VIDEO Liga Campionilor Barca - PSG 6-1/ Imposibila "remontada"/ Povestea catalana care va fi spusa la nesfarsit

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 8 martie 2017, 22:53 Sport | Fotbal

Messi, Neymar si Suarez
Foto: Facebook
Pentru astfel de meciuri ne-am indragostit iremediabil de fotbal. La astfel de meciuri visezi atunci cand urci in tribune sau te asezi in fata ecranului. FC Barcelona a fost invinsa in Franta de Paris Saint-Germain, cu scorul de 4-0, in prima mansa a optimilor Ligii Campionilor, iar sansele la o "remontada" istorica pareau mai degraba de domeniul viselor. Tripleta Messi-Suarez-Neymar, sprijinita de genialul Iniesta si un public fantastic, a scris in aceasta seara o poveste incredibila despre valoare, incredere, noroc, pasiune... multa pasiune si fericire.

Iata ce spunea Luis Enrique inainte meciului: "Nu avem nimic de pierdut. Daca ne-au dat patru goluri, noi putem sa inscriem sase".


Suarez a deschis repede scorul pentru catalani in minutul 3 cand a reluat cu capul peste portar, dupa o balbaiala prelungita in careul mic. Barca a presat, dar a fost nevoie de un autogol in minutul 40 (Layvin Kurzawa a trimis balonul pe langa propriul sau portar) pentru ca sperantele catalanilor pentru repriza secunda sa renasca.

Repriza secunda a inceput cum nu se poate mai bine pentru Barca, Neymar fiind agatat in careu in min 49, iar arbitrul a decis ca este lovitura de la 11 m. Masura a fost insa contestata puternic de francezi. Executa Messi si scorul era 3-0, iar inca un gol o trimitea pe Barca in prelungiri. Cavani este un atacant urias si trage PSG-ul dupa el. Mai intai loveste bara din coltul careului mic (min 62) pentru ca peste doua minute sa nu-l mai ierte pe Ter Stegen. Era 3-1, iar linistea se lasa pe Camp Nou.

Timpul trece, Barcelona ataca, dar PSG pare sa fi echilibrat jocul si sa aiba calificare aproape. Angel di Maria rateaza monumental, iar fanii francezi au palpitatii. Vine si minutul 88 cand Neymar executa superb o lovitura libera de la circa 25 de m lateral stanga, iar mingea se duce direct in vinclu. Era 4-1, dar tot era greu de crezut ca se mai poate face ceva.

Dupa doar doua minute insa, arbitrul mai acorda foarte usor o lovitura de pedeapsa pentru Barcelona la caderea teatrala a lui Suarez -recomandabil pentru el ar fi sa nu viziteze prea curand Parisul :)- Neymar suteaza fara speranta si face dubla. Era 5-1, dar eram deja in prelungirile partidei.

Iese si Ter Stegen din poarta, face o recuperare de mare fundas in treimea adversa blocand contraaatacul si golul, mingea este aruncata cu disperare de Neymar in careul francezilor, iar Sergi Roberto agata acrobatic balonul in marginea careului mic si inscrie la ultima faza. Minunea s-a produs. Barcelona este in sferturi.




