DNA a gasit in biroul lui Penescu un stick de memorie intitulat "Spaga CG"

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2009, 21:43 Sport | Fotbal

Tribunalul Arges a comunicat joi seara ca procurorii DNA au descoperit in biroul lui Cornel Penescu un stick de memorie intitulat "Spaga CG" (CG sunt initialele lui Constantin Gheorghe, seful arbitrilor), de pe care au extras dovezile filmate ale unei operatiuni de dare de mita!

"Serviciul Teritorial Piteşti din cadrul DNA  a dispus extinderea cercetarilor penale desfasurate în cauza impotriva numiţilor P G C (N.R.: Penescu Gheorghe Cornel) şi C G (N.R.: Constantin Gheorghe) si pentru fapta din luna septembrie 2007, cand, se retine, dintr-un suport de memorie, descoperit cu ocazia perchezitiei domiciliare efectuate la sediul SC P SA, în biroul lui P G C, inscripţionat "spaga CG", PG i-a remis inculpatului CG o mare sumă de bani în bancnote de 50 lei RON, introduse într-un plic alb" - Tribunalul Arges.

"Domnule, asta e sinucidere in direct!", comenteaza patronul Universitatii Craiova, Adrian Mititelu: "Adica, Penescu pastra dovezi ca ii dadea bani sefului arbitrilor? Nu pot sa cred asta. E oficial?"


Citeste mai multe despre   






















8323 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    chiar asa de prost e ? (Joi, 16 aprilie 2009, 22:05)

    nurofen [anonim]

    Daca e adevarat, sunt inculpati si pentru infractiunea de prostie.
    • +16 (18 voturi)    
      Nu te supăra... (Joi, 16 aprilie 2009, 22:21)

      corvus [utilizator] i-a raspuns lui nurofen

      ...dar i-ai suspectat vreodată de inteligenţă?! Tupeu şi jmekerie cât cuprinde şi prostie cât carul!! Uită-te la meclele lor şi vei constata că totuşi Lombroso a avut ceva-ceva dreptate....
      • +1 (1 vot)    
        inteligenta nu ii supara.. (Vineri, 17 aprilie 2009, 21:46)

        hans [anonim] i-a raspuns lui corvus

        ...javrele din fotbal merita toti cate 10 ani de recluziune ...
    • +14 (14 voturi)    
      Cred ca... (Joi, 16 aprilie 2009, 23:30)

      griffonu [utilizator] i-a raspuns lui nurofen

      ... o filmare de genul ala poate fi folositoare, daca se pune la un moment dat problema la modul "fii atent ca daca eu ma duc la fund, te trag si pe tine". In lumea asta santajul si turnatoriile reciproce banuiesc ca nu sunt lucruri tabu :)

      Dincolo de asta, pastrarea respectivelor filmari chiar in biroul propriu dovedeste - pe langa oleaca de lipsa de glagorie - increderea absoluta a oamenilor astora ca sistemul nu se va atinge de ei vreodata. Daca nu s-a atins 20 de ani...
      • +3 (3 voturi)    
        Mare derptate ai (Vineri, 17 aprilie 2009, 11:36)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui griffonu

        Subscriu
  • +5 (11 voturi)    
    pe cand...? (Joi, 16 aprilie 2009, 22:23)

    AYAN [anonim]

    pe cand candidezi la presedentie penesculeeeeee???
  • -1 (9 voturi)    
    pe cand...? (Joi, 16 aprilie 2009, 22:23)

    AYAN [anonim]

    pe cand candidezi la presedentie penesculeeeeee???
  • +9 (13 voturi)    
    looollllllll :)))))))))))))) (Joi, 16 aprilie 2009, 22:33)

    Codruta N [utilizator]

    io cred ca astia or merge sa dea spaga si cu serviete speciale, pe care sa scrie "bani de spaga! rugam nu atingeti"! :-p

    (Imi amintesc aici si faza cu carnatii lui Remes, ce penibil...)

