​CFR Cluj a obținut o victorie foarte importantă, 2-0 împotriva Chindiei Târgoviște, în etapa a patra din SuperLiga (fosta Liga 1). Campioana en-titre a terminat partida de la Ploiești în nouă jucători, iar Dan Petrescu a fost și el eliminat.

Dan PetrescuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Golurile au fost marcate de Muhar ('27) și Yeboah ('45+1 - foarfecă spectaculoasă).

În repriza a doua, clujenii au avut trei eliminaţi: doi jucători şi antrenorul Dan Petrescu.

În minutul 66, Yeboah a alunecat şi l-a lovit pe Ioniţă, târgoviştenii au cerut eliminare. Arbitrul Iulian Călin i-a acordat cartonaşul roşu lui Yeboah, iar Dan Petrescu a protestat şi a fost şi el eliminat. Yeboah a fost aproape de un conflict cu un oficial al arenei din Ploieşti, dar, în cele din urmă, a părăsit terenul, scrie News.ro.

În minutul 80 a fost eliminat şi Debeljuh, pentru o lovitura de cot aplicată lui Celea, decizie contestată de clujeni.

Grație acestui succes, CFR a acumulat nouă puncte și a egalat Rapidul în fruntea ierarhiei (clujenii au golaveraj mai bun). De cealaltă parte, Chindia ocupă locul 15, penultimul, cu două puncte.

Au evoluat echipele:

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Boldor, Ad. Ioniţă (Şerban 74’)- Neguţ, Chamed (Mihaiu 83’), Vorobjovas (Passaglia 46’), D. Dumitraşcu (Cooper 59’) - Popadiuc - D. Popa. Antrenor: Adrian Mihalcea

CFR Cluj: Bălgrădean – Braun (Yuri 90’), Kolinger, A. Burcă, Brucic – Hoban (Boateng 74’), Muhar, Bordeianu (Roger 74’) - Yeboah, Jefte Betancor (Debeljuh 74’), Petrila (Bălan 84’).Antrenor: Dan Petrescu.