La Nazione: Mutu poate fi obligat sa se lase de fotbal de la 1 septembrie

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 august 2009, 14:22 Sport | Fotbal

Mutu, depistat pozitiv
Foto: AGERPRES
Adrian Mutu e in pericol de a primi interdictie de a juca de la FIFA. Cotidianul italian La Nazione, citat de sportmediaset.it, anunta ca atacantul roman are termen pana pe 31 august pentru a plati cele 17 milioane de euro catre Chelsea. In cazul in care suma nu va fi virata pana la acea data in contul clubului londonez, Mutu ar putea fi constrans sa nu mai joace fotbal din ziua imediat urmatoare.

Mutu va ataca decizia intr-un proces civil pentru a anula decizia TAS, dar ultimatumul lui Chelsea scade luni, 31 august si in ziua urmatoare clubul londonez poate cere FIFA o interdictie de a juca pentru Mutu. Potrivit aceleiasi surse, Chelsea i-a trimis lui Mutu, in 31 iulie 2009, o copie a deciziei Tribunalului Sportiv de la Laussane si datele bancare necesare pentru ca romanul trebuie sa vireze banii.

Dupa ce a fost depistat pozitiv cu cocaina, in 2004, Mutu a fost nevoit sa paraseasca echipa Chelsea, jucatorul roman fiind si suspendat de catre Federatia Engleza timp de sase luni. Londonezii au declarat ca acest scandal le-a provocat pierderi de 13 milioane de lire sterline si cer ca Adrian Mutu sa le plateasca suma de 17.173.990 euro.


Citeste mai multe despre   























2764 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    acum ar trebui sa trimita plicurile cu 5 euro (Sâmbătă, 29 august 2009, 14:52)

    Ovidiu [anonim]

    catre cele cinci nume, iar ceilalti vor trimite mai departe....taie primul nume de pe lista, scrie numele lui, trimite la alte 5 persoane si.... asteapta...

    poate e o prostie, dar daca va castiga atatia bani cat sa isi plateasca paguba ???
  • +2 (6 voturi)    
    Ce mizerie! (Sâmbătă, 29 august 2009, 14:54)

    MBB [anonim]

    Ce mizerie!
    Nu-l sufar pe Mutu si nu sufar fotbalul romanesc dar mai presus de astea nu sufar nedreptatea.
    Tribunal Sportiv... ... ... Ce mizerie...
    • 0 (8 voturi)    
      Sa inteleg (Sâmbătă, 29 august 2009, 15:39)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui MBB

      ca tu ai citit contractul dintre Mutu si Chelsea? De unde stii ce clauze erau acolo? Sau tu dai verdicte citind in ceasca de cafea?
    • -3 (3 voturi)    
      cata compatimire (Duminică, 30 august 2009, 2:41)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui MBB

      daca nu esti microbist nu inteleg ce te preocupa treburile astea lgate de football.
      sau nu suferi footbalul romanesc,fan Real M** ce est! mutu chiar a facut imagine buna pe unde a fost,degeaba comentezi tu,ca nu stii ce s-a intamplat acolo...astea sunt scandale mondene ,create de chelsea sa mai scoata in ban ´´cinstit´´ si sa se mai auda de ei
      ca vedeti cat de iubit este in italia el si restu milioane de ROMANI ne fac ´´imaginea´´ de ras,care imagine nu stiu da asa se spune

      nu mai comentati atata ca daca te da pe tine primaria in judecata ca ai scuipat pe jos ca taranu si-ti cere de ´´n´´ ori salariul tau daune ce sa mai zicem noi

      si sa te preocupe ai tai care se droghiaza,ca sunt mio de cazuri!nu de capitanul nationalei care a luptat pt imaginea lui in acele 6 luni de suspendare si a revenit cu capul sus
    • -1 (3 voturi)    
      cata compatimire (Duminică, 30 august 2009, 2:41)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui MBB

      daca nu esti microbist nu inteleg ce te preocupa treburile astea lgate de football.
      sau nu suferi footbalul romanesc,fan Real M** ce est! mutu chiar a facut imagine buna pe unde a fost,degeaba comentezi tu,ca nu stii ce s-a intamplat acolo...astea sunt scandale mondene ,create de chelsea sa mai scoata in ban ´´cinstit´´ si sa se mai auda de ei
      ca vedeti cat de iubit este in italia el si restu milioane de ROMANI ne fac ´´imaginea´´ de ras,care imagine nu stiu da asa se spune

      nu mai comentati atata ca daca te da pe tine primaria in judecata ca ai scuipat pe jos ca taranu si-ti cere de ´´n´´ ori salariul tau daune ce sa mai zicem noi

      si sa te preocupe ai tai care se droghiaza,ca sunt mii de cazuri!nu de capitanul nationalei care a luptat pt imaginea lui in acele 6 luni de suspendare si a revenit cu capul sus
  • -2 (8 voturi)    
    Facetzi cheta (Sâmbătă, 29 august 2009, 15:35)

    Klaus Steinberg [anonim]

    Fiecare ruman sa dea cate un euro si o sa stranga 20.000.000 .Ii mai ramane si de o linie doua
    • +4 (6 voturi)    
      undeeee..? (Sâmbătă, 29 august 2009, 15:45)

      AYAN [anonim] i-a raspuns lui Klaus Steinberg

      unde este contul sa incepem sa donam..... oare si laura andresan va dona si ea ??? si manechinele ...??
  • 0 (2 voturi)    
    nu inteleg (Sâmbătă, 29 august 2009, 18:17)

    soferul [anonim]

    Nu inteleg de ce este asa de mult compatimit mutu?
    La salariul lui nu stia cam ce are voie sa faca si ce nu ?
    Eu iau 350 euro ca sofer si daca beau 2 beri pot sa pierd carnetul si sa stau acasa,el la milioane de euro nu stia ca nu are voie cocaina?
    • 0 (2 voturi)    
      contractul trebuie respectat !!!! (Sâmbătă, 29 august 2009, 20:22)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui soferul

      Foarte corect !!! Ai perfecta dreptate . Ar trebui sa ne fie mila de judoka Alina .... care si-a rupt piciorul in concurs , nu de drogatu asta !! sau sa facem coleta nationala pentru operatiile dificile ale saracilor .... Stiati ca socrul lui e mare bancher in tara natala ??
    • 0 (4 voturi)    
      Mai bine vezi-ti de drum. (Sâmbătă, 29 august 2009, 21:38)

      un_suporter [anonim] i-a raspuns lui soferul

      Cam cati soferi de autobuz au fost prinsi bauti la volan? Si sa presupunem ca ai fi tu. In cazul asta, RATB sau mai stiu eu ce societate, ar trebui sa-ti te dea afara si sa-ti ceara daune morale de 100.000 euro. Ai mai comenta matale aici in conditiile astea?!
      Dragilor, consumul de bere cat si cel de cocaina distrug vieti, dar voi exagerati in cazul mutu. El n-a fost dependent de cocaina, ceea ce nu cred ca e cazul vostru cu berea.
      Pana acum el n-a omorat pe nimeni, dar soferii de autobuz cu miile. Ciocul mic.
      • -1 (1 vot)    
        Nu ai dreptate (Duminică, 30 august 2009, 13:03)

        ODF [anonim] i-a raspuns lui un_suporter

        100,000 euro ale soferului nu sunt comparabili cu cele 17 milioane de euro ale lui Mutu. Mutu are putere de castig, si va trebui sa puna deoparte fitele si sa munceasca ca sa-si plateasca datoria. Nu uitati ca FIFA este organizatia care controleaza fotbalul international, ei au creat toata infrastructura pentru acest "circ" numit fotbalul organizat, si trebuie sa joci dupa regulile lor, oricum ar fi acestea. Cui nu-i convine sa mearga si sa-si faca federatie proprie. Mutu nu are un "drept" sa joace fotbal in cadrul FIFA ci un privilegiu. A incalcat regulile, sa plateasca. Ce ar fi injust este daca Chelsea nu i-ar da sansa sa-si plateasca datoria, adica sa negocieze cu el si sa faca un scadentar. Va trebui sa munceasca si el ca soferul si ceilalti Romani care muncesc din greu. Fara fite, gagici, samd. Si asta nu-i rau, avem nevoie de astfel de exemple. Cine greseste sa plateasca. Hai Romania, sa castigam la Paris!
      • -1 (1 vot)    
        Nu ai dreptate (Duminică, 30 august 2009, 13:13)

        Mihaita III [utilizator] i-a raspuns lui un_suporter

        Mutu joaca in cadrul FIFA, care este organizatia care a creat toata "infrastructura de circ" care se numeste fotbalul mondial. Iti place sau nu, asta e. Ei fac regulile, si fara ei Mutu poate ar fi fost si el sofer de autobuz, cu toate ca nu pare a avea disciplina si bunul simt care pare sa il aibe "soferul", pentru care am mult mai mult respect decat pentru Mutu. Mie imi place de el si sper sa se motiveze si sa dea 2 goluri la Paris ca sa facem si noi cu nationala ce a facut Dinamo in Cehia.