    Propun, pentru a nu se mai produce incurcaturi, sa se faca o noua moneda, una speciala, care sa fie folosita exclusiv pentru spagi! Nu de alta, dar sa nu li se mai dea atat de lucru procurorilor... ba chiar si spaguitilor si spaguitorilor; macar ar putea sa tina banii in vreun sertar special, sa nu-i cheltuie, din greseala... >:))

    Chestia asta cu sticku pe care scrie "spaga C G" o bag in categoria in care am bagat si manipularile lui Gelu Voican - care zicea la la Revolutie umblau pe culuarele Televiziunii persoane "in uniforma de teroristi".

    Mi se pare NORMAL sa umbli imbracat in "uniforma de terorist", sa stie si lumea cu cine are de-a face si sa se sperie, nene! nu sa trateze problema neserios! Ma gandesc ca or fi avut si ecusoane... :-p
    • +4 (4 voturi)    
      Nu te mira... (Joi, 16 aprilie 2009, 23:38)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      asa de mult.Sti cum se spune: "exista doar doua lucruri infinite:universul si prostia umana!"
      • +3 (3 voturi)    
        dar (Vineri, 17 aprilie 2009, 9:09)

        neomul [utilizator] i-a raspuns lui dami365

        universul nu e sigur :D
  • +11 (11 voturi)    
    culmea prostiei (Joi, 16 aprilie 2009, 22:34)

    Mishulanu [anonim]

    faza asta e prea exagerata chiar si pt filmele cu gangsteri prosti. :)) cred ca se va dovedi pana la urma ca defapt Penescu este agent secret sub acoperire pt DNA si lucreaza de ani buni sa-i prinda pe mafiotii din fotbal... :)
    • +7 (7 voturi)    
      de ce ? (Joi, 16 aprilie 2009, 22:51)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Mishulanu

      pai e perfect romanesc. ti dovezi ca daca cazi tu sa mai tragi si pe altu dupa tine. este identica faza cu hotii lui becali ... a nu platesti santaju? atunci ma autodenunt eu ! numa ca tiganii aia au spate ca sa il poata infunda pe jiji, penescu asta prea fara cojones sa isi fi facut ceva relatii .
      morala : cand esti mare si umblii cu potlogarii mici atunci esti prins. sau indiferent cat de mari hotii ai facut tot vine unu mai mic si mai destept ca tine. de ce? pentru ca suntem o tara de spagari , hoti si coor-we.
  • +3 (13 voturi)    
    e clar... (Joi, 16 aprilie 2009, 22:38)

    cucu [anonim]

    basescu e de vina!
    • +1 (11 voturi)    
      evident ca Basescu e de vina! (Joi, 16 aprilie 2009, 23:57)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui cucu

      daca incepand din 2005 nu ar fi incurajat in mod constant independenta justitiei (incepand cu numirea si sustinerea doamnei Monica Macovei), niciun procuror nu ar fi avut curajul sa ancheteze magnati si politicieni de top!
      • 0 (10 voturi)    
        Nu (Vineri, 17 aprilie 2009, 1:15)

        Ioan [anonim] i-a raspuns lui metronom

        Nu, nu Basescu e de vina. Oricum, e praf in ochi, sa satisfaca prostimea care e geloasa pe oamenii cu bani.
        Adevaratii hoti, de calibru, din PD-L, PSD si PNL, isi vad linistiti de treaba.
        Basescu are alta vina, aceea de a fi inselat poporul roman.
        • +1 (3 voturi)    
          Hai sa fim si onesti, si pragmatici (Vineri, 17 aprilie 2009, 8:30)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Ioan

