Victor Piturca ar fi vrut un amical miercuri, dar nu s-a gasit un adversar pe masura

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 13 octombrie 2008, 22:02 Sport | Fotbal

Piturca va spiona Austria si Serbia
Foto: AGERPRES
Selectionerul Victor Piturca a declarat ca si-ar fi dorit ca miercuri Romania sa dispute o partida amicala, precum Franta care intalneste Tunisia, dar nu s-a gasit un adversar pe masura. Cu toate acestea, tehnicianul primei reprezentative a precizat ca in luna noiembrie, atunci cand tricolorii vor da piept cu Georgia intr-o disputa cu caracter amical, vor aparea mai multi jucatori noi fata de ultimele convocari.

"Am vorbit cu Ionut Lupescu, dar nu era nici adversar pe masura si era si etapa de Cupa. Imi doresc sa avem jocuri cat mai multe la echipa nationala, sa testez cat mai multi jucatori. La meciul cu Georgia o sa chem mai multi jucatori noi", a precizat Victor Piturca la Sport.ro.

Pentru a cunoaste cat mai bine jocul adversarelor, selectionerul va asista, miercuri, la Viena, la partida dintre Austria si Serbia, contand pentru grupa a-7-a de calificare pentru Cupa Mondiala din Africa de Sud: "Vreau sa iau un prim contact cu echipa Serbiei, pentru ca Dan Apolzan mi-a zis ca ar fi cea mai buna din grupa. Eu nu prea cred, deoarece consider ca Franta e cea mai buna. Echipa Frantei era mai solida la EURO decat acum", a conchis Piturca.

Din puctul de vedere al tehnicianului, lupta pentru calificare la Cupa Mondiala se va da intre Franta, Romania si Serbia.




















522 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    si care sa fie "masura"?? (Luni, 13 octombrie 2008, 22:18)

    zaboo [anonim]

    nitel sub somalia???
  • 0 (0 voturi)    
    Ce stire! (Luni, 13 octombrie 2008, 22:56)

    putzirca [anonim]

    Echipa de fotbal a Romaniei cauta un adversar pe masura, preferabil o echipa de neseriosi infumurati, condusi de un antrenor ingamfat si zemflemist care habar nu are ce-i aia mentalitatea de invingator. Evident, nu l-a gasit..
  • 0 (0 voturi)    
    echipa pe masura (Luni, 13 octombrie 2008, 23:29)

    Pixel [anonim]

    Burkina Fasso era ocupata?? sau nici aia nu e pe masura?

    Eventual incercati in Nepal...desi nu cred ca au echipa de fotbal. Da in cateva zile ishi fac...si pe masura va fi
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca am gasit exact ce trebuie: TIBET (Marţi, 14 octombrie 2008, 0:46)

    zaboo [anonim]

    baietii nu vor sa bata pe nimeni, o sa fie o victorie de moral - numai buna pentru chivu care inscrie doar la adelina =))
  • +1 (1 vot)    
    Ultimiii adversari au fost (Marţi, 14 octombrie 2008, 7:06)

    Adrian [anonim]

    Letonia si Montenegru. montenegru a fost singurul adversar inainte de Euro, cu siguranta ca a fost pe masura adversarilor de la Euro.
  • +1 (1 vot)    
    amical (Marţi, 14 octombrie 2008, 7:19)

    gigi [anonim]

    Pitzi,chiar nu s-a gasit o echipa pe care sa o batem? stiam ca Vaticanul e gata sa joace cu noi...
  • 0 (0 voturi)    
    Eu si baietii mei de la bloc ... (Marţi, 14 octombrie 2008, 11:41)

    gica [anonim]

    Credeti ca suntem un adversar pe masura ?
    Haideti ca n-o sa fim asa de rai ca cei din Faroe si o sa va lasam sa ne dati un gol :))
    Fotbalistii lu' Peshte, aia care se bucura ca n-au mancat bataie dupa ce au condus cu 2-0 ....