Champions League, in pericol/ Euroliga - o necesitate

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2009, 18:41 Sport | Fotbal

Criza economica mondiala pare sa-i dea batai de cap lui Michel Platini, seful UEFA, francezul precizand ca in locul Champions League ar putea aparea Euroliga, o mai veche idee a forului european, informeaza Gazzetta dello Sport. Noua competitie ar putea fi mai putin costisitoare si ar include trei serii, promovari si retrogradari.  

"Un tsunami se va abate deasupra fotbalului, iar situatia va fi una destul de grava. Proiectul meu nu este ceva nou, ii astept pe toti sa vina cu propuneri", a precizat Platini.

Cum ar arata Euroliga:

Vor fi trei serii de tip A, B si C, a cate 22 de echipe, iar campioana Europei va fi desemnata castigatoarea seriei A. Pe deasupra, vor retrograda ultimele patru echipe, in timp ce din grupa B (de ex.) vor promova primele patru in A, dupa sistemul unui campionat national.

In mod normal, o echipa din prima liga (A) ar urma sa dispute 21 de partide numai in tur. Partea buna a lucrurilor ar fi aceea ca in prima serie vor fi toate echipele bune de pe Batranul Continent, iar partide intre Milan, Real, Inter, Bayern, Barcelona, Arsenal, Manchester, etc, vor putea fi vazute etapa de etapa. In alta ordine de idei, va fi foarte greu ca o echipa din Romania sa patrunda in primul campionat valoric (cel A).  

Conform spuselor oficialilor UEFA, NBA este una dintre putinele competitii care nu este afectata de criza economica, urmand ca modelul sa fie oarecum preluat de peste ocean. Problema apare la nivel de retrogradari si promovari, in NBA neexistand asa ceva.

O alta idee a lui Platini este aceea ca numarul echipelor din campionatele nationale sa fie redus la 16, din considerente economice si de performanta.


Citeste mai multe despre   























2931 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Euroliga (Marţi, 17 martie 2009, 20:12)

    Sorin [anonim]

    Pai o echipa ar disputa,dupa cum ati zis, 21 partide. Acum disputa vreo 15 (fara preliminarii). Deci chiar si cu preliminarii, nr partidelor ar fi cam acelasi, si audientele nu ar fi asa mari ca la niste meciuri eliminatorii.
    Ma rog, ei stiu mai bine...
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i asa (Miercuri, 18 martie 2009, 2:19)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      15 partide disputa doar cele care ajung in finala, celelalte nu. In noua formula, 21 de partide sint doar in tur, inca 21 in retur! Toate echipele joaca 42 de meciuri!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Euro Cupa (Marţi, 17 martie 2009, 22:29)

    .... [anonim]

    Ar fi si o Cupa? In Cupa ar intra echipe din A\B si ar fi asemanatoare cu CL de acuma. Cupa ar fi ceva prestigios totusi.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 17 martie 2009, 23:19)

    MariusCojo [utilizator]

    Deja incep sa ma sece Platini asta... mi se pare ca cam prea o sa strice fotbal cu noile sale norme...hai k unele sunt bune dar deja intrece masura... De ce knd ceva merge bine se vrea sa mearga si mai bine , dar din pakate in 99% din cazuri mere mai rau.
  • 0 (0 voturi)    
    Hm (Miercuri, 18 martie 2009, 2:08)

    stefan [anonim]

    21*2=42 de partide. Plus cele din campionatul intern...
    Cam mult, nu?
    In USA sporturile sunt francize, de accea nu exista retrogradari. Iar un sezon regulat tine cam 4-5 luni, cu 2-3 meciuri pe saptamana. Urmeaza apoi play-off.
    USA e o tara cit un continent si are :baschet, fotbal, bassebal si hochei. Putine sunt orasele care au toate cele 4. Sportul e o mare afacere. Incepind de la sepci si tricouri, bere si pop-corn, cartofi prajiti si pizza si mai stiu eu cite.
    Dar nu uitati ca USA e la latitudine mai mica si deci mai cald.
    Europa nu e America.
    • +1 (1 vot)    
      Liga nationala (Miercuri, 18 martie 2009, 10:14)

      marius [anonim] i-a raspuns lui stefan

      In liga nationala vor juca numai echipele care nu sunt in liga europeana A, B sau C. Ideea e de a face un campinat al Europei cu divizia A, B si C.
      Ligile nationale vor deveni actuala divizie judeteana. Din aceasta liga judeteana (divizia A) se va promova in liga C europeana si tot asa in B sau A.
      Cred k m-as uita in Weekend la etapa mai interesat decat de Vaslui - Iasi , sau Dinamo - Otopeni
  • 0 (0 voturi)    
    Primele echipe (Miercuri, 18 martie 2009, 10:27)

    gicu caloricu [anonim]

    Mai bine Platini ar introduce din nou regula veche: in Liga Campionilor sa joace doar echipele de pe locul 1 din campionatele lor, ca de aia e liga campionilor.
    • 0 (0 voturi)    
      ndea (Miercuri, 18 martie 2009, 15:33)

      ion [anonim] i-a raspuns lui gicu caloricu

      ar fi mai interesant dar nu se va ajunge niciodata aici :( pacat