Echipa de fotbal columbiana ucisa de o grupare de gherila

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2009, 12:25 Sport | Fotbal

Fotbalisti omorati de o grupare de gherila din Columbia
Foto: el-carabobeno.com
Violente de neimaginat in America de Sud. Jucatorii unei echipe de fotbal columbiene ce au fost rapiti in urma cu doua saptamani au fost descoperiti morti, peste granita, in Venezuela, cu multiple leziuni cauzate de gloante. Potrivit autoritatilor locale, a fost gasit un singur supravietor, un tanar de 18 ani, ce a confirmat faptul ca atacul a fost realizat de o grupare de gherila columbiana, numita Ejercito de Liberacion Nacional (ELN).

Secretarul guvernului din Tachira, Leomagno Flores a confirmat ca cele 10 cadavre gasite sambata in regiune apartin echipei de fotbal sechestrata in 11 octombrie. Alte cinci cadavre neidentificate inca au fost gasite in aceeasi zona. 

Unul dintre cei 12 jucatori sechestrati, columbianul Manuel Junior Cortéz, in varsta de 18 ani, a fost gasit in viata. "Din informatiile primite de la supravietuitor stim ca acest grup de pe teritoriul venezuelan este condus de comandantul Payaso (Clovn). In toata aceasta perioada fotbalistii au fost  tinuti sub un pod, legati cu lanturi si, de sambata pe la sapte seara, i-au separat, zicandu-le ca ii vor elibera. Modul in care au fost gasite cadavrele ne da de inteles ca acest grup actioaneaza exact ca animalele, ca hienele", a declarat Flores, citat de ABC.es.

Rapirea a avut loc in 11 octombrie pe un teren de fotbal improvizat din Fernandez Feo (Tachira), cand 25 de persoane inarmate au sechestrat 12 jucatori ai echipei Los Maniceros. "Sechestratorii au cerut lista exacta cu toti jucatorii echipei Los Maniceros. Fotbalistii au fost strigati pe nume, adunati si dusi intr-un loc necunoscut", au declarat atunci martorii.

Nu s-a stabilit inca motivul exact al atacului, dar exista speculatii ca aceste violente au legatura cu recrutarea fortata a gruparii pentru formarea propriei armate.


Citeste mai multe despre   























6498 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    Joker! (Duminică, 25 octombrie 2009, 12:42)

    Vizitiul [utilizator]

    Deci Joker exista :(
  • +13 (19 voturi)    
    O crima odioasa de neinchipuit! (Duminică, 25 octombrie 2009, 13:15)

    Cristi [anonim]

    Iar dictatorul ala nebun de Chavez nega cu ceva timp in urma acuzatiile autoritatilor columbiene ca FARC si alte grupari paramilitare comuniste columbiene se ascund pe teritoriul Venezuelei. Comunistul nebun Chavez poarta o mare responsabilitate pentru aceasta drama.
  • -6 (8 voturi)    
    bai Payaso... (Duminică, 25 octombrie 2009, 13:48)

    dn [anonim]

    da' prin Romania n-ai drum?
    • +4 (6 voturi)    
      cu o singura precizare... (Duminică, 25 octombrie 2009, 14:56)

      Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui dn

      sa nu treaca pe la terenurile de fotbal ci pe la Parlament....
  • 0 (6 voturi)    
    de ce ? (Duminică, 25 octombrie 2009, 14:47)

    odorica ion [utilizator]

    In ce s-a transformat acest joc? De ce au masacrat o intraga echipa(fara unul)?
    Si la noi trebuiesc tinute in friu galeriile. Vedeti unde se ajunge daca, ura are friu liber?
    • 0 (0 voturi)    
      n-are legatura cu sportul (Luni, 26 octombrie 2009, 0:59)

      amo [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      draga odorica ion,

      nu totul se leaga de sport in lumea asta. cauta si tu ELN pe wikipedia si o sa remarci surprins ca n-au nici un clin nici in maneca cu fotbalul sau inotul sincron. ca si FARC e o grupare de gherila de stanga, se joaca prin jungla de prin anii 60 incoace. sau cum s-o pun altfel, inainte de momentul sevilla.
  • -1 (5 voturi)    
    macel... (Duminică, 25 octombrie 2009, 15:30)

    vincent [anonim]

    barbarie totala,ura iesita de sub control,oameni fara caracter cu idei preconcepute,care vor sa schimbe lumea,inloc sa se schimbe pe ei.Un exemplu nedemn pentru speza umana,urmasii lui Pizzaro,bantuie sud-america facand din ea,un INFERN sud-american.De altfel nici la noi nu mai e mult pana vom inregistra asemenea tragedii.
    • +3 (3 voturi)    
      Violenta! (Duminică, 25 octombrie 2009, 17:32)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui vincent

      @ Lipsa de comunicare,atomizarea relatiilor interumane,a relatiilor de familie a credintei crestine duc la violente.Necunoastere duce la frica ,frica la legea conservarii speciei ,la modul primar.DDD
      • 0 (4 voturi)    
        vax albina! (Luni, 26 octombrie 2009, 8:43)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

        Vax albina! Spui cuvinte foarte frumoase, e adevarat, inspirate din corectitudinile politice europene si tot felul de bla bla-uri de astea.
        Nu mai, asa sunt ei! Asa-s ei, genetic, cu un grad ridicat de violenta! Uita-te in istoria de sute de ani a Americii Latine, tot de astea o sa vezi (nu neaparat sechestrari de echipe de fotbal, ci violenta!).
        Unele popoare au violenta in sange, altele mai putin. Unele creaza ceva pe lumea asta, altele mai putin.
        Ne tot ascundem dupa cuvinte frumoase si neutre si tooot refuzam sa vedem adevarul evident care ne sare in ochi zi de zi!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu cred... (Luni, 26 octombrie 2009, 8:22)

      Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui vincent

      Oricat de inapoiati am fi noi aici in Romania, nu cred ca vom ajunge la asa ceva. Ma intreb pe ce te bazezi cand spui asemenea aberatii??
  • +6 (6 voturi)    
    Jos agramatismul! (Luni, 26 octombrie 2009, 1:56)

    Guelfling [utilizator]

    "apartin echipei de fotbal sechestrata in 11 octombrie"

    corect: "apartin echipei de fotbal sechestratE in 11 octombrie"

    Niciun masacru nu justifică masacrarea limbii române de către jurnalisti.
    • 0 (2 voturi)    
      Jos agramatismul! (Luni, 26 octombrie 2009, 3:34)

      dfsfs [anonim] i-a raspuns lui Guelfling

      Corect: masacrarea limbii romane de jurnalisti. Acel catre nu are ce cauta in fraza.