Anghel Iordanescu: "Nu cred ca era momentul pentru un selectioner strain la nationala"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2016, 12:33 Sport | Fotbal

Anghel Iordanescu
Foto: HotNews / DP
Anghel Iordanescu, fostul selectioner al echipei nationale de fotbal a Romaniei, a declarat ca este un sustinator al antrenorilor romani, mentionand ca aducerea germanului Christoph Daum pe banca nationalei nu este cea mai buna solutie pentru fotbalul romanesc.

"Nu stiu daca a fost cea mai buna solutie. Nu stiu daca fotbalul nostru era pregatit pentru un antrenor strain. Cred in antrenorii romani, cred ca fotbalul romanesc are nevoie de antrenori romani. Ca sa fiu sincer, nu am fost consultat la numirea noului selectioner, dar nici nu se putea da de mine, am plecat in concediu dupa Euro. Pe undeva poate ii nedreptatesc pe altii, dar cred ca puteam alege foarte bine din fotbalul nostru. Ma refer aici la Gica Hagi, la Reghe, la Dan Petrescu, la Andone, la Lacatus. Sunt multi antrenori care puteau sa vina la echipa nationala. Am fost intrebat doar pe cine vad selectioner dupa ce plec. Am pronuntat numele lui Hagi, iar presedintele FRF nu a avut o reactie de respingere sau de impotrivire. Mi-am spus punctul de vedere atunci, a declarat Anghel Iordanescu, la Digi Sport.

Cand vii ca strain, trebuie sa cunosti foarte bine fotbalul din acea tara, jucatorii, traditiile, conditiile. Din acest punct de vedere trebuie sa-l intelegeti pe Daum, ca a avut foarte multe dificultati. E foarte greu...o echipa nationala e altceva decat o echipa de club. N-ai timp sa-i pregatesti pe jucatori, n-ai timp sa-i cunosti. Nici in acest moment nu cred ca antrenorul ii cunoaste la perfectie pe jucatorii pe care ii pregateste. Lasand la o parte respectul pe care i-l port domnului Daum, nu cred ca era momentul pentru un selectioner strain la nationala. Cred ca putem intelege cu totii cam ce poate oferi echipa nationala. Legand doua competitii majore, Euro si CM, intoarcem lumea la stadion", a mai spus Iordanescu.

Anghel Iordanescu s-a despartit de echipa nationala dupa Campionatul European din Franta, acolo unde Romania nu a trecut de faza grupelor. Tricolorii au obtinut un singur punct, dupa 1-2 cu Franta, 1-1 cu Elvetia si 0-1 cu Albania.

Sub comanda lui Daum, Romania a acumulat 5 puncte din primele 3 partide disputate in preliminariile pentru CM 2018 (1-1 cu Muntenegru, 5-0 cu Armenia si 0-0 cu Kazahstan).

S-au disputat in Grupa E:

Romania - Muntenegru 1-1
Danemarca - Armenia 1-0
Kazahstan - Polonia 2-2
Armenia - Romania 0-5
Muntenegru - Kazahstan 5-0
Polonia - Danemarca 3-2
Kazahstan - Romania 0-0
Danemarca - Muntenegru 0-1
Polonia - Armenia 2-1

Grupa E, clasament:


1. Muntenegru  (7-1) 7 puncte
2. Polonia (7-5)  7   
3. Romania (6-1) 5   
4. Danemarca (3-4) 3   
5. Kazakhstan (2-7) 2   
6. Armenia (1-8) 0

Iata programul disputelor din grupa tricolorilor:
sursa: frf.ro

► 11 noiembrie 2016: Armenia - Muntenegru (ora 19:00), Danemarca - Kazahstan, România - Polonia (ora 21:45)

► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, România - Danemarca (ora 21:45)
► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)
► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)
► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

Castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial de fotbal, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3153 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    . (Vineri, 14 octombrie 2016, 12:39)

    theo667 [utilizator]

    Simte-te!
    • +4 (4 voturi)    
      Un expirat (Vineri, 14 octombrie 2016, 20:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Cine-l mai asculta???? Si lipsit de caracter pe deasupra.
  • +26 (28 voturi)    
    Blocat in trecut (Vineri, 14 octombrie 2016, 12:43)

    banel [utilizator]

    Un om care nu accepta ca vremea lui a trecut si se sperie de schimbare.

