Craiova este mai aproape ca niciodata de Europa League, juvetii urcand pana pe locul patru in clasament dupa victoria clara, scor 3-0, din Giulesti, cu Rapidul. Fratii Costea au fost din nou decisivi pentru olteni, Florin (a reusit o dubla in minutele 78 si 82) si Mihai (a punctat in minutul 91) provocandu-i lui Viorel Hizo prima infrangere din cel de-al cincilea mandat pe banca tehnica a giulestenilor.

"Acum doi ani l-am nominalizat pe Costea in primii 5 jucatori romani in anchetele de final de an. Lumea a zis ca sunt nebun, dar iata ca am avut dreptate", a declarat Viorel Hizo.

"Mi-a placut tactica lui Jerry Gane, nu i-am dat niciun fel de telefon de la oficiala. Imi va fi foarte greu sa-i mai tin pe fratii Costea la echipa. Am nenumarate oferte pentru ei", a precizat Adrian Mititelu.

"Nici nu ma gandesc sa ma transfer. Vreau sa joc in cupele europene cu Craiova. Sunt convins ca putem face o figura frumoasa. Speram sa ramana Gane si din vara" - Mihai Costea, atacant U Craiova.

Meciul Live Text:

Fluier final de partida. Rapid - Craiova 0-3

91' Andrade lufteaza, Florin Costea ii fura mingea, centreaza pentru Mihai Costea, iar atacantul Craiovei inscrie la coltul lung. Rapid - Craiova 0-3. Gafa monumentala a portarului rapidist

87' Suteaza Pitbull dintr-o lovitura libera, Bornescu retine fara emotii

84' A intrat Raduta si a parasit terenul JP Pinto la gazde

84' A iesit Prepelita si a intrat Gangioveanu la Craiova

82' Prepelita scapa la limita offside-ului, ii paseaza lui Florin Costea, iar varful oltenilor trimite in poarta de la aproximativ 11 metri. Rapid - Craiova 0-2

78' Florin Costea il executa pe Andrade cu un sut cu efect la coltul lung. Rapid - Craiova 0-1

77' Soava centreaza, Mihai Costea trimite cu tibia, mingea trece putin pe langa poarta lui Andrade

76' Intra Pitbull si iese Costin Lazar la Rapid

72' A iesit Njock si a intrat Mihai Costea la Craiova

70' Andrade scoate de sub bara o puternica lovitura de cap a lui Njock. Golul pluteste in aer. Cele doua echipe rateaza ocazii mari la un interval de cateva minute

68' Dorel Stoica il blocheaza pe Cesinha, rapidistul putea ramane singur cu Bornescu

66' Prepelita centreaza cu exteriorul, Njock reia cu capul din trei metri, dar mingea trece putin e langa poarta lui Andrade. Craiova a trecut inca o data pe langa deschiderea scorului

62' Iese Dilevski si intra Barboianu la Craiova

62' Cesinha patrunde frumos pe dreapta, centreaza pentru Djalovic, dar Dananae respinge din fata portii. Inca o ocazie importanta pentru Rapid

58' Bornescu respinge incredibil in doua randuri suturile lui Djalovic si JP Pinto si pastreaza tabela intacta. Cea mai mare ocazie de gol a Rapidului

57' Wobay il intoarce superb pe Marius Constantin, centreaza, dar Njock trimite din cativa metri pe langa poarta lui Andrade

56' A iesit JP Andrade si a intrat Djalovic

50' Gaman vede galben dupa un fault din spate asupra lui Pinto

47' Dorel Stoica suteaza violent dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri, balonul loveste transversala. Ocazie mare pentru Craiova

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Rapid - Craiova 0-0

43' Balbaiala in careul oltean, mingea nu ajunge la Pinto, iar sutul lui Perja este foarte departe de poarta lui Bornescu

42' Perja primeste cartonasul galben dupa o intrare dura asupra lui Prepelita

39' Spadacio prinde o torpila de pe partea dreapta, Bornescu respinge cu mare greutate

37' Spadacio cere un penalti dupa o alunecare a lui Soava

31' Fernandes aluneca, Njock profita, dar sutul sau puternic cu piciorul stang trece peste transversala

30' Costea patrunde pe partea stanga, il intoarce pe Maftei, dar sutul sau este paralel cu poarta lui Andrade si iese in aut

25' Maftei centreaza la intalnire, Pinto reia din sapte metri pe langa. Atacantul rapidist il avea in fata sa numai pe Bornescu

23' Pinto centeaza cu mult efect, dar Dica reia cu capul peste. Balonul a fost trimis putin prea sus pentru mijlocasul rapidist

22' Wobay suteaza puternic de la 25 de metri, balonul trece aproape de poarta gazdelor

17' Maftei centreaza, mingea trece printre mai multi fotbalisti, iar Spadacio, venit din linia a doua, trimite cu latul peste poarta lui Bornescu

13' Executa Dorel Stoica lovitura de la 11 metri in stanga portarului, dar Andrade respinge si isi rascumpara greseala

12' Prepelita patrunde in careul gazdelor si este agatat de Andrade. Penalti pentru Craiova

10' Combinatie Pinto-Cesinha, sutul ultimului este deviat pe langa poarta oltenilor

7' Emil Dica suteaza din unghi, mingea trece peste poarta lui Bornescu

2' Cesinha este blocat exact in momentul in care se pregatea sa suteze. Pasa i-a apartinut lui Spadacio