Napoli s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Benevento, ultima clasata, ajungand astfel la a saptea victorie consecutiva in actuala editie din Serie A. Gratie acestui succes, formatia pregatita de Maurizio Sarri ramane pe primul loc in clasament, cu un avans de un punct fata de Juventus Torino.

Napoli a avut nevoie de 20 de minute pentru a deschide scorul in partida cu ultima clasata din Serie A. Belgianul Dries a marcat superb, cu un lob peste portarul advers, ajungand la 14 goluri in actuala editie a campionatului din Italia. Scorul final a fost stabilit de Marek Hamsik (47'), care inscris din cativa metri, dupa o pasa perfecta a lui Callejon.

Alin Tosca (Benevento) si Vlad Chiriches (Napoli) au fost rezerve.

Rezumatul partidei Benevento vs Napoli.

S-au disputat in etapa a XXIII-a din Serie A:

Sambata

Sampdoria - Torino FC 1-1

Au marcat: Torreira (11')/ Acquah (25').

Inter Milano - Crotone 1-1

Au marcat: Eder (23')/ Barberis (60').

Mijlocasul Adrian Stoian a fost rezerva la Crotone, fiind introdus pe teren in minutul 77.

Duminica

Hellas Verona - AS Roma 0-1

A marcat: Under (1').

Portarul Bogdan Lobont a fost rezerva la AS Roma.

Juventus Torino - Sassuolo 7-0

Au marcat: Alex Sandro (9'), Khedira (24', 27'), Pjanic (38'), Higuain (63', 74', 83').

Udinese - AC Milan 1-1

Au marcat: Gianluigi Donnarumma (76' - autogol)/ Suso (9').

Bologna - Fiorentina 1-2

Au marcat: Pulgar (44')/ Veretout (41').

Atalanta Bergamo - Chievo Verona 1-0

A marcat: Mancini (72').

Cagliari - SPAL 2-0

Au marcat: Cigarini (34'), Sau (78').