    Exemplele de potentiali selectioneri sunt pur si simplu amuzante...Hagi e zero ca antrenor, Dan Petrescu nu a mai avut rezultate de cativa ani si e la retrogradare in liga a doua din Rusia, Lacatus nici nu stiam ca mai antreneaza iar Andone...e trecut.
    Reghe are ceva valoare dar foarte predispus la combinatii...iar cand sotia mai e si impresar...
    • +11 (13 voturi)    
      Tare sunt curios (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:25)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Pe ce vă bazați toți când spuneți că Reghe are valoare. Că a luat un campionat în care a alergat singur? După care a plecat în Bulgaria și n-au știut ăia cum să-l dea mai repede afară? După care a venit iar aici și iar a alergat singur, dar de data asta a reușit performanța de ieși pe locul doi?
      Iar acum, deși aleargă singur în continuare, numai furturile grosolare ale arbitrilor îl țin pe primul loc?
      • +4 (8 voturi)    
        Rednic sau străin (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:34)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Foarte adevărat, Regheblat mai are multe de arătat ca să ajungă selecționez.
        Și văd că nu e menționat Mircea Rednic, nu numai din punctul meu de vedere cel mai potrivit pentru acest post acum, însă nedreptățit și sărit.
        Și decât încă un antrenor stelemist mediocru, mai bine Daum.
        • +1 (1 vot)    
          Mircea Rednic (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 12:05)

          banel [utilizator] i-a raspuns lui Kap

          Asta e singurul antrenor care il depaseste in combinatii pe Reghecampf.
          Pe unde a fost...scandaluri si achizitii de jucatori dubioase. Cand a plecat de la Rapid se lauda ca era cu gandul numai la Dinamo. Caracter zero.

          Putin stiu ca nationala are SELECTIONER, nu antrenor. Iar problema la noi nu e tactica, ci selectia facuta pe interes. Un antrenor strain este de preferat deoarece intra mai greu in combinatii.
          • 0 (0 voturi)    
            Selecționer și antrenor (Luni, 17 octombrie 2016, 14:03)

            Kap [utilizator] i-a raspuns lui banel

            Nu am vrut să diminuez partea de urmărire și selecție.
            Totuși un antrenor de echipă națională rămâne un antrenor, că odată aleși jucătorii din lot ăia mai trebuie să aibă și o tactică, să fie motivați și puși ca lumea în teren.
            Iar la ambele Rednic excelează.
  • +21 (23 voturi)    
    Maiiii........ (Vineri, 14 octombrie 2016, 12:48)

    Polo-nyca [utilizator]

    Da mai lasa-neee...:) Tu ai aratat ce poti , mai lasa-i si pe altii....zau...
  • +9 (9 voturi)    
    un gigolo "iordanescu " (Vineri, 14 octombrie 2016, 13:23)

    dragonic [utilizator]

    cine esti ma sa te intrebe pe tine pe cine sa numeasca antrenor ??!! te uiti in oglinda si te intararati ! care sunt ma antrenori din cei pe car ii numesti ?? ai uitat de mutu ! cred ca era maibine daca erai consultat impreuna cunemernicul de oprea care te-a facut deputat ma rahatule nici acum nu vezi ca esti un nimeni ??!! reghe asta international facut peste noapte antrenor nimerit de un cioban care momeste tot cei mai bun ca jucator in tara si uite asa este un mare antrenor SI CAND A DESCHIS USA SI A JUCAT AFARA " A RACIT " - asa ca dispari alaturi de oprea si trageti apa ca sa va duceti mai repede
  • +6 (8 voturi)    
    Hai ca am ras si pe ziua de azi (Vineri, 14 octombrie 2016, 13:41)

    Zummm [utilizator]

    :))))))))))
  • +4 (6 voturi)    
    Doamne ce trepanati a mosit comunismul (Vineri, 14 octombrie 2016, 13:44)

    Plagarus [utilizator]

