Anglia a scapat printre degete o victorie impotriva Rusiei (1-1), in meciul de debut de la Euro 2016. Dier (73') a adus bucuria in Regat dupa o executie superba din lovitura libera, insa Berezutski (92') a adus egalarea intr-un moment in care suporterii englezi erau pregatiti sa epuizeze rezervele de bere din Marseille...(partida s-a disputat pe Stade Velodrome).

• Eric Dier (Anglia) a fost declarat omul partidei de catre UEFA.

Cele mai importante momente ale partidei Anglia - Rusia:

Final de partida pe "Velodrome", Anglia - Rusia 1-1.

90+2' Berezutski pluteste peste apararea engleza, trimite cu capul, iar mingea cade in poarta, la coltul lung, fara nicio speranta pentru Hart. Anglia - Rusia 1-1

77' Liber la 16 metri, Keane intarzie sutul, iar executia acestuia este blocata de apararea rusa

73' Dier transforma in gol o lovitura libera de la marginea careului mare. Akinfeev are partea sa de vina, portarul rus pozitionandu-se gresit. Executia lui Dier a fost insa una remarcabila (sub transversala, aproape de vinclu). Anglia - Rusia 1-0

71' Anglia are cea mai mare ocazie de gol de pana acum: mingea ajunge la Rooney, iar sutul acestuia, la coltul scurt, este deviat de apararea adversa inainte de a fi respins in transversala cu un reflex incredibil de Akinfeev...

63' Fedor Smolov suteaza cu mult efect, la coltul lung, mingea se duce putin pe langa bara portii lui Hart

Rusii au mai echilibrat disputa, au avut cateva centrari periculoase in careul englezilor

A inceput repriza a doua

Pauza pe "Velodrome", dupa o prima repriza in care Anglia a avut ocaziile mai importante.

42' Rose centreaza perfect din extrema stanga, insa Akinfeev iese dintre buturi si indeparteaza pericolul

35' Rooney suteaza in forta, insa Akinfeev boxeaza si pastreaza tabela intacta

24' Sterling intarzie sutul si este blocat de apararea adversa. Jucatorul lui City a ratat o ocazie importanta pentru Anglia...

22' Actiune cursiva a englezilor, mingea ajunge la Lallana, iar sutul acestuia in diagonala (din interiorul careului mare) se duce putin pe langa poarta lui Akinfeev

16' Scapat din marcaj, Ignashevich trimite cu capul, insa Hart retine in doi timpi - prima actiune importanta a Rusiei

Lallana (6') si Alli (9') trec pe langa deschiderea scorului. Anglia domina inceputul de meci, rusii ies cu mare dificultate din propria jumatate de teren

A inceput partida de pe "Velodrome"

Echipe:

Anglia:Joe Hart - Danny Rose, Chris Smalling, Gary Cahill, Kyle Walker - Wayne Rooney (cpt), Eric Dier, Dele Alli - Raheem Sterling, Harry Kane, Adam Lallana (4-3-3)

Rusia: Igor Akinfeev - Georgi Schennikov, Vasili Berezutski (cpt), Sergei Ignashevich, Igor Smolnikov - Aleksandr Golovin, Roman Neustadter - Aleksandr Kokorin, Oleg Shatov, Fedor Smolov - Artem Dzyuba (4-2-3-1)

De-a lungul timpului, Anglia si Rusia s-au intalnit de 11 ori: britanicii s-au impus de patru ori, rusii tot de patru, in timp ce trei dispute s-au incheiat nedecis. Golaveraj: 18-14 pentru englezi.

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia).