Manchester United si-a trecut in palmares primul trofeu Europa League, dupa ce a invins-o in finala competitiei pe Ajax Amsterdam, scor 2-0. Jucatorii lui Peter Bosz au fost depasiti de miza evenimentului, iar experienta echipei lui Jose Mourinho si-a spus cuvantul in partida de pe "Friends Arena" din Stockholm. Paul Pogba a avut nevoie de 18 minute pentru a deschide scorul, iar armeanul Henrikh Mkhitaryan a inchis tabela in startul reprizei secunde (48').

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

"Diavolii" au castigat al treilea trofeu de la venirea lui Mourinho (in vara anului trecut), dupa ce s-au mai impus in Supercupa Angliei si Cupa Ligii. Manchester si-a completat palmaresul cu singurul mare trofeu care lipsea din vitrina de pe Old Trafford si isi asigura calificarea in grupele Champions League in sezonul viitor.

Ultimele 10 castigatoare ale competitiei:

2008 Zenit St. Petersburg (2-0 cu Rangers, pe "Etihad" din Manchester)

2009 Sahtior Donetk (2-1, dupa prelungiri, cu Werder Bremen, pe "Şükrü Saracoğlu" din Istanbul)

2010 Atletico Madrid (2-1, dupa prelungiri, cu Fulham, pe "Hamburg Arena")

2011 FC Porto (1-0 cu Braga, pe "Dublin Arena")

2012 Atletico Madrid (3-0 cu Bilbao, pe "Arena Nationala" din Bucuresti)

2013 Chelsea (2-1 cu Benfica, dupa prelungiri, pe "Amsterdam Arena"

2014 Sevilla (4-2, dupa penaltiuri, cu Benfica, pe "Juventus Stadium")

2015 Sevilla (3-2 cu Dnipro Dnipropetrovsk, pe "National Stadium" din Varsovia)

2016 Sevilla (3-1 cu FC Liverpool, pe "St. Jakob Park" din Basel)

2017 Manchester United (2-0 cu Ajax Amsterdam, pe "Friends Arena" din Stockholm).

Echipele cu cele mai multe trofee castigate (Cupa UEFA+Europa League):

Sevilla - 5 (2006, 2007, 2014, 2015, 2016)

Juventus - 3 (1977, 1990, 1993)

Inter Milano - 3 (1991, 1994, 1998)

Liverpool - 3 (1973, 1976, 2001)

Borussia Mönchengladbach - 2 (1975, 1979) etc.

Desfasurarea livescore a finalei:

Final de partida. Ajax - Manchester United 0-2. Echipa lui Jose Mourinho castiga in premiera trofeul Europa League.

90+4' Neres salta mingea peste portarul Romero, dar Valencia apare la timp si respinge din fata portii

87' Van de Beek trece de Smalling, insa suteaza apoi in bratele lui Romero

87' Jesse Lingard scapa spre poarta lui Onana, dar este ajuns din urma de catre Sanchez, care il deposedeaza. Jucatorul lui United cade in careu si cere penalty, arbitrul lasa jocul sa continue

83' Sut de la distanta al lui Sanchez, dar peste poarta

70' Ziyech trimite in zid, dintr-o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri

66' Ziyech suteaza de la distanta, insa mingea nu prinde spatiul portii

65' Fellaini reia cu capul in bratele lui Onana, dupa o pasa foarte buna a lui Paul Pogba

48' Gool Manchester United! Inceput perfect de repriza pentru jucatorii lui Jose Mourinho. Mata executa un corner de pe partea dreapta, Smalling se inalta si loveste mingea, iar Henrikh Mkhitaryan reia pe spate si il invinge pe Onana. Ajax - Manchester United 0-2.

46' Damir Skomina fluiera inceputul reprizei secunde

Se termina prima repriza. Ajax Amsterdam - Manchester United 0-1.