    Alfabetizat cu hei rupul,avansat in grad parca in bataie de joc,a ajuns sa se creada mare " om de fotbal " bun si-n politica epoletilor de duzina (nn Netoiu, Oprea,Ontanu...)
    Sa nu ne vindem fotbalul strainilor,bey tataie ?
  • +9 (9 voturi)    
    dimpotriva (Vineri, 14 octombrie 2016, 13:47)

    getmyextip [utilizator]

    Ba dimpotriva, parerea mea ca este cea mai buna alegere la momentul actual.
    Toti cei pe care i-a enumerat "tata Puiu" fie au fost deja la nationala avand rezultate dezastroase fie sunt zero barat ca antrenori. Serios, Reghe1 poate fi considerat antrenor cu care sa obtii rezultate?
    Problema cea mai mare cred ca este ca antrenorii romani nu sunt respectati suficient de catre jucatori - probabil nici nu reusesc sa impuna respect, e nevoie de un strain ca poata sa faca ceva cu ei. Pe langa asta mai e si o problema de mentalitate care se regaseste la toti romanii si implicit si la jucatori. Si nu in ultimul rand este greu sa obtii rezultate cand in lot sunt numai betivi, batausi, afemeiati, smecheri etc, fiind foarte putini oameni seriosi dornici si capabili sa faca performanta...
  • +9 (9 voturi)    
    si nici (Vineri, 14 octombrie 2016, 13:53)

    moka [utilizator]

    De balerini straini la Opera, nu?
  • +9 (9 voturi)    
    Ce? (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:04)

    AdiSto [utilizator]

    S-a întors din concediu? Eu speram că și-a luat concediu permanent.
    • +1 (1 vot)    
      Am uitat (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 7:30)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Si nici de supercalifcatii straini de care este nevoie la laserul de la Magurele. Auzi si acolo, k n-au bac-ul luat in Romania.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:16)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nu ca am eu mare incredere in neamtul asta care aduce mai mult a Ferentari, dar nu Iordanescu este indreptatit sa faca asemenea aprecieri. Sau, cel putin, nu Iordanescu de acum. Apropo Puiule, ce mai face dl alzaimer?
    • -1 (1 vot)    
      Exact (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 7:33)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Sunt 2 discutii diferite. Sigur ca nu-l va menaja nimeni daca nu va avea rezultate dar de aici pana sa spui k nu are rezultate fiindca e roman mi se pare penbil si patetic.
  • +8 (8 voturi)    
    Siiiigur (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:23)

    bogdan1477 [utilizator]

    E mult mai fain sa va rotivi voi cei citiva eterni antrenori si sa va promovati interesele... las sa vina si unul din afara, sa vedem ce poate.
  • +5 (5 voturi)    
    Mai nene . . . (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:54)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . chiar nu vrei sa ne lasi?
  • +5 (5 voturi)    
    aaaa, (Vineri, 14 octombrie 2016, 17:31)

    nesuferitu [utilizator]

    astia n-au cashketa, nu?
  • +4 (4 voturi)    
    Nene Puiule, (Vineri, 14 octombrie 2016, 19:44)

    georghe [utilizator]

    de ce nu ie-i matale o echipă de club din România și să vedem ce faci. Că domnul Jenei te-a făcut mare pe dumneata.
  • +2 (2 voturi)    
    Echipa nationala (Vineri, 14 octombrie 2016, 20:27)

    Costel15 [utilizator]

    Reprezinta oglinda fotbalului autohton...O mocirla creata de toti snapanii si imbecilii care s-au perindat pe la federatie si pe la cluburi, ale caror interese se rezuma doar la umplerea propriilor buzunare. Singurul care era capabil sa construiasca ceva era Mircea Lucescu pentru care am un respect profund. Dar el isi ghideaza viata dupa principii precum integritate, demnitate, constiinta, respect....aratati-mi un emanat dintre cei ce au fost pe la federatie pentru care aceste principii reprezinta ceva. De aceea el nu a fost acceptat in preajma acestei adunaturi sinistre. Ar trebui ca intreg fotbalul romanesc sa fie boicotat sa dea toate cluburile faliment si poate vom putea vreodata sa o luam de la 0 cu oameni care sa inteleaga ca bataia de joc si lipsa de scrupule nu mai poate fi tolerata. Poate asa sportul autohton va mai avea vreo sansa...