Federatia Romana de Fotbal a anuntat, luni, programul meciurilor din 16-imile de finala ale Cupei Romaniei, editia 2017-2018. Partidele se vor juca in zilele de 24, 25 si 26 octombrie, informeaza News.ro.

Cupa RomanieiFoto: frf.ro

Program 16-imi:

24.10.2017, ora 16:00, FC Arges - ACSM Politehnica Iasi

24.10.2017, ora 18:00, ACS Petrolul 52 - CS Mioveni

24.10.2017, ora 19:00, AS FC Universitatea Cluj - CS Stiinta Miroslava

24.10.2017, ora 20:30, ACS Sepsi OSK Sfantu Gheorghe - Club Sportiv U Craiova SA

25.10.2017, ora 18:00, CS Concordia Chiajna - AFC Astra

25.10.2017, ora 20:30, CS Sanatatea Servicii Publice Cluj-Napoca - SC Fotbal Club FCSB SA

26.10.2017, ora 18:00, AFC Botosani - FC CFR 1907 Cluj SA

26.10.2017, ora 21:00, CS Aerostar Bacau - SC Dinamo 1948 SA

Jocurile din saisprezecimile, optimile si sferturile de finala se disputa in sistem eliminatoriu, intr-o singura mansa, pe terenul echipei de categorie inferioara sau mai slab clasata in campionatul precedent. In cazul in care jocurile din Cupa Romaniei urmeaza sa fie televizate in direct si sunt programate in nocturna, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalatie de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiata, care indeplineste conditiile regulamentare necesare disputarii jocului si televizarii.

In caz de egalitate dupa 90 de minute de joc, se procedeaza la prelungiri si, dupa caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsa.

In conformitate cu modificarea articolul 30, punctul 11 din ROAF, aprobata in sedinta Comitetului Executiv din 8 august 2017, in faza nationala a Cupei Romaniei, in toate jocurile se pot efectua maximum trei inlocuiri de jucatori pe toata durata celor 90 de minute regulamentare de joc. Totodata, va fi permisa efectuarea unei a patra inlocuiri de jucatori numai in reprizele de prelungiri si doar in situatia in care celelalte trei schimbari au fost efectuate pe durata celor 90 de minute regulamentare de joc.