Steaua nu a reusit sa castige nici impotriva lui FC Zurich, echipa din liga secunda a Elvetiei. Stelistii au incheiat la egalitate al treilea meci din Grupa L a Europa League, scor 1-1. Bojan Golubovic a deschis scorul pe "Arena Nationala", in minutul 63, insa Moussa Kone a penalizat atitudinea echipei lui Laurentiu Reghecampf dupa marcarea golului si a salvat un punct pentru FC Zurich, in minutul 86.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

In prima repriza a meciului, Adi Popa a trecut in contul Stelei cele mai importante ocazii. Echipa lui Laurentiu Reghecampf putea deschide scorul inca din minutul 3, dar Popa a sutat pe langa minge din 11 metri. Acelasi Popa (16') a fost aproape de a inscrie, insa de aceasta data mingea a lovit bara portii lui Vanins. Florin Nita s-a remarcat prin interventiile spectaculoase. In minutul 18, Moussa Kone a reluat cu calcaiul din careul mic al ros-albastrilor, dar Nita a fost cel care s-a opus.

Steaua a inceput bine repriza secunda, o cursa a lui Popa (49') s-a incheiat cu un sut in bara transversala. Steaua a deschis scorul in minutul 63 al partidei de pe Arena Nationala, prin Bojan Golubovic, aflat la prima reusita in tricoul Stelei. Adi Popa a centrat perfect in careu, sarbul a reluat din alunecare, din 11 metri, iar portarul advers nu a avut avut nicio sansa.

Dupa ce au inscris, ros-albastrii nu au facut altceva decat sa se retraga in aparare si sa astepte golul egalizator, iar Kone a salvat un punct cu cateva minute inainte de finalul meciului, dupa ce s-a desprins de marcajul lui Tamas.

In cealalta partida a grupei,Osmanlispor a terminat la egalitate cu Villarreal, pe teren propriu, scor 2-2.

Dupa trei meciuri disputate, liderul grupei ramane Villarreal, cu cinci puncte, cu unul mai mult decat Osmanlispor si FC Zurich. Steaua este pe ultimul loc, cu doua puncte.

Final de meci.Steaua - FC Zurich 1-1

86' Gool FC Zurich! Moussa Kone restabileste egalitatea, deloc surprinzator dupa ce Steaua s-a retras in aparare si parca astepta golul egalizator. Senegalezul ii ia fata lui Tamas si il invinge pe Nita cu un sut din 6 metri

84' Nita are un nou reflex foarte bun si respinge peste transversala, dupa un corner al elvetienilor

77' Ocazie pentru FC Zurich!Buff suteaza puternic din afara careului, dar parada lui Nita pastreaza avantajul Stelei

63' Gool Steaua! Bojan Golubovic a inscris primul gol de la venirea la Steaua. Sarbul a finalizat cu un sut din cativa metri, dupa o centrare excelenta venita de la Adrian Popa. Steaua - FC Zurich 1-0

Info: Osmanlispor - Villarreal 2-1. Villarreal a redus din diferenta, N' Diaye a inscris pentru spanioli. Turcii au un om mai putin, iar Bruno Soriano a ratat un penalty pentru Villarreal

55' Lovitura de colt pentru echipa lui Laurentiu Reghecampf. Bourceanu trimite in careu, Boldrin suteaza insa slab, iar Vanins retine

53' Nita intervine inca o data salvator la un sut al lui Buff si respinge in corner

50' Contraatac al ros-albastrilor, Boldrin trimite in stanga pana la De Amorim, care centreaza la coltul lung, insa Popa rateaza voleul

49' Stelistii incep in forta aceasta repriza. Cursa senzationala a lui Adi Popa, sutul sau din unghi loveste bara transversala

46'A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Steaua - FC Zurich 0-0. O prima repriza echilibrata, cu ocazii de ambele parti si o posesie de 51% in favoarea stelistilor. Adi Popa a fost cel mai periculos jucator al ros-albastrilor. Interventiile lui Florin Nita au facut ca tabela sa ramana neschimbata dupa 45 de minute

41' Popa centreaza in careu, Golubovic incearca o executie pretentioasa, iar mingea trece pe langa poarta elvetienilor

37'Tamas executa puternic o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Vanins reuseste sa respinga de langa bara

Info: In cealalta partida a grupei, Osmanlispor ii conduce cu 2-0 pe spaniolii de la Villarreal. Ambele goluri ale turcilor au fost inscrise de Raul Rusescu, fostul jucator al Stelei, in minutele 23 si 24

24' Yapi suteaza de la marginea careului de 16 metri, mingea este blocata de Momcilovic

18' Ocazie imensa pentru FC Zurich! Buff executa un corner de pe partea dreapta, Nef prelungeste cu capul, Moussa Kone reia cu calcaiul din careul mic al ros-albastrilor, dar Nita are o interventie incredibila

16' Adi Popa trece din nou pe langa deschiderea scorului. Jucatorul Stelei primeste in careu, intoarce un adversar, isi aseaza mingea pe piciorul drept, insa sutul sau loveste bara

7' Elvetienii ajung in careul ros-albastrilor, insa Nita iese si blocheaza excelent

3' Ocazie uriasa ratata de Steaua! Oaspetii au primul corner al partidei, Steaua respinge si pleaca pe contraatac. Bourceanu il gaseste foarte bine pe Adi Popa, dar acesta lufteaza de la 11 metri

1'A inceput meciul de pe Arena Nationala. Steaua a avut lovitura de start

Echipele de start:

Steaua: Nita - Ovidiu Popescu, Tamas, Tosca, Momcilovic - Bourceanu, Muniru - Popa, Boldrin, De Amorim - Golubovic.

FC Zurich: Vanins - Brunner, Kecojevic, Nef - Buff, Yapi, Sarr, Voser - Winter, Kone, Rodriguez.

Meciul va fi condus la centru de ungurul Tamas Bognar.

FC Zurich este o echipa infiintata in anul 1896 si are in palmares 12 titluri de campioana si 9 Cupe ale Elvetiei. A fost de doua ori semifinalista in Uefa Champions League, in 1964 si 1977.

In sezonul precedent, FC Zurich a parasit prima liga din Elvetia, retrogradand in Challenge League, insa a reusit sa castige Cupa si astfel a obtinut calificarea in Europa League direct in faza grupelor.

Dupa 11 etape disputate in a doua liga din Elvetia, Zurich este pe primul loc in clasament, avand 8 victorii si 3 egaluri. In Grupa L a Europa League, in prima partida disputata in deplasare cu Villarreal, Zurich a pierdut cu 2-1, iar in a doua partida a invins-o pe Osmanlispor cu 2-1.

Steaua vine dupa o infrangere in campionat, 1-0 cu Gaz Metan, insa ramane lider dupa 12 etape (8 victorii, doua remize si doua infrangeri), cu un avans de trei puncte fata de echipa de pe pozitia a doua, CS U Craiova. In Europa League, stelistii au debutat cu o infrangere, 0-2 pe terenul lui Osmanlispor, iar in al doilea meci au terminat la egalitate cu Villarreal, scor 1-1, pe Arena Nationala.