  • min 90+6 GOOOL Barca la ultima faza INCREDIBIL S. Roberto inscrie la ultima faza
  • min 91 5-1 Neymar transforma lovitura de la 11 m. Sperantele renasc
  • min 90 penalty pentru Barca. Suarez cade teatral in careu, iar arbitrul se lasa pacalit. Doua penalti-uri controversate acordate de arbitrul turc pentru care Parisul va ramane un oras interzis multa vreme
  • min 88 GOOOL Neymar. Super executie la vinclu a brazilianului din lovitura libera
  • min 80 Ocazie in dreptul Barcelonei cu sut deviat din zona punctului cu var. Atacurile nu mai au insa aceeasi claritate.
  • posesie zdrobitoare pentru Barca, 66%
  • Angel di Maria are o ratare cum rar se poate vedea si le refuza fanilor francezi un final de meci fara emotii
  • min 64 O noua ocazie uriasa Cavani, sut din interiorul careului, dar Ter Stegen respinge
  • Va mai avea forta Barca sa lupte pana la capat?
  • min 62 3-1 Cavani nu mai rateaza si inscrie un gol cat o calificare. Mingea a venit dupa o recentrare a lui Layvin Kurzawa, care isi spala greseala de la autogol
  • min 52 Ocazie uriasa pentru PSG. Cavani suteaza in bara din coltul careului mic. Demarcare de mare atacant. PSG simte ca poate pierde o calificare care ii parea atat de la indemana
  • min 50 3-0 GOOOOL Mesi executa lovitura de la 11 m si inscrie
  • min 49 penalti pt Barca. Neymar a fost agatat in careu din imprudenta. Masura contestata puternic de francezi

Suarez a deschis insa repede scorul pentru catalani in minutul 3 cand a reluat cu capul peste portar, dupa o balbaiala prelungita in careul mic. Barca a presat, dar a fost nevoie de un autogol in minutul 40 (Layvin Kurzawa a trimis balonul pe langa propriul sau portar) pentru ca sperantele catalanilor pentru repriza secunda sa renasca.



  • Dortmund-Benfica 4-0 (0-1 in tur)

Luis Enrique, inainte de returul cu PSG: "Nu avem nimic de pierdut. Daca ne-au dat patru goluri, noi putem sa inscriem sase"

"Suntem la jumatatea dublei manse. Nu avem nimic de pierdut si avem mult de castigat. Daca ei ne-au dat patru goluri, noi putem sa inscriem sase. Suntem in forma buna si trebuie sa fim increzatori", a spus Luis Enrique, conform Marca.


Citeste mai multe despre   






















37346 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    . (Miercuri, 8 martie 2017, 22:59)

    theo667 [utilizator]

    La 3-0 in min 50 psg sunt deja cazuti psihic. posibil un 6-0
    • +1 (3 voturi)    
      Barcelona - noua Foresta Falticeni a Europei! (Joi, 9 martie 2017, 7:41)

      dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      .
  • +10 (12 voturi)    
    wow (Miercuri, 8 martie 2017, 23:46)

    Xorciser [utilizator]

    Ce meci.
    • +2 (10 voturi)    
      ce magarie !!!! (Joi, 9 martie 2017, 10:04)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Un rezultat si un meci viciat de o scursura de arbitru!!!Felicitari UEFA !!!!
  • +4 (6 voturi)    
    cliseu: (Miercuri, 8 martie 2017, 23:47)

    victor L [utilizator]

    meci de infarct ori de povestit nepotilor.
    • +9 (21 voturi)    
      hei (Joi, 9 martie 2017, 5:47)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Nu tineam cu nimeni in meciul asta, dar arbitrul a dat 2 penaltiuri gratuite Barcei.
      • +3 (9 voturi)    
        am (Joi, 9 martie 2017, 9:15)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui john70

        aceiasi parere.
        Dar meciul e jucat.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu cred (Joi, 9 martie 2017, 11:01)

        wanderer04 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Primul a fost penalty clar, chiar daca involuntar. Cel de-al doilea la Suarez nu cred ca a fost dar arbitrul este acoperit, Suarez i-a luat fata fundasului si acesta a intrat in el...Dar sa nu uitam ca lui Barca nu i-a fost acordat un penalty clar in prima repriza la Neymar cand a scapat pe stanga si fundasul deoasit a pus mainile pe el si l-a oprit, neavand nicio treaba cu mingea...
  • +5 (9 voturi)    
    Nr1 (Miercuri, 8 martie 2017, 23:47)

    DawBiness [utilizator]