          Cu ce ti se pare ca a inselat Basescu poporul roman ? Cu insistenta lui de a spune adevarul ? A mai folosit el si mijloace tipic politicianiste, dar scopul lui e clar: binecunoscutul sistem (ticalosit, da). A, ca nu s-a facut mare lucru....dar, chiar ceea ce s-a facut e inimaginabil fata de vremurile lui Iliescu, Constantinescu, Bombonel, cand Omerta era legea suprema.
          Sistemul mafiot e prea inradacinat ca sa se rezolve de a doua zi dupa alegeri. De-aia ne trebuie 2 mandate cu Basescu, oricat s-ar enerva Mafia sau oamenii care sunt asa de perfectionisti si atenti la detalii, incat cred ca Realitatea e cea de la Antene ! Si am spus-o prea elegant, crede-ma.
          • -1 (3 voturi)    
            naivitate (Vineri, 17 aprilie 2009, 10:21)

            G [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Basescu e parte a sistemului ticalosit care prospera si in timpul lui mai bine ca niciodata.

            Din punctul meu de vedere putem sa ii dam 99 de mandate sau si mai bine sa il facem presedinte-rege pe viata. Curat democratic.

            Esti tare naiv, si asta e rau, pt ca pari printre putinii bine intentionati, dar fiind atat de navi, esti totusi total inutil.
            • +1 (1 vot)    
              Nu cred puzzle-ul prezentat la TV. Par naiv ? (Vineri, 17 aprilie 2009, 11:30)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui G

              Totusi, asa naiv cum ma crezi, cum se face ca tocmai sistemul ticalosit vrea sa-l elimine pe Basescu ? Si cum se face ca, desi tu nu te crezi naiv, esti de aceeasi parte a baricadei cu armatele massmedia in lupta lor anti-Basescu ? Nu sunt un fan al tipologiei individuale reprezentate de Basescu, dar am alaturat pragmatismul onestitatii. De aceea cred ca cel mai bun medicament anti-Mafie este Basescu. Daca ar fi exista un politician imaculat realmente numit, de ex.,Vasile Vasilescu si ar fi avut discursul si actiunile lui Basescu, as fi votat cu el, dar acest politician inca nu exista. Fii sigur insa ca de Vasilescu s-ar ocupa indeaproape domnustan, domnugadea si altii ca ei. Te rog sa ai incredere in mine ca a vota anti-Basescu inseamna a vota pentru Mafie.
            • +2 (2 voturi)    
              Naiv ? Daca nu cred ce vrea Mafia TV ? (Vineri, 17 aprilie 2009, 12:06)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui G

              Totusi, asa naiv cum ma crezi, cum se face ca tocmai sistemul ticalosit vrea sa-l elimine pe Basescu ? Si cum se face ca, desi tu nu te crezi naiv, esti de aceeasi parte a baricadei cu armatele massmedia in lupta lor anti-Basescu ? Nu sunt un fan al tipologiei individuale reprezentate de Basescu, dar am alaturat pragmatismul onestitatii. De aceea cred ca cel mai bun medicament anti-Mafie este Basescu. Daca ar fi exista un politician imaculat realmente numit, de ex.,Vasile Vasilescu si ar fi avut discursul si actiunile lui Basescu, as fi votat cu el, dar acest politician inca nu exista. Fii sigur insa ca de Vasilescu s-ar ocupa indeaproape domnustan, domnugadea si altii ca ei. Te rog sa ai incredere in mine ca a vota anti-Basescu inseamna a vota pentru Mafie.
              • 0 (0 voturi)    
                Care e Mafia?????? (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:33)

                Nicholas [anonim] i-a raspuns lui Alex

                Voi, cei care credeti cu atata tarie in "Mafia" pe care o arata Basescu, spuneti cu voce tare, CINE E MAFIOT??????? Eu nu contest ca se fac multe in tara asta, dar cum se face ca mafioti nu apar peste noapte decat adversarii politici ai PDL?
                Eu propun ca dupa ce il veti scoate din nou pe Basescu presedinte, ulterior sa o punem presedinte pe Elena Basescu, ca doar au acelasi sange patriot, vor sa scoata Mafia la lumina.
                P.S.: Flota romana, tot mafia a facut-o sa dispara?
                :)
          • 0 (0 voturi)    
            hai sa fim SERIOSI (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:27)

