Universitatea Craiova invinge cu 2-1 pe FC Vaslui, la capatul unei partide in care Florin Costea a fost din nou salvatorul Baniei, dubla semnata in minutele 45 si 89 de acesta indepartandu-i pe olteni de zona retrogradarii.

Moldovenii lui Dorinel Munteanu au venit pe stadionul din Parcul Romanescu cu gandul clar de a arata ca victoria cu 3-0 in fata celor de la Poli Stiinta Timisoara nu a fost o intamplare, Mardare trecandu-se in cont prima ocazie a meciului in minutul 4, atunci cand Bornescu prinde in doi timpi.

Vasluiul continua sa preseze o echipa gazda luata prin surprindere, iar Frunza reuseste sa modifice pentru prima data tabela in minutul 23, dupa un sut frumos de la aproximativ 21 de metri.

Treziti din letargie, oltenii incep sa echilibreze balanta, Costea si Woobay fiind principalele pericole pentru poarta lui Haisan.

Cu cateva secvente inainte de pauza, repsonsabilul cu golul de la Stiinta, Florin Costea, isi face inca o data datoria reusind sa egaleze in minutul 45 din fata portii vasluiene.

Prima ocazie importanta a celei de-a doua reprize o bifeaza acelasi Costea, care rateaza din 11 metri sansa de a o aduce pe Craiova pentru prima data in avantaj pe tabela.

Pana la final, Lutu, Dananae sau Andrei Ionescu trec pe langa gol, dar tabela avea sa fie modificata decisiv de acelasi Florin Costea, cel care puncteaza in minutul 89.

Craiova castiga meritat cu 2-1 dupa doua goluri marcate in ultimele minute ale celor doua reprize.