    Perfecto,alta intrebare?:)))
  • +11 (13 voturi)    
    lol` (Miercuri, 8 martie 2017, 23:47)

    liviu_ [utilizator]

    oricum sa primesti 3 goluri in ultimele minute de joc e o performanta... chiar si pentru francezi!
    • +2 (8 voturi)    
      Stiu ca voi fi considerat (Joi, 9 martie 2017, 9:26)

      BuzzBuzzard [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Idiot , dar eu nu pot intelege cum o echipa mare precum PSG poate lua 3 goluri in cateva minute, care echipa realizase performanta extraordinara de a invinge Barcelona cu 4 -0 doua saptamani inainte !
      Pur si simplu nu inteleg ! Nu vorbim de Voluntari sau Chiajna ci de PSG , echipa cu valoare de miliarde, cu jucatori extraordinari !
      Daca as putea, eu as verifica imediat pariurile facute , pentru ca mie mi se pare o facatura rezultatul acestui meci ! Imi cer scuze fata de toti care se simt jigniti , dar eu nu pot intelege ce s-a intamplat !
  • +1 (13 voturi)    
    Ma credeti sau nu, asta a fost scorul pe care (Miercuri, 8 martie 2017, 23:49)

    Susufler0 [utilizator]

    l-am visat cu ochii deschisi toata saptamana !

    PS. Visca Barca !
  • +4 (34 voturi)    
    penalti dubios la 5-1 (Miercuri, 8 martie 2017, 23:55)

    xanti [utilizator]

    Prea usor acordat.
    Avand in vedere mafia italiana ,arbitrajul ,......
    • -2 (12 voturi)    
      uiti din vedere (Joi, 9 martie 2017, 0:21)

      Tiberian [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      celelalte mafii din lume se simt discriminate ca nu le-ai amintit.
    • +15 (25 voturi)    
      astia care ati dat minus (Joi, 9 martie 2017, 1:03)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      astia care ati dat minus, nu ati vazut meciul, sau cel putin faza. Sunt fan Barca, dar ala nu a fost 11 m (al doilea), Suarez s-a aruncat ca in piscina.
      • -2 (6 voturi)    
        Si nici primul nu a fost foarte clar (Joi, 9 martie 2017, 9:49)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui doejohn

        In schimb hentul lui Mascherano in careu a fost ignorat de arbitru. Pot intelege ca arbitrul a favorizat gazdele si a dat tot ce era discutabil in favoarea Barcelonei dar n-am inteles de ce nu a dat penalty la acest hent care nu era deloc discutabil. Desigur, PSG a fost praf , au ratat singuri cu portarul in 2 randuri dar asta nu justifica un arbitraj incorect.
    • +6 (14 voturi)    
      hei (Joi, 9 martie 2017, 5:48)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ala era al doilea penalty dubios acordat Barcei.
  • +3 (31 voturi)    
    Iata pina unde poate sa mearga (Joi, 9 martie 2017, 0:22)

    Kepler [utilizator]

    coruptia in futbol... si e vorba de futbolul european, cei drept cu participarea unor jucatori latino-americani, cum ar fi Suarez si inclusiv Neymar pt care ar trebui sa se puna un nr. dublu de camere video la porti.
    Ma intreb de asemenea de ce nu s-au dat 10 minute de prelungiri...pt un gol din ofsaid sau la limita ofsaidului, nu mai conteaza, perioada in care de fapt arbitrul central a avut acces si la posibilitatea de a acorda un al treilea penalty.
    Ca intotdeauna, coruptia de genul acesta creaza injustitie, dar aduce bani.
  • -4 (18 voturi)    
    Doua (Joi, 9 martie 2017, 1:10)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...penalty gratuite pentru Barca...dar oricum un joc perfect facut. Merita calificarea.
    • +2 (8 voturi)    
      te contrazici... (Joi, 9 martie 2017, 9:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sebycopilu

      se joaca pe posesie si frumusetea jocului sau pe goluri?!