            Nicholas [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Spune un domn mai sus: "Doar universul si prostia umana sunt infinite". Daca nu stii care sunt caracteristicile sistemului de conducere al Romaniei, citeste, fiindca ai sa constati, spre surprinderea TA, ca presedintele nu are nici un fel de prerogative de acest gen, acela de "a face curatenie", asa cum intelegi tu si multi altii. Daca are catusi de putin legatura cu aceste arestari sau altele, Basescu se poate "lauda" cel mult cu infractiunea de trafic de influenta. "Salvatorul" vostru e mai degraba un mare magician, mai mare decat Houdini, fiindca el a reusit sa faca sa dispara o flota intreaga, pe cand Houdini s-a limitat la lucruri mai mici. Va rugam, noi cei care mai gandim catusi de putin, nu mai intoxicati blogurile si oamenii cu idiotenia voastra!!!
  • +11 (21 voturi)    
    ca sa nu mai comenteze domnii de pe la tv (Joi, 16 aprilie 2009, 22:47)

    cip [anonim]

    de ce l-a arestat preventiv. Pai daca il lasau in libertate ar fi distrus imediat dovada odata ce ajungea neaPenescu la Birou. La fel si cu GIGI! PRESA bandita, lasati justitia sa isi faca treaba!
    • -2 (4 voturi)    
      bandita (Vineri, 17 aprilie 2009, 8:48)

      G [anonim] i-a raspuns lui cip

      vrei sa spui, lasati justitia bandita sa isi faca treaba, nu?
  • +7 (7 voturi)    
    Penescule, pune-o online (Vineri, 17 aprilie 2009, 2:21)

    vik [anonim]

    Domnule Penescu, poate dupa ce va mai eliberati si terminam si noi proiectul, puneti citeva si pe www.amdatspaga.eu, sa stim si noi care sint preturile.
  • +1 (3 voturi)    
    frateeeee (Vineri, 17 aprilie 2009, 9:59)

    liviu_ [utilizator]

    cat de prost sa fi?!?!?!?

    adica nimeni nu i-a acuzat pe presedintii de cluburi de prea multa inteligenta, dar asta depaseste orice limita...
    ar fi buna de pus in categoria "culmea prostiei"!
  • +3 (3 voturi)    
    dar cand ? (Vineri, 17 aprilie 2009, 11:58)

    Moldoveanu [anonim]

    Dar cand DNA va gasi dovezile ministrilor corupti? Clasei politice corupte care a dat legi sa fim furati, privatizati,bancile Romanesti sterse , petrolul anulat ?
    De fotbal are nevoie tara ?
    • +2 (2 voturi)    
      poate ai dreptate... (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:24)

      luc i [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      dar nu crezi ca este un inceput?...
      si puterea exemplului... de prea mult timp lipseste din peisajul mioritic...
      apropo de basescu, daca si-a bagat coada si aici, este un lucru bun, mai ales daca se vor finaliza corect dosarele...
      si inca ceva, am vrea ca justitia sa foloseasca aceeasi unitate de masura mereu, nu sa judece violatori si proxeneti in stare de libertate....
  • 0 (0 voturi)    
    spre comunism urcam in zbor (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:13)

    Dedalus [anonim]

    penibila idee!

    Si eu am un stick pe care scrie: "Gica hotzu!" -asta inseamana ca daca as avea un prieten pe care sa-l cheme Gica, stikul meu e dovada la proces ca Gica-i hotz???!!!!

    Astia de la DNA ori sunt proshti de behaie ca oaia lu" Becali (!), ori ziaristii au mancat matraguna in loc de ciunga, ori a dat strechea in toata procuratura ca nimeni nu mai pricepe ce-i aia o dovada.

    Stickul ala NU reprezinta nici o dovada. Este un obiect oarecare, inscriptionat cu oarshce (...).

    Nu incetez sa ma minunez.
    • +1 (1 vot)    
      Nu mai citi printre randuri (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:39)

      Unu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Pentru Dedalus reproducere din articol:
      ......
      de pe care au extras dovezile filmate ale unei operatiuni de dare de mita!