan cel Mare gratie paradelor portarului Kuciak, cel care si-a salvat in mai multe randuri echipa.

Click aici pentru rezultate si clasament.

Dinamo avea nevoie de victorie impotriva celor de la Vaslui pentru a ramane aproape de liderul CFR Cluj, in timp ce moldovenii isi aduceau aminte ca in urma cu cateva etape au fost pe prima pozitie a ierarhiei.

Disputa din Stefan cel Mare a alternat momentele cu faze de poarta cu cele in care cele doua formatii pareau incapabile sa lege mai mult de doua pase. Dupa o prima repriza alba, oaspetii au deschis scorul prin Wesley (minutul 49), iar pentru Dinamo lucrurile se complicau.

Dupa numai noua minute insa, gazdele egalau prin fostul vasluian N'Doye, cel care a transformat cu siguranta un penalti dictat dupa un hent al lui Pavlovici. Dinamo a cautat in zadar golul izbavitor, Kuciak fiind imperial la suturile lui Niculescu, Cristea sau Alexe.

S-a terminat 1-1, rezultat care ii arunca pe dinamovisti pe locul opt la finalul lui 2009 (la sapte puncte de prima pozitie), in timp ce FC Vaslui a incheiat turul pe 6.

"Ma nemultumeste lipsa de concentrare a elevilor mei. Daca la un moment dat am avut jocul in mana, pe final era sa patim ce am patit si in Ghencea. E prea multa superficialitate, de aia ratam. Nu a fost o revansa fata de Talnar, care mi-a luat titlul in urma cu doi ani, am vrut doar sa luam maximum din acest joc, dar nu am putut. Vom lupta pana la capat pentru a ocupa un loc de cupa europeana" - Marius Lacatus (gsptv).

Echipe:

Dinamo: Dolha -Molinero, L. Goian, Tamas, Pulhac - Ad. Cristea, N'Doye, Bostina, M. Alexe - A. Cristea, M. Niculae

Rezerve: Matache, Rus, Zicu, Grigore, Scarlatache, Cl. Niculescu, D. Kone

FC Vaslui: Kuciak - Akakpo, Zubar, Farkas, Hugo Luz - Burdujan, Gerlem, Pavlovici, R. Costin - Wesley, Temwanjera

Rezerve: Haisan, Andronic, Zmeu, Balace, Delgado, Kirovski, Ad. Gheorghiu.