      daca a fost ajutata de arbitrii in seamna ca nu merita calificarea. punct!
  • +17 (33 voturi)    
    n-am vazut (Joi, 9 martie 2017, 1:26)

    Conservator [utilizator]

    N-am vazut meciul, fotbalul mi se pare un joc cu si pentru "inocenti" (ca sa nu le zic prosti).
    Cel mai bun exemplu? Intre aceste doua asertiuni din articol e un conflict:
    1/ Pentru astfel de meciuri ne-am indragostit iremediabil de fotbal.
    2/ arbitrul mai acorda foarte usor o lovitura de pedeapsa pentru Barcelona la caderea teatrala a lui Suarez.
    Numai un "inocent" s-ar putea indragosti iremediabil de o "manevra" josnica, o inselatorie, la urma urmei.
    Cum s-ar zice: "mi-e drag adevarul, dar mai drag mi-e fotbalul".
    • +1 (9 voturi)    
      A fost arbitru român? (Joi, 9 martie 2017, 9:46)

      romi74 [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      Rezumat meci:
      1. Blat
      2. Pariuri
      3. Muuulți bani puși în joc!!!!!
    • +2 (6 voturi)    
      maya (Joi, 9 martie 2017, 9:50)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      Daca o luati asa, mai toate pe lumea asta sunt doar o aparenta de adevar...
  • +5 (5 voturi)    
    sudamericanii Barcelonei.... (Joi, 9 martie 2017, 8:19)

    demaGOGU [utilizator]

    ...au fost mai buni decat sudamericanii Parisului.
  • +1 (7 voturi)    
    era si ma imposibil... (Joi, 9 martie 2017, 9:12)

    liviu_ [utilizator]

    daca se calificau jucand doar in 11 !
  • +3 (13 voturi)    
    Fratilor, ce fumati ca vreau si eu... (Joi, 9 martie 2017, 9:17)

    dandra [utilizator]

    "Tripleta Messi-Suarez-Neymar, sprijinita de genialul Iniesta si un public fantastic, a scris in aceasta seara o poveste incredibila despre valoare, incredere, noroc, pasiune... multa pasiune si fericire"

    Doar eu sunt cu picioarele pe pamant si vad un blat ordinar? Ce coincidenta, sa ai nevoie de 6 si sa dai 6. Parca m-am uitat la dinamo-foresta.

    mereu au fost astfel de scoruri suspiciuned e blaturi, La acest nivel nu dai 6 goluri atat de usor, indiferent de cat de bun esti.

    vom vedea in viitor daca acest meci a fost blar, chiar si in champions leagues, chiar si la acest nivel.

    Toate sporturile de pe planeta au fost inventate pentru jocurile la pariuri; casa intotdeauna castiga.
  • 0 (12 voturi)    
    ca sa vezi !!!! (Joi, 9 martie 2017, 9:53)

    asada [utilizator]

    Uite asa sa-u umezit foarte multi care au vazut meciul la aragaz !!! Chiar fara ratarile monumentale ale lui Cavani si Di Maria, borfasul arbitru neamt ar fi facut tot posibilul sa castige barcelona. La primul gol al barcelonei Suarez a venit din pozitie de ofsaid,iar de cele doua penaltiuri ce sa mai vorbim !!!! Cum va explicati ca ele au fost obtinute de cele doua lichele ale fotbalului Suarez si Neymar !!??? Puslamalele din arbitrajul romanesc sant niste bieti pui pe langa acest "colosal "arbitru german !!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Disney (Joi, 9 martie 2017, 13:45)

    krampus [utilizator]

    A fost un meci care a aratat ca minunile sunt posibile in fotbal dar doar daca si arbitrul crede in ele. Cei mai romantici arbitri vin din rasarit: un grec i-a dat un penali imaginar si un adversar eliminat degeaba lui Bayern, un turc i-a dat doua penaltiuri de ciocolata Barcei. E ca la Disney, nimeni nu stie cata munca se ascunde in spatele unei fermecatoare povesti.