        Parerea mea este ca Chelsea il va "teroriza" pe Mutu cu tot felul de "scadente" ca sa-l forteze sa-si asume obligativitatea intr-un cadru legal si dupaia sa munceasca restul vietii pentru a-si plati datoria. Ce e rau in asta? Va reveni si el printre randurile majoritatii romanilor. Fiti sigur ca nu va muri de foame - nu de asta a slabit el 5 kg, ci pentru ca vrea sa fie mai agil ca sa dea cele 2 goluri francezilor si sa-l trimita pe Domenech la pensie. Hai Romania!
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 29 august 2009, 20:53)

    d [anonim]

    De ce trebuie sa plateasca el si milioane de drogati care populeaza Occidentul sunt lasati in pace?
    Halal justitie.
  • +3 (3 voturi)    
    Careva .... (Sâmbătă, 29 august 2009, 23:07)

    decisss [anonim]

    ...sa-mi spuna si mie de ce nimeni nu l-a acuzat cu vreo vorba (dimpotriva, l-a "inteles" si aparat) pe rotofeiul de maradona, care priza inca de cand jucase impotriva Romaniei....(v-amintiti de vorbele lui Balint?)..si a facut naveta intre centrele de dezintoxicare multa vreme, ajungand azi "mare" antrenor (puii mei ...)

    OK, OK, nu vreau sa-i compar pe cei doi, doar sa v-aud argumentele.

    In alta ordine de idei, incepeti pariurile: se lasa sau nu Mutu de fotbal.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum adica "scade" !? (Duminică, 30 august 2009, 0:28)

    Sergiu [anonim]

    "Jurnalistul" cica "ultimatumul lui Chelsea scade luni" ... cum adica scade? In ce limba trebuie sa citim un articol intr-un ziar romanesc sa intelegem si noi ceva? Sau poate ca "giornalisto" a trecut si el cateva zile prin Italia si acum vorbeste a la Raduciou cu "scade" in loc de - come si dice - ah da, EXPIRA :))

    Mi-a scazut pofta sa citesc toti amatorii ...
  • -1 (1 vot)    
    MUTULICA (Duminică, 30 august 2009, 1:05)

    HESS [anonim]

    Lucescu dupa ce Mutu sa dus la Chelsea ia spus sa-si aiba grija de banuti.
    De ce .,pt ca romanul ajuns dintr-o data mare vedeta a inceput sa arunce cu bani in stanga si-n dreapta.Si avea de unde.Dar Lucescu fiind antrenor este automat si un pshiholog.Cunoscandu-l ia dat un sfat bun.Mai ales stiind ca este neserios.
    Si aia de la Chelsea i-au dat papuci ,Italienii l-au luat dar se clatina.In final se va alege praful de el.Sarac nu va fi dar la ce ar fi putut fi si avea , putem zice ca va fi sarac.NESERIOZITATEA
  • +1 (3 voturi)    
    Iata un moment bun (Duminică, 30 august 2009, 9:40)

    nano2k [utilizator]

    Iata un moment foarte bun sa dovedim ca suntem solidari cu Mutu, care ne-a adus atatea bucurii.

    Ma mir ca inca nimeni nu a avut ideea de a deschide un cont in care cei care binevoiesc il pot ajuta.

    De ce sa nu ajutam si excelenta?
  • +1 (1 vot)    
    sa stabilim cateva lucruri... (Duminică, 30 august 2009, 14:24)

    liviu [anonim]

    in orice contract scrie ca nu poti face prostii...
    dar NU chelsea a stabilit amenda ci FIFA...
    FIFA de ani de zile protejeaza cluburile mari pentru ca ele aduc banuti.

    nu sunt de acord nici cu cheta pentru ca, fara suparare, nu l-am impins noi sa ia droguri... Nu trebuie sa plateasca unii oameni pentru greselile altora.

    Mutu a gresit, clar, dar 17 milioane si o eventuala interdictie de a juca fotbal este cel putin exagerata...

    Oricum acest lucru este un precedent FOARTE periculor pentru fotbal, pentru ca, cluburile pot gasi o modalitatea foarte convenabila de a scapa de jucatorii pe care-i considera rebuturi (si se poate extinde mai departe de consumul de droguri).
    acum ce mai zice platini de "sclavagismul modern" de care vorba acu vreun an cand nu l-a lasat manchester sa plece pe ronaldo la real??? aud??? asta nu e sclavie???

    PS: eu totusi cred ca este ceva "tradus" "gresit" pe aici... nu are cum sa-ti dea ultimatum la o asemenea amenda in cateva saptamani de la un proces...