40' United s-a retras in aparare, iar Ajax are o posesie de 66%. Jucatorii lui Peter Bosz nu gasesc inca drumul spre gol

36' Traore patrunde in forta pe partea dreapta, trece de Blind, dar este oprit de Smalling

24' Valencia il depaseste pe Riedewald si suteaza puternic din unghi, dar Onana reuseste sa respinga

18' Gool Manchester United! Paul Pogba deschide scorul cu un sut de la marginea careului, dupa o pasa a lui Fellaini. Mingea a fost deviata de fundasul Davinson Sanchez. Ajax - Manchester United 0-1

15' Ajax pune in pericol pentru prima data poarta lui Manchester United. O actiune de pe banda stanga este finalizata de Traore cu un sut la coltul scurt, insa mingea ajunge in bratele lui Romero

10' Mata centreaza perfect in fata portii, insa Fellaini nu ajunge la timp pentru a impinge mingea in plasa

1' Inceput in forta pentru trupa lui Jose Mourinho. Pogba trimite pe langa poarta dintr-o pozitie foarte buna

1' A inceput finala Europa League. Manchester United a avut lovitura de start

Se tine un minut de reculegere pentru victimele atacului terorist din aceasta saptamana de la Manchester

Echipele au intrat pe teren. Se intoneaza imnul Europa League

Echipele de start:

Ajax: Onana - Veltman, D. Sanchez, M. de Ligt, Riedewald - Klaasen, Schoene, Ziyech - B. Traore, Dolberg, Younes. Antrenor: Peter Bosz.

Rezerve: D. Boer, Tete, Westermann, F. de Jong, D. van de Beek, J. Kluivert, D. Neres.

Manchester United: Romero - Valencia, Smalling, Blind, Darmian - Fellaini, A. Herrara, Pogba - Mata, Rashford, Mkhitaryan. Antrenor: Jose Mourinho.

Rezerve: De Gea, P. Jones, Rooney, Martial, Lingard, Carrick, Fosu-Mensah.

Arbitru: Damir Skomina (Slovenia), ajutat de asistentii Jure Praprotnik si Robert Vukan. Al patrulea oficial: Gianluca Rocchi (Italia). Arbitri aditionali: Matej Jug si Slavko Vincic.

Ajax Amsterdam

• In fazele eliminatorii a trecut pe rand de Legia Varsovia, FC Copenhaga, Schalke si Lyon.
  • In Eredivisie, Ajax a incheiat sezonul cu un singur punct in urma celor de la Feyenoord, noua campioana a Olandei.
  • Finala de la Stockholm se joaca dupa 22 de ani de la ultimul trofeu european al lui Ajax. In 1995, "lancierii" s-au impus cu 1-0 in fata celor de la AC Milan, in ultimul act al Champions League.
  • Ultima finala europeana disputata de Ajax a avut loc in 1996, cand Juventus s-a impus cu 4-2 la penaltiuri. Scorul a fost 1-1 dupa 120 de minute.
  • Cu o medie incredibila de varsta - 20 de ani si 139 de zile, Ajax a trecut in ultimul meci cu scorul de 3-1 de cei de la Willem II, in deplasare.
  • In ultimele zece partide, "lancierii" s-au impus de sapte ori si au inregistrat si trei infrangeri.

Manchester United

• A trecut in fazele eliminatorii de Saint Etienne, Rostov, Anderlecht si Celta Vigo.
  • "Diavolii" au dezamagit in campionatul intern, terminand doar pe locul al saselea in clasament, iar castigarea trofeului le-ar asigura calificarea directa in Champions League sezonul urmator.
  • Este neinvinsa in ultimele sale 10 partide europene (7 victorii si 3 remize).
  • Trofeul Europa League este singurul care ii lipseste din palmares lui Manchester United.
  • Aceasta este prima finala europeana pentru Manchester United din ultimii sase ani. In sezonul 2010-2011 al Champions League, United a ajuns pana in ultimul act al competitiei, fiind invinsa cu 3-1 de Barcelona.
  • In ultimul meci disputat, Manchester a trecut cu 2-0 de Crystal Palace (Harrop 15', Pogba 19').
  • Ultimele zece partide: 5 victorii, trei remize si doua infrangeri pentru United.

Intalniri directe:

• Ajax si United s-au mai intalnit de patru ori in cupele europene, fiecare formatie inregistrand cate doua victorii.
  • Ultima data s-au confruntat in 2012, in saisprezecimile Europa League, atunci cand Manchester a mers mai departe (scor 3-2 la general).